Literatura

„Grotowski & Company. Źródła i wariacje” – nowość na polskim rynku wydawniczym

 

17 października premierę wydawniczą będzie miała książka „Grotowski & Company. Źródła i wariacje” (Instytut Grotowskiego, Wrocław 2014), zawierająca teksty pisane przez ponad pół wieku przez Ludwika Flaszena. Z tej okazji w Instytucie Grotowskiego odbędzie się spotkanie z autorem.

 

Ludwik Flaszen – świadek i uczestnik wielkiej epoki teatru, współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, wyróżniony w zeszłym tygodniu tytułem doktora honoris causa przyznanym przez Uniwersytet Turyński – 17 października o godz. 18.00 w Sali Teatru Laboratorium mówił będzie o książce „Grotowski & Company. Źródła i wariacje”. Spotkanie poprowadzi prof. Dariusz Kosiński.

 

Wydanie polskie „Grotowski & Company” stanowi rozszerzoną i uzupełnioną wersję angielskiego wydania z roku 2010. Publikacja składa się z siedmiu części zatytułowanych: „Przed teatrem ubogim”, „W teatrze ubogim”, „Głos – Wehikuł”, „W diasporze”, „Wariacje z pamięci”, „Rozmowy” i „Addenda”. W sumie: sześćdziesiąt dziewięć tekstów, w tym piętnaście wcześniej niepublikowanych. Oprócz materiałów źródłowych, komentarzy do spektakli Teatru Laboratorium, w książce znalazły się m.in. teksty poświęcone parateatrowi, rozmowy z Leszkiem Kolankiewiczem, Paulem Allainem, Tadeuszem Sobolewskim oraz Zbigniewem Majchrowskim.

 

We wstępie do książki Eugenio Barba pisze: „Jest nas wielu – tych, którzy będą Ludwikowi Flaszenowi za tę książkę wdzięczni. Nie znajduję w niej choćby jednego zbędnego słowa. Zwięzłość jej stylu nas porusza. Głos jej zbuntowanego i przenikliwego autora niewątpliwie wyrasta z milczenia. Jego humor ma uśmiech tego, kto za chwilę zamilknie. To księga teatralnej mądrości”.

 

Ludwik Flaszen stwierdza: „[…] Chronologia powstania tej pisaniny wydaje się być gwarancją jednolitości. Autora bowiem obdarzyło Przeznaczenie przywilejem – a może powinnością? – próbowania różnych w kształcie i o różnym zastosowaniu dyskursów związanych z Grotowskim. Począwszy od recenzenckiego spojrzenia na początki przyszłego mistrza w mojej ówczesnej roli „szakala” w popularnym krakowskim dzienniku, poprzez teksty niejako programowe z oficyny Teatru Laboratorium, z których pewne znalazły się pod wspólną okładką z historycznymi wypowiedziami Grotowskiego – do rozważań, dociekań i wspomnień już po wszystkim”.

 

W przygotowaniu są przekłady na języki: francuski, hiszpański i portugalski (Brazylia).

 

Kolejne spotkania z Ludwikiem Flaszenem poświęcone książce „Grotowski & Company. Źródła i wariacje” odbędą się w Warszawie (19 września o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego) i Krakowie (24 września o godz. 19.00 w Narodowym Starym Teatrze).

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

 

Ludwik Flaszen – współzałożyciel i współanimator Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego przez cały okres jego istnienia (1959–1984). W latach osiemdziesiątych – dyrektor. Krytyk, pisarz, wieloletni partner twórczego dialogu z Grotowskim, sam został praktykiem, prowadząc doświadczenia parateatralne, warsztaty aktorskie w wielu krajach świata. Jego pierwsza książka „Głowa i mur” (1958) została skonfiskowana przez cenzurę PRL. Autor „Cyrografu” – tomu esejów i małych próz o sytuacji jednostki w systemie totalitarnym (pierwsze wydanie 1971, ostatnie – 1996, Kraków; wersja francuska – Paryż 1990). Jego tom szkiców „Teatr skazany na magię” (Kraków 1983) zawiera teksty oraz wykłady związane ze współpracą autora z Jerzym Grotowskim i jego udziałem w kształtowaniu twórczej doktryny Teatru Laboratorium. Od 1984 roku, po rozwiązaniu Teatru Laboratorium, mieszka w Paryżu. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca