Muzyka

Interpretacja Holy Wood (Marilyn Manson)

Interpretacja płyty Holy Wood Marilyna Mansona. FRAGMENT MOJEJ STRONY www.edeneye.prv.pl
Holy Wood - Interpretacja by Archangel

Ostatnie dzieło Mansona, Holy Wood to skomplikowana płyta. Nie wiadomo do końca co jest jej głównym tematem. Można wyróżnić z symboliki, grafy na płycie i tekstów następujące motywy

"Rewolwer"

Samobójstwo

Śmierć

Ewolucja

Ukrzyżowanie

Zemsta

Adam w raju

Śmierć Kennediego

"Anatomia człowieka"

Spróbuję zinterpretować każdy z tych tematów, oczywiście nie ręcze za to że dobrze to zrozumiałem, ktoś może znać zupełnie inne znaczenie.

Tematem bardzo często przewijającym się przez HW jest broń (rewolwer) którą prawdopodobnie Manson popełnia samobójstwo.

Po raz pierwszy motyw spluwy pojawia się w utworze "The Love Song" (got a crush on a pretty pistol ; do you love your guns?). Następnie wyłania się znów w utworze "Cruci-fiction in space" (the monkey, the man, than the gun) a ostatni raz w "Count to six and die", w postaci dźwięku rewolweru: Manson bawi się bębenkiem, licząc do sześciu (sześcio-sztrzałowiec?) a następnie naciska kilka razy spust, na sucho. Jednak nie wiadomo czy wkłada naboje i odbiera sobie życie, gdyż utwór się kończy podobnym dźwiękiem przypominającym burzę, jakim zaczęła się płyta.

Na okładce wewnątrz i na zewnątrz, oraz przy linii czaszek przedstawiające progres rewolucji, widać odwrócone wycinki z sekcji zwłok, w których powtarza się jej fragment: "przyczyna śmierci: postrzał z rewolweru w głowę"

A więc motyw rewolweru łączy się logicznie z motywem samobójstwa.

W takim razie znaczenie gnata w pewnych aspektach jest wyjaśnione.

Teraz trzeba więc wyjaśnić motyw samobójstwa.

Refren "Coma Black" brzmi "This was never my world (...) I'll kill myself to make everybody pay". Samobójstwo Mansona jest więc formą zemsty, na tych którzy go poniżali, chcieli by umarł, jednak nie myśleli o tym poważnie (is this what you wanted, this is what you get).

Od razu po rozważeniu samobójstwo, wyjaśniony jest też temat zemsty na Holy Wood.

Teraz można zająć się ewolucją.

Oczywiście najbardziej wyraźnie widać ewolucję na wymienionej wcześniej linii czaszek, na wewnętrznej okładce. Zaczyna się od czaski małpy , przez neandertala kończy się na człowieku.

Po raz drugi ewolucja występuje w "Cruci-fiction in space" (this is evolution. The monkey, the man than the gun) I tu znów należy wrócić do motywu broni, gdyż jest to jego aspekt, który nie został wyjaśniony.

Monkey-Man-Gun jest jakby humorystycznym skrzyżowaniem dwóch teorii. Teorii darwina i teorii, która mówi że człowiek rodzi się po to by umrzeć (some of us are really born to die), i najczęściej umiera w bardziej drastyczny sposób (gun). A to jest za to nawiązanie do "Popędu śmierci" ,popularnej teorii Freuda (którego dzieła są jednym z obiektów zainteresowania Mansona) która głosi, że "u człowieka już po narodzeniu pojawia się zalążek śmierci" i że człowiek nieświadomie do tej śmierci dąży.

Takie jest prawdopodobnie ukryte znaczenie ewolucji, może nie jedyne. Ewolucja może po prostu oznaczać to co zawsze oznaczała. Wiadomo przecież, że Marilyn interesował się również dziełem Darwina.

Czas na krucyfikcję.

Ukrzyżowanie Chrystusa, staje się na Holy Wood ukrzyżowaniem Mansona. To najprawdopodobniej symbolizuje poniżenie, bycie nienawidzonym i niezrozumianym. Bardzo właściwe byłoby tu zacytowanie słów Marilyna: "Kiedyś był człowiek równie nie zrozumiany jak ja, i przybili go do pieprzonego krzyża".

Może też to ukrzyżowanie mieć dwa znaczenia: to wyżej opisane oraz okrucieństwo chrześcijan, związane z nietolerancją i prymityzmem. Jeszcze wiele lat po ukrzyżowaniu Chrystusa stosowano karę śmierci przez ukrzyżowanie. Jendak krzyż nie miał górnego ramienia, aby nie kojarzono chrześcijaństwa z okrucieństwem. Wyglądał więc jak litera T (co nawiązuje do słów "Godeatgod" - "...meat in shape of a T..." cokolwiek to znaczy, może mieć coś wspólnego z tymi krzyżami).

Manson może więc ukazywać w ten sposób, że łaska i litość nie istnieje w religii katolickiej, i że ta "wspaniałość" kościoła to tylko pozerstwo (I to też może być forma ukrytej zemsty, bo on też przez wielu nazywany był i jest pozerem) którego Manson tak nie lubi. Podobnie robi na teledysku Disposable Teens gdzie w stroju papieża składa ręce jak do modlitwy, z uśmiechem który wygląda jakby był przyklejony do twarzy, i kiedy staje w karykaturalnych pozach przy krzyżu.

Drugi raz powróciłem do zemsty przy opisywaniu znaczenia ukrzyżowania. A więc te tematy które już opisywałem są połączone we wspólną całość (coś w rodzaju domino):

Rewolwer-samobójstwo-śmierć-zemsta = zemsta ( za nazywanie pozerem) - ukrzyżowanie - śmierć (pasuje do kostki domino powyżej) =śmierć-ewolucja (popęd śmierci, monkey, man, gun).

Spróbujmy do tej układanki domino, w partyjce zwanej Holy Wood wetknąć jeszcze motywy Adama i raju, śmierci Kennediego oraz anatomii człowieka, które również w miarę często przewijają się przez "duszę" tej płyty (grafika + teksty).

Temat zamachu na prezydenta Kennedy'ego pojawia się na płycie trzy razy. W piosence "Target Audience" (Am I sorry you killed all the Kennedies?), w piosence "President Dead" (The presidend death is lcueless) oraz w książeczce HW między zdjęciem Madonny Wayne a Johna5. Widać tam dwie osoby w pozycji siedzącej, oraz łamaną linię przechodzącą przez ich ciała.

Ta linia to szlak pocisku, który uśmiercił prezydenta. Na schemacie pokazane jest,jak pocisk trafia go w ramię, wychodząc przez gardło (?) i trafiając siedzącego przed nim kierowcę (ochroniarza?) w dłoń.

Na marginesie można zauważyć że większość grafik na Holy Wood jest zrobiona jakby do encyklopedii. Schematy, naukowe opisy. Również wcześniej wymienione fragmenty sekcji zwłok.

Ten temat, da się przypasować oczywiście do śmierci. Może też być częścią, rozpoczętego już na Portrait wytykanie Ameryce jej błędów (czy jest mi przykro że zabiliście wszystkich Kennedych?).

Tego motywu nie da się do końca jasno wyjaśnić, można jedynie domyślać się o co w tym wszystkim chodzi.

Temat anatomii człowieka jest właściwie dosyć jasno objaśniony już na Holy Wood. Między kartą Justice i Fool widać schemat przedstawiający kobietę i mężczyznę. Wymienione są u jednej i u drugiej płci najczęstrze przypadki ran samobójczych: u mężczyzny razem 167 przypadków a u kobiety 49. Każdy miejsce gdzie sobie najczęściej można strzelić, ma daną liczbę przypadków, sumujących się na te liczby.

A więc znowu wracamy do motywu samobójstwa. Ten element można więc do pasować do tych które miały związek z samobójstwem Mansona.

Historię Adama można zaś przyporządkować zafascynowaniom biblijno-astrologicznych Mansona .Odsyłam do interpretacji Hessi Marcato, "The Androgyne" która wyjaśnia tą i wiele innych spraw Holy Wood.

Widać więc teraz, ile różnych poplątanych między sobą motywów jest tematem Holy Wood. Właściwie jest ich o wiele więcej, gdyż dochodzą jeszcze karty tarota, oraz grafiki między nimi, które trudno przyporządkować do tematów nad którymi się tutaj rozwodziłem.

Równie dobrze możnaby dosłownie interpretować biblię chrześcijańską w oryginale. Holy Wood jest jedną z dwóch skomplikowanych dzieł w dyskografii zespołu. Drugim jest Antychrist Superstar, który jednak jest łatwiejszy do zrozumienia niż "Święte Drzewo: W cieniu doliny śmierci".

The 666th Archangel

3 artykuły
Indywidualista, z własnymi zasadami, mogę spokojnie z czystym sumieniem powiedzieć że jestem panem siebie.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
BehemothkaXD
BehemothkaXD 18 stycznia 2008, 20:20
Niezła interpretacja ;D a Holy Wood to świetna płyta i warto posłuchać.
przysłano: 14 września 2001


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca