Literatura

Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny. Kryminał non-fiction ze sztuką na pierwszym planie

Jedenaście sensacyjnych opowieści o niezwykłych losach arcydzieł, które zostały skradzione podczas II Wojny Światowej oraz losach polskich „obrońców skarbów”, którzy ratowali je przed zniszczeniem i tropili na całym świecie. Reporter Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke, która zajmuje się odzyskiwaniem utraconych przez Polskę dzieł sztuki w MSZ fundują czytelnikom trzymający w napięciu kryminał non-fiction ze sztuką na pierwszym planie.

 

„ Pomarańczarka” wypływa w Hamburgu • „ Palacz” spotyka się z „Praczką” • Apollo

zjawia się pod Leningradem • Jeszcze jedna „ Bitwa pod Grunwaldem” • Niobe ukrywa się w węglu • Biblia wraca w skrzynce • Pożar ukradziony z pożaru • Chopin gra w NRD

Profesor ukręca głowę lwu • Naziści biorą niewinnego „Młodzieńca” • Piękna Madonna

pozostaje w ukryciu

 

– Panie Włodzimierzu, sensacja! W Hamburgu wypłynęła „Żydówka z pomarańczami!”.

Tak zaczyna się ta książka, ale też sensacyjna historii odzyskania zagrabionego w czasie wojny arcydzieła Aleksandra Gierymskiego. W „Uprowadzeniu Madonny” Włodzimierz Kalicki i Monika Kuhnke opowiadają bowiem nie tylko fascynujące losy bezcennych skarbów z polskich kolekcji zagrabionych przez nazistów i Armię Czerwoną. Często to oni sami, obok dzieł Matejki, Rafaela, Batoniego, są bohaterami tych opowieści. Łowcami skarbów, którzy sprawiają, że wracają do nas obrazy mające zniknąć w muzeach na chwałę Tysiącletniej Rzeszy i w kolekcjach nazistowskich dygnitarzy. Wiele zagrabionych dzieł wciąż pozostaje jednak w ukryciu. Dlatego ciąg dalszy tej historii nastąpi.

 

Włodzimierz Kalicki – z wykształcenia cybernetyk, z zawodu reporter związany od pierwszego numeru z „Gazetą Wyborczą”. Zyskał sławę jako tropiciel dzieł sztuki zagrabionych przez nazistów oraz publikowanych w "Dużym Formacie" felietonów z cyklu „Zdarzyło się dzisiaj”. Autor książek W domu smoka (1998), Powrót do Sulejówka (2002), Ostatni jeniec wielkiej wojny (2002), Zdarzyło się (2014).

 

dr Monika Kuhnke – historyk sztuki, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia  historyków Sztuki, od lat 90. zaangażowana w rewindykację do Polski dzieł sztuki i pamiątek historycznych wywiezionych w okresie II wojny światowej; autorka kilkudziesięciu artykułów oraz publikacji dotyczących problematyki strat wojennych. Zastępca pełnomocnika ministra spraw zagranicznych do spraw restytucji dóbr kultury.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 grudnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca