Muzyka

Islandia, OFF i Grand Press Photo

Po wakacjach do krakowskiego klubu Żaczek (al. 3 Maja 5) wracają Niepokorni, cykl koncertów z muzyką alternatywną. Gwiazdą październikowej odsłony będzie islandzka songwriterka Halla Nordfjörd. Przed nią zagrają polscy songwriterzy: Leman Acoustic i Chasing The Sunshine. Koncertom towarzyszyć będzie wystawa fotografii Bartka Busza, 24-letniego laureata konkursu Grand Press Photo! Niepokorni w klubie Żaczek już w poniedziałek, 10 października. Start o godz. 19.30.

 

Halla Nordfjörd

Kiedy przyleciała po raz pierwszy do naszego kraju, nikt do końca nie wiedział, czego się spodziewać po jej występach. Ostatecznie wszędzie grała dla pełnych sal kameralnych klubów. Prasa nie pozostawia wątpliwości. Trasie Halli towarzyszyły pozytywne artykuły. „Aktivist” pisał: Piękny, ściszony wokal i niezwykle urocze melodie, które gra na swojej gitarze, świetnie się komponują, wprawiają w melancholijny nastrój i budzą nostalgię. Jej utwory sprawiają wrażenie intymnych, małych, a przez to prawdziwych. W tygodniku „Przekrój” czytaliśmy: Halla wkrótce będzie gwiazdą. Wtedy będziecie mogli się pochwalić, że słyszeliście ją wcześniej w którymś z polskich miast. Po koncercie w klubie Żaczek dziennikarz pisma „Modny Kraków” relacjonował: Blond dziewczyna o czystym, ładnym głosie i delikatne dźwięki gitary. Subtelne piosenki o miłości i tylko żal, że jedynie dwie są w jej ojczystym języku, który ma w sobie coś z bulgotu gejzeru i zimna lodu, ale i ciepła tęczy nad wodospadem. Styl, który powinni polubić słuchacze Tori Amos, Björk i Norah Jones. Gdyby Halla grywała co wieczór w jednej z krakowskich knajp, na pewno chętnie bym tam zaglądał.

Halla Nordfjörd pochodzi z Reykiaviku. Co ma do zaoferowania? Piękny głos i równie ładne melodie, który gra na swojej gitarze. Artystka dała wiele koncertów na Islandii (m.in. na najsłynniejszym festiwalu na wyspie – Iceland Airwaves), ale odwiedziła też inne kraje Europy jak choćby Danię, Niemcy czy Wyspy Owcze.

Pod koniec roku 24-letnia Halla Nordfjörd wyda debiutancki album. Wcześniej jednak po raz drugi przyjedzie do Polski! Zaśpiewa autorskie utwory zarówno po angielsku, jak i po islandzku. Warto sprawdzić jej talent teraz, zanim stanie się znaną, kolejną świetną wizytówką Islandii! Właściwie po pierwszej wizycie w Polsce już nią została!

www.myspace.com/hallaboa

 

Leman Acoustic

Dwa lata temu grał na OFF Festivalu Artura Rojka jako debiutant. Ten songwriter ze Śląska właśnie wydał kolejną EP, coraz częściej koncertuje i zapewne wprowadzi nas w dobry klimat przed występem Halli. Leman nie porywa tłumów, jest niszowym artystom, ale konsekwentnie buduje swoją markę i publiczność. W Krakowie wystąpi z wiolonczelistką.

www.myspace.com/lemanacoustic

 

Chasing The Sunshine

To projekt założony w 2007 roku przez Macieja Buźniaka, młodego songwritera i multiinstrumentalistę. Jego akustyczne piosenki urozmaicone brzmieniem takich instrumentów jak harmonijka ustna czy melodyka przywołują skojarzenia z amerykańskim indie folkiem czy alt country. Maciej ma charakterystyczny głos, który albo będziecie uwielbiać albo nie będziecie go znosić. Słyszałem opinie, że to polski Conor Oberst, według innych bliżej mu do Neila Younga czy Boba Dylana. Na koncie ma parę internetowych wydawnictw, w tym dwie EP. W Krakowie zagra po raz pierwszy!

www.myspace.com/chasingthesunshine

 

Bartek Busz

Pamiętam ogromne zdziwienie moje, ale przede wszystkim znajomych dziennikarzy, gdy ogłoszono wyniki konkursu Grand Press Photo 2011. W kategorii „Przyroda – zdjęcie pojedyncze” zwyciężył Bartek Busz, nikomu nieznany, 24-letni chłopak z Ostrzeszowa (Wielkopolska), który swoją fotografię opublikował w lokalnej gazecie. W klubie Żaczek zobaczymy więcej prac Bartka. Rocznik 1987, student grafiki komputerowej, zawodowo fotografią zajmuje się od pięciu lat. Swoje zainteresowania skupia wokół dokumentu, fotoreportażu i portretu. Od niespełna roku dużo czasu poświęca fotokastom – jego został nagrodzony w innym prestiżowym konkursie BZWBK Press Photo.

 

Bilety:

Studenci – w przedsprzedaży – 10 zł, w dniu koncertu 15 zł

Pozostałe osoby – w przedsprzedaży 12 zł, w dniu koncertu 17 zł

 

Niepokorni to cykl imprez w krakowskim klubie studenckim Żaczek (al. 3 Maja 5), który ma zaprezentować publiczności akademickiej twórczość ludzi odważnych, nie płynących głównym nurtem sztuki, często odstających od ogólnie przyjętej normy. Chcemy postawić na tych, którzy są w kolorowej awangardzie społeczeństwa oraz tych, którzy siedząc w kącie, nie zwracając niczyjej uwagi, tworzą rzeczy, które mogą zmienić bieg historii. Stawiamy bardziej na alternatywę niż główne nurty. Na każdym koncercie obok gwiazdy wieczoru  prezentują się mniej znani artyści. Chcemy dawać szansę przede wszystkim studentom krakowskich uczelni, ale też innych z całej Polski… i świata. W ramach cyklu, raz w miesiącu organizowane są koncerty znanych i mniej znanych muzyków, wernisaże fotografii i malarstwa. Na Niepokornych grali m.in. Muchy, Lao Che, Voo Voo, Loco Star, Iowa Super Soccer, Indigo Tree, The Car Is On Fire, Pustki, Dick4Dick, Żywiołak, Masala, Czesław Śpiewa, Pustki i Tres B. Producentem imprezy jest Ola Kuczara reprezentująca klub Żaczek, gospodarzem Bartek „Borówka” Borowicz, który przedstawiał artystów. Październikowa impreza będzie 31 wydaniem cyklu!

 

Kolejne edycje Niepokornych:

5 listopada w klubie Żaczek zagrają Muchy!

2 grudnia wystąpi Pati Yang!

 

www.borowkamusic.pl

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 marca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca