Muzyka

Sacrum Profanum w Krakowie

9. Festiwal Sacrum Profanum startuje 11 września, w 10. rocznicę zamachu na nowojorskie WTC. Tą edycję imprezy poświęcona jest muzyce minimalistów amerykańskich, zwłaszcza Steve’a Reicha, którego 75. urodziny przypadają w tym roku.

„Tom Verlaine z legendarnej formacji Television, Will Gregory z Goldfrapp i Envee - jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich producentów - to kolejni potwierdzeni artyści finałowego koncertu 9. Festiwalu Sacrum Profanum.

9. Festiwal Sacrum Profanum to święto amerykańskiego minimalizmu i 75. urodziny Steve’a Reicha – ikony gatunku. Na festiwal w 2011 roku złożą się 4 projekty: „Modern Classic”, prezentujący muzykę Steve’a Reicha i jego przyjaciół (Johna Adamsa, Terry’ego Riley’a, Davida Langa, Julii Wolfe i Michaela Gordona), „Made in Poland – Miłosz Sounds”, przedstawiający nowe utwory pięciu wybitnych kompozytorów polskich młodego pokolenia (Pawła Mykietyna, Agaty Zubel, Jagody Szmytki, Aleksandry Gryki i Wojciecha Ziemowita Zycha ) w mistrzowskich wykonaniach czołowych zespołów specjalizujących się w wykonawstwie muzykiwspółczesnej (m.in. Ensemble Modern, Alarm Will Sound i Bang on a Can All-Stars), „Debiuts”, dedykowany młodym zespołom wchodzącym na rynek (Amadrums), oraz „Freak”, tradycyjnie odbywający się w hali ocynowni elektrolitycznej, który od przyszłego roku wytyczy nowy rozdział w rozwoju festiwalu.

 

Spotkanie gitarzysty Radiohead – Jonny’ego Greenwooda ze Steve’em Reichem to wydarzenie bez precedensu. To pogłębienie bliskiej nam od lat idei zacierania granic pomiędzy współczesną muzyką klasyczną a rozrywkową. Sacrum Profanum staje się teraz miejscem gdzie artyści reprezentujący kulturę masową sięgną po dzieła „klasyków”. To na inaugurację. A co na finał? Spadniecie z krzeseł.

 

Aphex Twin, Adrian Utley z Portishead i Leszek Możdżer to pierwsi potwierdzeni artyści finałowego koncertu tegorocznej, amerykańskiej edycji Festiwalu Sacrum Profanum. Festiwal rozpoczyna się 11 września i potrwa do 17 września.

 

Reich 75 to projekt, który zmienia oblicze Festiwalu Sacrum Profanum. Od teraz - w jego finale - dochodzić będzie do interesujących, często zadziwiających spotkań ikon współczesnej muzyki klasycznej z reprezentantmi świata ambitnej rozrywki. To przedsięwzięcie przygotowywane tylko raz. I nigdy nie zostanie powtórzone.

 

Swój udział w projekcie Reich 75 potwierdzili już: Aphex Twin, Adrian Utley z Portishead i Leszek Możdżer. Artyści spotkają się na scenie ze Steve’em Reichem i przedstawią nowe, zaskakujące interpretacje tak kultowych utworów jak Come Out, Different Trains, Pendulum Music, Electric Guitar Phase czy Piano Phase. Utwory mistrza minimalizmu często będą jedynie punktem wyjścia do bardzo swobodnej wariacji na ich temat."
pisze o Festiwalu Filip Berkowicz, Dyrektor Artystyczny imprezy.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca