Literatura

Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. | Spotkanie autorskie | VIAMODA czwartek 6.11

„Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku” to pierwsza książka o modzie w PRL-u oglądanej przez pryzmat rozmów z kobietami, które przenosiły do Polski światowe trendy tamtych lat. Bogato ilustrowana publikacja jest opowieścią o czasach, w których piękny ubiór wymagał nie tylko dobrego gustu, ale także wyrzeczeń, sprytu i odwagi, by wyjść w nim na ulicę. 6 listopada br. w warszawskiej Wyższej Szkole mody VIAMODA odbędzie się spotkanie z autorką książki Agnieszką L. Janas.

 

Bohaterki „Elegantek” różni wiele: miejsce zamieszkania, pochodzenie, zawód i stopień popularności, łączy zaś wyzwanie wspólnie rzucone komunistycznej szarzyźnie. Wśród trzynastu rozmówczyń znalazły się znane postaci, m.in. aktorki Beata Tyszkiewicz, Ewa Wiśniewska, Monika Dzienisiewicz-Olbrychska, tancerka Krystyna Mazurówna, modelka (obecnie malarka) Ewa Maria Morelle oraz znana scenografka filmowa Teresa Tomaszewska-Jakuczyn (np.: „Faraon”, „Vabank”, „W pustyni i w puszczy”). Autorka książki przeprowadziła rozmowy także z elegantkami spoza świata scen i wybiegów: w publikacji pojawiają się wspomnienia pielęgniarki, nauczycielki rosyjskiego czy farmaceutki Marii Jarosek, matki Joanny Przetakiewicz.  Książkę zamyka wywiad z Jerzym Neugebauerem − jednym z pierwszych powojennych profesjonalnych fotografów mody w Polsce, współpracującym przez wiele lat z domem mody Telimena.

 

Scenografią zmagań powojennych wielbicielek mody były komisy, bazary i peweksy. Pod igłą krawcowej kotary zamieniały się w suknie, a zasłonki w bluzki. Z magazynów modowych, jak np. „Burda” a także „Kobieta i życie”, „Przekrój” czy „Filipinka”, można było skopiować wykroje zgodne z zachodnimi trendami. Dziesiątki anegdot i piękne zdjęcia zawarte w „Elegantkach” pozwalają dokładnie śledzić modę ulicy lat 50. i 60. Dzięki pasji i żywej pamięci bohaterek czytelnicy mogą przyjrzeć się konkretnym ubraniom i stylizacjom.

 

Autorka książki Agnieszka L. Janas to historyczka i dziennikarka prowadząca ekspercki blog o modzie. Od lat trzyma rękę na modowym pulsie, z uwagą śledzi najważniejsze pokazy w Polsce i za granicą. 6 listopada o godzinie 19:00 w Wyższej Szkole VIAMODA odbędzie się spotkanie, w trakcie którego autorka opowie o publikacji oraz pracy nad książką. W ramach wydarzenia zorganizowany będzie konkurs na rysunek żurnalowy inspirowany kreacjami bohaterek książki. Swoją obecność na spotkaniu zapowiedział znany polski projektant Jerzy Antkowiak, były dyrektor ds. wzornictwa w Modzie Polskiej oraz Monika Dzienisiewicz-Olbrychska, aktorka, bohaterka książki.

 

Spotkanie autorskie z Agnieszką L. Janas,

autorką książki „Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku”

6 listopada 2014 (czwartek), godz. 19:00

ViaModa, ul. Arabska 7A, Warszawa

 


przysłano: 3 listopada 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca