Muzyka

Pustki i TRES.B

 

 

Grupę Pustki założyli w 1999 roku gitarzysta Radek Łukasiewicz i śpiewający basista Janek Piętka. Do wspólnych prób zaprosili perkusistę, Grzegorza Śluza, który z Radkiem grał przez wcześniejszy rok w warszawskim zespole Art Brut. Najlepszym miejscem na próby okazała się znajdująca się na podwórku domu Radka komórka, zwana przez wszystkich "pustkami". Wszyscy zgodnie stwierdzili, że słowo jest na tyle enigmatyczne i wieloznaczne, że bardzo dobrze nadaje się na nazwę zespołu...

 

Następne kilka lat w historii zespołu to wiele zmian personalnych, niezliczone ilości koncertów zagranych w Polsce i za granicą, oraz dwa świetnie przyjęte przez krytyków albumy „Studio Pustki” (2001) i „8 Ohm” (2004). Ten drugi okazał się o tyle ważny, że to właśnie na nim po raz pierwszy w składzie zespołu pojawiła się grająca na instrumentach klawiszowych i skrzypcach wokalistka Barbara Wrońska.

 

W 2006 roku ukazała się trzecia płyta Pustek zatytułowana „ Do Mi No”. Przyczyniła się ona do popularności grupy dzięki przebojowym piosenkom takim jak "Telefon do Przyjaciela", "Nic do Powiedzenia", czy "Słabość Chwilowa", często emitowanym na falach ambitniejszych rozgłośni radiowych.


Na początku 2007 roku, pomimo rosnącej popularności Pustek, doszło do najpoważniejszego kryzysu w historii grupy. Zespół opuścił basista Filip Zawada, a kilka miesięcy później wokalista i współzałożyciel zespołu Janek Piętka. Zespół postanowił jednak kontynuować działalność, funkcję głównego wokalu przejęła Barbara Wrońska, a w kwietniu 2007 basistą został Szymon Tarkowski, znany wcześniej z formacji Płyny.


W nowym składzie zespół przystąpił do intensywnej pracy czego efektem była czwarta płyta grupy zatytułowana „Koniec kryzysu”, promowana singlem „Parzydełko”. Okazała się kolejnym przełomem w karierze zespołu, zdobywając jeszcze większą popularność niż jej poprzedniczka "Do Mi No". Zespół zebrał znakomite recenzje, został nominowany do wielu prestiżowych nagród, takich jak Paszport Polityki czy Fryderyk. Radiowa Trójka oraz popkulturowe pismo Pulp uznały Pustki za zespół roku a "Koniec Kryzysu" za album roku 2008.
Opublikowany jesienią 2009 roku album „Kalambury” to już piąta płyta Pustek. Znajdują się na nim utwory napisane do wierszy znanych polskich poetów: m.in. Bolesława Leśmiana, Danuty Wawiłow, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Gajcego i Władysława Broniewskiego. Na płycie znalazło się także miejsce dla specjalnych gości: Kasi Nosowskiej i Artura Rojka.


www.pustki.pl

www.myspace.com/pustkimusic

 

TRES. B
www.tres-b.com


Zespół, który rozpoczął swoją działalność coverem PJ Harvey "Who the fuck" w duńskiej szkole muzycznej, ze swoim międzynarodowym pochodzeniem  czuje się dobrze także na scenach innych krajów. Grupa składa się z Polki i dwóch muzyków o europejsko-amerykańskich korzeniach. Nazwa zespołu oznacza (z francuskiego) "bardzo.b" i jest odnośnikiem do muzyki klasy b, surowej, nieoszlifowanej. Angelika Kucińska ("Machina", "Hiro") o wokalistce très.b pisze: "charyzmatyczna, piekielnie zdolna polska dziewczyna na emigracji". Z kolei holenderski magazyn, OOR, o debiutanckiej Ep'ce zespołu: "Neon Chameleon nie nudzi ani przez moment i rozbudza apetyt na nowy materiał".


Od czasu tych recenzji wiele się zmieniło. Zespół wydał pierwszy album  "Scylla and Harybdis" w Holandii, stał się na powrót tercetem, podpisał umowę menadżerską z Chaos Management Group i kontrakt dystrybucyjny z EMI Music Poland.


Nowa płyta très.b "The Other Hand" ukaże się na rynku 21.09.2010.
Finalnego szlifu nadał jej w swym nowojorskim studio nadworny producent Nicka Cave'a - Victor Van Vugt, znany ze współpracy z the Bad Seeds, PJ Harvey, Beth Orton i Athlete.
Très.b można było wielokrotnie zobaczyć w Polsce m.in. na głównej scenie OFF Festiwalu, a także przed zespołem HEY. Misia śpiewała m.in. na składance „Wyspiański Wyzwala”
(z Dr.No) czy na ostatniej płycie Bajzla. Mają za sobą ponad 100 występów na scenach całej Europy i cieszą się opinią doskonałego zespołu koncertowego.
Po premierze płyty planowana jest jesienna trasa koncertowa.


DATA PREMIERY PLYTY TRES.B "OTHER HAND" - 21.09.2010

AIRPLAY SINGLA 30.08


myspace.com/meetb
facebook.com/pages/tresb/64759677256?sid=6772c86375f184e0f5f78b870749b0d0&ref=s

 

BILETY:

Ulgowe: 20 zł w przedsprzedaży; 25 zł w dniu koncertu
Normalne: 25 zł w przedsprzedaży; 30 zł w dniu koncertu
Dla studentów UJ: 15 zł w przedsprzedaży; 20 zł w dniu koncertu

6 listopada 2010, 20:00 ROTUNDA Kraków

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca