Muzyka

To są goście ze Skandynawii? Nie wierzę!

Stereotyp mówi, że mieszkańcy Skandynawii to zamknięci w sobie, chłodni ludzie.

Paradoksalnie jedną z najczęściej puszczanych letnich piosenek wszechczasów nagrali skandynawscy muzycy. Ciągle nie wiecie o jaki utwór chodzi? Sunshine reggae duetu Laid Back! 


Od kiedy piszę o skandynawskiej muzyce, czasem ktoś mnie podpytuje, jaki jest mój ulubiony skandynawski utwór. Dla żartu zawsze odpowiadam, że mój ulubiony kawałek z tych rejonów to Sunshine Reggae. Taka odpowiedź zawsze wywoływała uśmiech połączony z niedowierzaniem. To jednak prawda. Tę piosenkę nagrali Duńczycy z zespołu Laid Back. Wartość artystyczna utworu jest raczej znikoma, ale ma on inne walory. Melodia wpada jednym uchem i nie chce wylecieć drugim, brzmienia są nieinwazyjne, zaś tekst tak prosty, że idealnie nadaje się do uczenia dzieci angielskiego. Te cechy sprawiają, że piosenkę wciąż bardzo łatwo usłyszeć w radio. A teraz coś, co mnie zaskoczyło. Podobno Sunshine Reggae wyjątkowo cenią sobie zawodowi kierowcy, dla których kawałek spełnia funkcje relaksacyjne.
 
Przygotowując się do napisania felietonu, postanowiłem odnaleźć teledyski Laid Back na YouTube. O ile cały poprzedni akapit mogłem sobie darować w myśl zasady "jaki jest koń, każdy widzi" (albo raczej słyszy), teledysk do Sunshine Reagge jest mało znany w Polsce. Dawno się tak nie ubawiłem, oglądając videoklip na YouTube. Zachęcam wszystkich czytelników do odrzucenia powagi i obejrzenia modelowego niskobudżetowego teledysku w tropikach. Jest kuriozalnie, ale śmiesznie.
 
Przez wiele lat sądziłem, że Laid Back to grupa jednego przeboju. Myliłem się! Panowie popełnili trzy hity. Co więcej, każdy z nich był w zupełnie innym klimacie. Na początku lat 80., poza kawałkiem, który zdominował tekst, grupa wylansowała piosenkę White Horse z nieśmiertelnym sformułowaniem "If you want to be rich, you've got to be a bitch". Po kilku latach mniejszego zainteresowania duetem, zespół zdobył kolejne 5 minut sławy za sprawą piosenki Bakerman. Jest to przyzwoity utwór. Klip do niego stworzył sam Lars Von Trier.
Co Tim Stahl i John Guldberg porabiają w ostatnich latach? Między innymi zajęli się pisaniem muzyki filmowej. Z sukcesem. Za soundtrack do obrazu Flyvende Farmor otrzymali nawet duńską nagrodę filmową – Roberta.


Autorem tekstu jest Janek Samołyk - wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Jest kojarzony z nurtem indie-pop. Pisze i śpiewa, zarówno po angielsku, jak i w ojczystym języku. Więcej informacji o artyście: janeksamolyk.com

Tekst możecie czytać dzięki współpracy z portalem skandynawia.pl

Dominik

Dominik Meller Dominik premium

40 potrójne miasto na północy Polski
122 artykuły 577 komentarzy
Od zawsze sądzi, że przesłuchał o jedną płytę za mało. Uwielbia opowiadać, szczególnie o muzyce. Uzależniony od koncertów i żywej kultury. Jak sam mówi, ma słabość do pięknych rzeczy. Dużo słów o muzyce.
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Szczygi
Szczygi 28 sierpnia 2009, 14:01
W skandynawii jest tak dużo kapel metalowych, bo tam jest zimno i ciemno ;) Poszedłem za Twoją radą i obejrzałem sobie teledysk do Sunshine Reagge. No cóż, niektórzy uważają, że muzykę lat 80 powinno wykreślić się z historii muzyki. Ja uważam, że ten kicz jest super i uważam, że np. płyty Queen'ów z tamtych lat są najlepsze. Ale to inna muzyka. Dzisiaj też słyszymy kicz na stacjach typu Viva. Chłopacy z Laid Back mają po prostu poczucie humoru :) i to się ceni.
(świetny jest motyw z tym łysym kolesiem z maską do nurkowania)

P.S: Take it easy ;)
przysłano: 1 czerwca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca