Muzyka

Koncerty Hawdalowe – Głośne Shalom znad Warty

Organizatorzy Koncertów Hawdalowych i XIV Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA postanowili, tuż przed jego rozpoczęciem, przygotować nie lada niespodziankę dla wrocławian i Dolnoślązaków. 28 kwietnia o godzinie 21:21, we wrocławskiej Synagodze podczas kwietniowej edycji Koncertów Hawdalowych wystąpi poznański zespół Shalom, który wprowadzi gości w klimat kultury żydowskiej.

Zespół Shalom powstał w Poznaniu w 2000 roku przy Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Izraelskiej z potrzeby prezentowania kultury żydowskiej mieszkańcom wielkopolski. Od tamtej pory, dzięki niesłabnącemu zainteresowaniu tematem i olbrzymiemu sukcesowi artystycznemu, grupa koncertuje w całej Polsce. Członkami zespołu są wykształceni i pełni pasji muzycy, którzy z sentymentem i wielką pasją podchodzą do muzyki żydowskiej, nadając jej własny, pogodny charakter. Zespół wykonuje instrumentalne i legendarne melodie klezmerskie, które są świetnie znane szerokiej publiczności, lecz tym co wyróżnia zespół spośród innych, jest ponadczasowa i autorska interpretacja starych i nowych żydowskich pieśni, śpiewanych na głosy w języku hebrajskim.

Shalom zdecydowanie nie jest tradycyjnym zespołem klezmerskim. Przypomina raczej trupę teatralno – muzyczną, która funduje swoim odbiorcom niezapomniane show. Artyści występują w „sztetlowych” stylizacjach, a muzyka przeplatana jest pogodnymi anegdotami dotyczącymi kultury żydowskiej.

Koncert Hawdalowy z udziałem Sholem rozpocznie się, zgodnie z tradycja żydowską, w godzinę po zachodzie słońca. Jest to czas hawdali – kończącej szabat i rozpoczynającej nowy tydzień. Hawdala z języka hebrajskiego znaczy oddzielenie, jest to rytuał przejścia pomiędzy sacrum a profanum. Żydowska muzyka jest nieodzownym dopełnieniem hawdalowego błogosławieństwa. Przed koncertem odmówiona zostanie krótka modlitwa na zakończenie szabatu.

Z okazji zbliżającego się Festiwali SIMCHA, bilety w przedsprzedaży tylko 15 i 25 zł. XIV Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA rozpocznie się 12 maja i potrwa siedem dni. Więcej informacji na www.simcha.art.pl Zapraszamy!

Koncerty Hawdalowe
28/04/2012, godzina 21:21

Sholem /Poznań/
Bogusław Łowiński - śpiew
Jagoda Kram - śpiew
Jerzy Karwowski - klarnet, saksofony, flet prosty
Artur Banaszkiewicz - skrzypce
Henryk Łukaszewski – akordeon
Tomasz Kasprzak - kontrabas

Synagoga pod białym Bocianem
ul. Włodkowica 7
Bilety: Centrum Informacji Żydowskiej, ul. Włodkowica 9, tel./fax. 071/ 787 39 02
e-mail: cizwroclaw@gmail.com
Cena: 15/25 zł przedsprzedaż, 20/30 zł w dniu koncertu           

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 kwietnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca