Literatura

Powieść bardzo współczesna („Masakra”, Krzysztof Varga)

Stefan nie może odnaleźć ani telefonu, ani portfela. Żona i dzieci… też nie wiadomo, gdzie są.

Masakra jest powieścią nie tyle drogi, co powieścią podróży. Podróży w głąb Warszawy, która skupia – jako stolica – cały brud kraju. Nie sposób się więc dziwić, że główny bohater – ta współczesna karykatura Odyseusza – przemierza miasto pijany. Wyrusza, pchany okolicznościami. Nie może odnaleźć ani telefonu, ani portfela. Żona i dzieci… też nie wiadomo, gdzie są, więc ratunku dla kaca szuka poza domem.

 

Stefan wyrusza w głąb Warszawy i warszawiacy, czytając Masakrę, znajdą wiele smaczków dla siebie. Nie jest to jednak powieść tylko dla nich. Stefan spotyka kolejne osoby, które wręcz nachalnie wygłaszają swoje poglądy na tematy najróżniejsze, ale najczęściej dotyczące Polski.

 

Polska – choć każdemu wydaje się, że wie, co skrywa się pod tym słowem – w Masakrze okazuje się jakaś niejednolita, czasami kiczowata niczym wrak samolotu, który w rocznicę Powstania Warszawskiego, ma pojawić się na ulicach stolicy. Czasami…

 

To zależy, z kim akurat Stefan – nie potrafiący wyjść z ciągu – rozmawia. Z Prezesem, Poetą? Z pomnikiem Prusa?

 

W Masakrze pojawiają się właściwie wszystkie ważniejsze publicystyczne tematy ostatnich lat. To powieść – pod tym względem – bardzo współczesna. Czasami można nawet odnieść wrażenie, że Varga – przygotowując ją – grzebał w czeluściach Warszawy, zaglądał w najmroczniejsze jej zakątki, tylko po to, aby znaleźć specyficzne światopoglądy. Nie jest tu ważne, co głoszą korony, ale co słychać w poszyciu. Co mają do powiedzenie patolodzy, niedoceniani poeci, nacjonalistyczny prorok, starzy znajomi oraz… literatura.

 

Masakra to powieść, w której odwołań literackich odnajdziemy sporo. A to Świetlicki, a to Gombrowicz. Zdarzy się Broniewski, wspomniany już Prus, a nawet Biblia. I na tej liście oczywiście się nie kończy.

 

I nie kończą się – na powyżej wymienionych – tematy powieści Vargi. Masakra to taki współczesny tygiel. Taki kalejdoskop z różnobarwnymi szkiełkami, do którego warto zajrzeć, bo jest wariacją na temat świata, który nas szczelnie otacza.

 

 

 

Masakra

Krzysztof Varga

Wydawnictwo: Wielka Litera

data wydania: 2015

liczba stron: 544

 

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

41 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Inko
Inko 21 lipca 2015, 11:52
Czyli o czym to właściwie jest? bo wygląda na to, że o wszystkim i o niczym, byle tylko jak najbardziej krytycznie. Ach te kompleksy Vargi....
Michał Domagalski
Michał Domagalski 22 lipca 2015, 10:31
To racja, o wszystkim. Bardziej o wszystkim, niż o jednym.
przysłano: 14 lipca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca