Muzyka

TB or not TB

Roland TB-303 to syntezator analogowy, który ukazał się na rynku w 1981. Miał syntetyzować linię basu. Okazał się jednak komercyjną porażką (stosunkowo szybko został wycofany z oferty). I na tym fakcie mogłaby zakończyć się jego historia. Niepowtarzalnym brzmieniem TB-303 zainteresowali się jednak twórcy muzyki klubowej z końca lat 80. XX wieku. Na tyle, że przyczynił się do powstania m.in. acid house, a także rozwoju techno trance. Dość szybko i niespodziewanie zyskał status kultowego instrumentu. Popularność instrumentu i rozwój techniki spowodowały powstanie niejednej mutacji syntezatora czy to w postaci wirtualnej (program komputerowy) czy sprzętowej. Dość długo takie wersje nie oddawały wszystkich niuansów brzmieniowych oryginału. Czas mimo wszystko nieubłaganie płynie. Technika się rozwija. Pojawił się wirtualny syntezator Arturia Acid V, który linię basu TB-303 naśladuje niezwykle wiernie. Zespół Network 23 wykorzystał ten fakt tworząc (przy udziale także innych syntezatorów wirtualnych) materiał pn. TB or not TB.

Okładka płyty nie pozostawia wątpliwości co do zawartości wydawnictwa. Symbol „smile” niejednemu starszemu słuchaczowi jednoznacznie skojarzy się z „szaleństwem” acid house z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Tytuł można potraktować dosłownie (co bardziej spostrzegawczy słuchacze zauważą swoistą grę słów). TB or not TB wbrew pozorom nie jest zbiorem dyskotekowych kawałków. Kompozycje wprawdzie wyraźnie nawiązują do stylistyki acid house ale zawierają też elementy rodem z goa trance, psy trance, berlin school (elektroniczna muzyka sekwencyjna) i … rocka elektronicznego. Takie „mieszanie” w stylach nie powoduje jednak artystycznego „zagubienia”. Zespół sprawnie porusza się w gęstwinie brzmień i gatunkowych niuansów wymykając się jednocześnie jednoznacznym porównaniom. Tym samym słuchacz otrzymuje pozytywną w wymowie i oryginalną muzykę, którą można zaliczyć nurtu IDM/EDM.

Network 23 na TB or not TB tworzy przyjemny dla ucha, niepowtarzalny klimat. Klimat mocno współczesny ale duchem zakotwiczony w poprzednim wieku. Czy to jest jakaś wada? Moim zdaniem nie.

Grzegorz C. Skwarliński


P.S. Materiał jest dostępny na Bandcampie

Network 23 - TB or not TB, 17.01.2024

Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
230 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Zasłużeni dla serwisu
Ministerstwo Sztuki


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 lutego 2024 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca