Muzyka

Recenzja płyty „Summer Secret”

Muzyka zawarta na krążku jest spokojna, dzięki temu klimatyczna, ciepła i wpada w ucho. Na płycie przeważają brzmienia akustyczne, przeplatane akordami i frazami zagranymi na instrumentach dętych.

„Summer Secret” to dziewiąty album studyjny Zbigniewa Żaka. Tym razem muzyk, inspirując się muzyką Pata Metheny'ego, Stana Getza czy Joe Coltrane'a, zabiera słuchacza w podróż po meandrach jazzu.

 

Album zawiera 14 instrumentalnych utworów skomponowanych przez muzyka. Zbigniew Żak, jak na multiinstrumentalistę przystało, w swoich kompozycjach wykorzystał piętnaście instrumentów: zarówno strunowych, jak i dętych, takich jak: gitara slide, banjo, rubab, gitara 12 -strunowa, saksofon sopranowy, tenorowy czy gitara elektryczna. Jak wspomniałem, „styl” albumu mieści się w szerokich ramach jazzu, jednakże Zbigniew Żak często czerpie inspirację z innych gatunków muzycznych: bluesa, rocka czy folku.

 

Fragmenty bluesa usłyszymy w utworze zatytułowanym „Słowa, które przyniósł wiatr”. Zaczyna się od krótkiego wstępu zagranego na saksofonie. Wraz z upływem czasu na pierwszy plan wysuwa się gitara wygrywająca bluesową melodię, mniej więcej w środku kompozycji dołącza do niej harmonijka ustna. Instrumenty, grając bluesowe unisono, prowadzą utwór do końca.

 

Muzyka zawarta na krążku jest spokojna, dzięki temu klimatyczna, ciepła i wpada w ucho. Na płycie przeważają brzmienia akustyczne, przeplatane akordami i frazami zagranymi na instrumentach dętych. Utwory odbiera się w zależności od własnego nastroju, są idealne do słuchania zarówno w melancholijną, deszczową jesień, jak i w ciepłe, beztroskie wakacyjne dni. Warta odnotowania jest również dobra realizacja wydawnictwa.

 

Wewnątrz okładki znajduje się cała strona pozytywnych opinii na temat Zbigniewa Żaka - a konkretniej jego muzyki. Wśród recenzentów znajdują się takie osoby, jak Krzysztof Ścierański, Marek Wiernik, Jarosław Kozidrak i Piotr Zander.

 

Kupując wydawnictwo dostajemy krążek wypełniony klimatycznymi, dobrze skomponowanymi, zróżnicowanymi brzmieniowo utworami. „Summer Secret” to pozycja obowiązkowa dla każdego fana nietuzinkowej muzyki gitarowej.

 

(c) Maciej Milewski

 

Tytuł: Summer Secret
Producent: Powerock
Wykonawca: Zbigniew Żak
Dystrybutor: Fonografika
Data premiery: 2011-02-19

Lofix

33 Warszawa
1 artykuł 2 komentarze


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 25 kwietnia 2011, 15:02
Zapoznaj się z wymogami wywrotowych artykułów: www.wywrota.pl/db/artykuly/18168_manifest_kierowcy…
Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski 25 kwietnia 2011, 19:47
Witaj Lofix, tu masz skróconą wersje artykułu do którego link podała Ci Justyna. No pomyśl,czy w tej wersji Twój tekst nadaje się do publikacji gdziekolwiek? Trochę Wysiłku trzeba w to włożyć...

www.wywrota.pl/forum/topic/19164#4

Pozdrawiam.

Paweł Kaczorowski
Alex Reed
Alex Reed 25 kwietnia 2011, 21:47
www.empik.com/summer-secret-zak-zbigniew,prod59880…

Ciekawe, czy to ta sama osoba.
Lofix 26 kwietnia 2011, 14:09
Macie oczywiście rację. Nie zapoznałem się z wymogami artykułów przed wysłaniem recenzji do Redakcji. Mój błąd, następnym razem go nie popełnię.
Pozdrawiam
Maciek
Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski 28 kwietnia 2011, 00:36
Swoją drogą - bardzo fajnie piszesz. Lekko, sensownie i rzeczowo. Odezwij się koniecznie. Mam kilka płyt do zrecenzowania.

P
Lofix 17 maja 2011, 15:42
Wysłałem Ci wiadomość na wywrocie, jak coś to napisz mi maila na adres lofix69@gmail.com
Pozdrawiam
Maciek
przysłano: 19 listopada 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca