Muzyka

Płyta „Rumi” zespołu Pasi Mi To!

Spośród wielu nadesłanych odpowiedzi niezależna i w pełni obiektywna komisja wylosowała trzy, które zostaną nagrodzone płytami „Rumi” zespołu Pasi Mi To!

 

 


 

 Rumi to pierwsza płyta zespołu Pasimito. Połączenie folku, ambientu i jazzu z mistycznymi tekstami Rumiego, perskiego poety z XIII wieku. Koncert premierowy odbył się: 1 lipca 2010, na Open'er Festival  w Gdyni (scena Alter Space).

*

Z zespołem Pasi Mi To!  miałem przyjemność współpracować i doświadczać niesamowitego brzmienia granej przez nich muzyki w 2006 roku na organizowanym przeze mnie  Festiwalu Freedniówka Artystyczna we Wrocławiu. Przydarzył nam się wspólny, dla mnie niezapomniany,  poetycko-muzyczny free-jam.

 

Mocno mną potrząsnęło to granie kilku Facetów, którzy żądali dla Tychów dostępu do morza … Minęło sporo czasu, zespół przeszedł transformację, zmienił się skład, ale nie zmieniło się jedno: Ta Ekipa nadal mnie hipnotyzuje, wkręca, porusza. Niebanalne teksty płyty Rumi wnikają w mózg i świdrują umysł od środka. Dobry, melodyjny rytm, momentami bujający niczym przedniej próby dub, czasem szarpiący jak drum, dużo transujących sampli, psychodeliczne efekty gitarowe, zwariowana perkusja, elementy chaotyczne i nieokiełznane, podkręcony pogłosami wokal (również wokalizy gardłowe), świetny sax i l fet; ilustracyjne motywy arabskie i doza czystej poezji,  jako przyprawa do muzyki zamieszczonej na tej płycie, tworzą  propozycję dla odważnych i wybrednych. Może to być jednak płyta, która pozytywnie zaskoczy również mniej zaangażowanych w alternatywne granie odbiorców. Jest czego słuchać, jest się w co wkręcać...

 

 

Paweł Kaczorowski

 

Skład zespołu Pasi Mi To!:

Daniel Pazdyka  , Przemek Lachowicz, Patryk Zdebik, Jacek Stobiecki, Adam Celiński, Darek Sprawka, Kasia Sprawka.

 

Teksty Rumiego w słowa piosenek zmienił Łukasz Tic, m.in. na podstawie tłumaczeń Marka Oziewicza i Marka Smurzyńskiego. Do płyty dołączona jest misternie wydana książeczka z tekstami piosenek.

 

Wydawca: Falami Marcin Babko www.falami.pl 

*

Singla „Szachownica miasta” można posłuchać m.in. na www.myspace.com/pasimitorumi i www.pasimito.mp3.wp.pl .; zobacz też:  www.pasimito.art.pl

 

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 lipca 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca