Muzyka

Międzynarodowy Festiwal Jazz Bez w Lublinie

3 – 6 grudnia 2010 Warsztaty Kultury, ul. Popiełuszki 5, Lublin

Jazz Bez to polsko – ukraiński festiwal muzyczny z dziesięcioletnią tradycją. Przez wszystkie lata działalności nie tylko, z roku na rok, podnosi poziom artystyczny, sukcesywnie zwiększając liczbę wydarzeń i odbiorców, lecz również rozprzestrzenia się, „wciągając” w swą ideę coraz więcej miast po obydwu stronach granicy.

 

Wszystko zaczęło się w 2000 roku prezentacją licznych jazzowych grup ze Lwowa i Przemyśla. Od tego czasu na Festiwalu pojawiło się wiele znakomitości światowego jazzu, a przesłanie głoszące, że jazz może rodzić się i rozwijać na Ukrainie w pełni się potwierdziło.

Przez te dziesięć lat muzycy ukazywali różne style, zmieniali konwencje, szukali nowych form wyrazu. Razem z Festiwalem dorastały i wychowywały się też nowe grupy odbiorców, a duch tamtych wydarzeń pozostawał w ludziach na długo po koncertach. Tegoroczna edycja z pewnością doskonale wpisze się w tą historię.

 

W grudniu 2010 roku ten transgraniczny jazzowy maraton po raz kolejny zjednoczy ukraińskie i polskie miasta prezentując różnorodne oblicza jazzu, eksperymentalną i improwizowaną muzykę znanych i rozpoznawalnych grup, jak również zupełnie nowe projekty często przygotowywane specjalnie na festiwal. Jednym z kluczowych przystanków na tej muzycznej trasie jest Lublin, który gospodarzem festiwalu będzie już po raz trzeci. Dotychczasowe edycje spowodowały  duże zainteresowanie jazzem zza naszej wschodniej granicy i zaowocowały wieloma wspólnymi polsko – ukraińskimi projektami oraz wymianami muzycznymi. Edycja tegoroczna zapowiada się równie bogato, a w Lubinie spotkają się muzycy zarówno z Ukrainy i z Polski, jak też z Rosji, Niemiec, Szwajcarii.

 

 

 

ORGANIZATORZY:
Po stronie Ukraińskiej: Stowarzyszenie Kulturalne „Dzyga”, NGO „Viremska, 35”
W Lublinie: Warsztaty Kultury oraz Fundacja Transkultura

 

 

Projekt zrealizowano ze środków finansowych Miasta Lublin oraz Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia. PROGRAM:

3 grudnia / piątek

20:00 Full Blast / Brotzmann, Pilaka, Wertmueller  (Szwajcaria/Niemcy)

 

4 grudnia / sobota

18:00 Pervoe Sonce (Rosja)

20:00 TRYKI: Gerard Lebik - Dominik Trębski - Papa Zura (Polska)

 

5 grudnia / niedziela

18:00 Maryna Zakharova i Orchan Ahabejli (Ukraina)

 

6 grudnia / poniedziałek

18:00 Litviniuk Acoustic Jazz (Ukraina)

20:00 Sushkin & Sex Machine Band! (Polska)

 

 

BILETY:
30 zł – karnet na wszystkie wydarzenia; 10 zł – karnet jednodniowy
Bilety do nabycia w sekretariacie Warsztatów Kultury przy ul. Popiełuszki 5 oraz bezpośrednio przed poszczególnymi wydarzeniami.

 

 

OPISY ARTYSTÓW:

Full Blast - Peter Brotzmann, Marin Pliakas i Michael Wertmueller (SZWAJCARIA/NIEMCY)

 

Full Blast – czyli Peter Brotzmann, Marin Pliakas i Michael Wertmueller, to trio czerpiące w swej twórczości zarówno ze skrajnie mocnych odmian muzyki rockowej jak i awangardy jazzowej, tworzące coś na kształt rozpędzonej, deathmetalowej gonitwy w pełni improwizowanej i „po brotzmanowsku” bezkompromisowej. To muzyka niezwykle emocjonująca, pełna barw i odcieni. Projekt swobodnie łączy w sobie free jazzową stylistykę spod znaku ikon gatunku: Alberta Aylera i Archiego Sheppa z furią noise-rockowej schizofrenii dźwięków a la Mr. Bungle Mike'a Pattona. Dwa albumy tria - debiutancki „Full Blast” (2006) i „Black Hole” (2009) zawierają w sobie najwyższej jakości dawkę czystej, w pełni improwizowanej muzyki, niepokornej, jazgoczącej i brudnej, ale paradoksalnie kojącej i pełnej pozytywnych emocji. "Rzeźnik z Wuppertal" jak mówią o Peterze Brotzmannie fani free jazzu po raz kolejny zaprasza nas do ekstremalnej zabawy w poszerzanie granic muzyki awangardowej. I po raz kolejny skutecznie.

 

 

Pervoe Sonce (ROSJA)

 

Pervoe Sonce -  grupa łączy w sobie ciekawą, przemyślaną aranżację z lekkością improwizacji. Bogate instrumentarium, na które składa się akordeon, wibrafon, wiolonczela, kontrabas, gitara, trąbka oraz perkusja, daje muzykom naprawdę duże możliwości brzmieniowe. Pervoe Sonce cechuje też dość duży eklektyzm, słychać tu bowiem wpływy muzyki klasycznej, akademickiej, mieszające się z jazzem, muzyką improwizowaną a nawet folkiem. Warto dodać, że grupa jest w ostatnim czasie jednym z ciekawszych „emisariuszy” rosyjskiej kultury na Zachodzie.
Autorem projektu jest Władimir Gołouchow - wibrafonista, perkusista, kompozytor - znany m.in. z udziału w projektach legendarnego Ravi Shankara.

 

Skład:

Władimir Gołouchow – wibrafon

Daria Łowat – wiolonczela, wokal

Aleksiej Sokołow – gitara basowa, komputer

Siergiej Uriupin – gitara akustyczna i klasyczna

Julia Malikowa  – trąbka

Denis Szuszkow  – kontrabas

Piotr Iwszyn – bębny

 

http://www.vibrafon.ru/?PERVOE_SOLNCE

 

 

TRYKI: Gerard Lebik - Dominik Trębski - Papa Zura (Polska)

 

Tryki - to zupełnie nowy projekt muzyczny, o otwartej formule, łączący jazzową improwizację z aktywnym udziałem dj-a. W skład grupy wchodzą: Papa Zura (gramofony, komputer, sampler), Gerard Lebik (saksofon, klarnet, generator), Dominik Trębski (trąbka, keyboard). Każdy z członków tria powinien być dobrze znany zwolennikom współczesnej, polskiej sceny jazzowo-alternatywnej. Papa Zura na co dzień jest filarem Soul Service DJ Team – zdaniem wielu krytyków muzycznych najlepszego obecnie kolektywu dj’skiego w Polsce. Gerard Lebik z kolei zaliczany jest do grona najzdolniejszych saksofonistów młodego pokolenia. Ma na koncie współpracę m.in. z Robem Mazurkiem z Chicago Underground oraz perkusistą Kubą Sucharem (Robotobibok). Trzeci z muzyków - Dominik Trębski – to współzałożyciel formacji Muzykoterapia, swego czasu związany również z Tworzywem Sztucznym Fisza i Emade, obecnie jeden z najbardziej cenionych i zapracowanych, warszawskich trębaczy. Takie połączenie jest gwarantem funky-jazzowego grania najwyższej próby.

 

 

Maryna Zakharova i Orchan Ahabejli (Ukraina)

 

Marina Zakharova - jest ukraińską wokalistką, znaną m.in. z projektu Anno Domini, z którym gościła w Lublinie na jednej z wcześniejszych odsłon Jazz Bezu. Poza śpiewem, artystka gra na pianinie, sama też komponuje większość utworów. W jej muzyce odnaleźć można wpływy zarówno klasycznego jazzu, jak i orientalnej muzyki wschodu. Zakharova nie stroni również od brzmień cygańskich, klezmerskich, a nawet rockowych. Artystka mówi zresztą o inspiracjach takimi grupami jak Led Zeppelin, Jethro Tull czy The Doors. Wszystko to, w połączeniu z ciekawym instrumentarium Zakharowej oraz jej ekspresją daje bardzo interesujący efekt sceniczny. Poza klasycznym instrumentarium jazzowym artystka w swoich projektach często wykorzystuje instrumenty tradycyjne, a także regularnie zaprasza do współpracy ciekawych gości. Tym razem będzie jej towarzyszyć perkusista - Orchan Ahabejli.

 

Skład:

Maryna Zacharowa - wokal, fortepian

Orchan Ahabejli – perkusja

 

www.myspace.com/marinazakharova        
www.myspace.com/orhanagabeyli  

 

 

Litviniuk Acoustic Jazz (Ukraina)

 

Litviniuk Acoustic Jazz – najnowszy projekt muzyków skupionych wokół, dobrze znanej lubelskiej publiczności, grupy ShockolaD. Jego pomysłodawczynią jest pianistka Anastasija Lytwyniuk, która zaprosiła do współpracy bębniarza Ihora Hnydyna, saksofonistę Mychajło Bałosa (obaj na co dzień w ShockolaD) oraz kontrabasistę Michała Jarosa, mającego za sobą udział w projektach takich tuzów polskiego jazzu jak Zbigniew Namysłowski, Grażyna Auguścik czy Maciej Sikała (Miłość). Punktem wyjścia dla twórczych, muzycznych poszukiwań było znalezienie wspólnego mianownika dla skandynawskiego folkloru i szeroko pojętej muzyki jazzowej oraz improwizowanej.

 

www.myspace.com/anastasijalitvinyuk  
www.jazzinkiev.com/?page=mp3_id&mp3_id=15

http://www.youtube.com/watch?v=r9k2WBvzZxs

 

 

Sushkin & Sex Machine Band! (Polska)

 

Sushkin & Sex Machine Band -  to funk zarażony, a zarazem namaszczony wpływami Jamesa Browna, Georga Clintona, Prince’a czyli wszystkiego co najlepsze w tej muzyce. Muzyka grana na żywo i na „żywych” instrumentach, z dużą domieszką jazzu, bebopu oraz fusion. Koncerty grupy są bardzo żywiołowe i pełne pozytywnej energii. Jak mówią sami artyści, ich gra „wyrywa do tańca i z butów”.

Pomysłodawcą i siłą napędową projektu jest znany, lubelski trębacz Marcin Suszek vel Sushkin, zwany także w pewnych kręgach wschodnim „Jamesem Brownem”. Swego czasu muzyk takich formacji jak BlooZbir czy Koolor Squad. Równolegle z autorskim projektem Sushkin & Sex Machine Band, artysta występuje m.in. w składzie Słoma i Przedwietrze.

 

Skład:
SUSHKIN - funk głos, trąbka
FRIDAY - saksofon
DEDE - perkusja
BARTEZ - gitara
PITER - bas

 

http://www.myspace.com/suchivelsushkin


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca