Muzyka

Najlepszy festiwal muzyczny w Europie

EXIT to największy festiwal muzycznym w południowo wschodniej Europie. W 2007 roku "UK Festival Awards", razem z "Yourope" - stowarzyszeniem największych 40 europejskich festiwali przyznały Festiwalowi EXIT miano Najlepszego Festiwalu w Europie.

Pierwsza edycja festiwalu w 2000 roku odbyła się w Nowym Sadzie w Serbii, na scenach skonstruowanych pomiędzy wydziałem filozofii Uniwersytetu, a lewym brzegiem Dunaju. Nowy Sad jest najprężniej działającym ośrodkiem kulturalnym w Serbii. Początkowo festiwal był mocno zorientowany politycznie, przyjmując formę protestu przeciw Slobodanowi Miloševićowi. Aby uniknąć represji organizatorzy nie afiszowali się ze swoimi preferencjami  politycznymi, jednak współpracowali ze stowarzyszeniem Optor i innymi organizacjami, aby zainteresować młodych zmianami politycznymi, które miały wkrótce nadejść. Festiwal zakończył się parę dni przed historycznym 24. września kiedy odbyły się wybory do parlamentu, które rozpoczęły wielkie zmiany polityczne.

 

W kolejnych latach festiwal został przeniesiony do pięknej i magicznej fortecy w Nowym Sadzie. Festiwal ciągle się rozrastał, wchłaniając w siebie różne organizacje non-profit i zapraszając coraz to znakomitszych artystów. Co roku rosła też liczba gości festiwalu - młodzi ludzie przybywali z całego kraju, z Europy i ze świata aby posłuchać świetnej muzyki.

 

Teraz, oprócz możliwości posłuchania światowej klasy wykonawców, festiwal jest miejscem świetnej i szalonej zabawy. Przybywając tam możesz wczuć się w niepowtarzalny klimat fortecy oraz cieszyć się pozytywną energią płynącą od ludzi oraz z miasta.

 

W zeszłym roku na 25 (słownie dwudziestu pięciu!) scenach festiwalu wystąpili m.in. Bestie Boys, Basement Jaxx, Ms. Lauryn Hill, Robert Plant, Snoop Dogg, The Prodigy oraz wielu, wielu innych wykonawców.

 

W tym roku wystąpią

Sex Pistols, Manu Chao, Nightwish, Concrete DJz, Primal Scream, N*E*R*D, Paul Weller, Kruder and Dorfmeister Live, DJ Hype & MC IC3, 2 Many DJ's, Laurent Garnier, Gogol Bordello, Gentleman & The Far East Band, Sven Vath, Ministry, Tiamat, Kultur Shock, The Good Guys, DJ Afrika Bambaataa, The Hives

 

Oraz ok 600 innych wykonawców!

 

W Polsce, z nieznanych mi powodów, festiwal ten nie jest w ogóle nagłaśniany, a szkoda, bo moim zdaniem naprawdę warto się tam wybrać. W Europie rzadko kiedy udaje się zgromadzić tylu artystów w jednym miejscu, a to już gwarantuje dobrą zabawę. Oprócz tego jest to świetna okazja do odwiedzenia Serbii - kraju dawniej tak nam bliskiego, lecz po wydarzeniach ostatnich lat oddzielonego od nas kulturowo jakimś niewidzialnym murem.

 

W tym roku jednoosobowa delegacja Wywroty wybiera się tam i na pewno przygotuje sprawozdanie z wyprawy!

 

EXIT Festival

Novi Sad

10-13 lipca 2008

http://eng.exitfest.org/

 

 

Cena karnetu na wszystkie dni festiwalu przy zakupie przez internet £76.80

 

 

 

Zdjęcia


Arek Janicki

Arek Janicki premium

43 Amsterdam
151 artykułów 2 teksty 774 komentarze
pomysłodawca i założyciel portalu
Komitet Centralny


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Marcin Sierszyński
Marcin Sierszyński 22 czerwca 2008, 10:46
Tak woodstockowo chyba? Widzę że nawet i coś dla siebie bym znalazł. No ale cóż - na bilet już mnie nie stać : )
yah
yah 25 czerwca 2008, 00:09
ciekawe które zdjęcia masz na myśli mówiąc, że coś dla siebie byś znalazł :PP
przysłano: 18 czerwca 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca