Muzyka

Peter J. Birch – wiosenna trasa

Koncertował w radiowej Trójce, na Opener Festivalu, w miastach i miasteczkach na terenie całej Polski, ale też we Włoszech i Niemczech. Dzielił scenę z Czesławem Mozilem, Lechem Janerką, Tymonem Tymańskim, a ma raptem 21 lat!

Wiosną artysta zagra cztery koncerty:

 

ŻYWIEC
sobota, 12 maja - Kawiarnia DeKaffe (ul. Zamkowa 2) - godz. 19.30 + Oh Ohio

 

BEŁCHATÓW
czwartek, 17 maja - Gościniec (Pl. Narutowicza 6) - godz. 20 + Please The Trees

 

ŁÓDŹ
piątek, 18 maja - Widzewskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego (al. Piłsudskiego 135) - godz. 20.30 + Please The Trees

 

ZŁOTÓW
sobota, 19 maja - Cafe Magazyn (ul. Wojska Polskiego 16A) - godz. 20 + Please The Trees

 

Naprawdę nazywa się Piotr Jan Brzeziński. Pochodzi z Wołowa, miasta położonego na Dolnym Śląsku. Jest ubiegłorocznym maturzystą, obecnie studiuje we Wrocławiu. Jego muzyka obraca się wokół akustycznego indie folku. Na twórczość Piotrka wielki wpływ mają tacy artyści jak Damien Rice, Bon Iver, Rocky Votolato czy Damien Jurado.

W kwietniu 2010 roku na sklepowe półki trafiły pierwsze nagrania Piotrka. Debiutancką EP „In my Island” (Locco Records/Borówka Music) maturzysta nagrał w studiu Przemysława „Perły” Wejmanna. Były muzyk Acid Drinkers produkował m.in. album Much „Terroromans” oraz płyty takich grup jak Let The Boy Decide, Low-Cut czy Blue Raincoat.

 

Debiutancką EP Petera promowały single „Morning Bird” i „Recluse’s Guide”, które miały premiery w radiowej Trójce. Tuż po wydaniu EP 19-latek przystąpił do zdawania matury (skutecznie), a później wyruszył w trasę koncertową obejmującą kilkadziesiąt miast na terenie całej Polski. Zagrał również we wspomnianej radiowej Trójce i radio Roxy FM. Peter J. Birch był też zapraszony ze swoją muzyką do Niemiec, na początku 2011 roku zagrał krótką trasę koncertową po Włoszech.

 

Młody artysta zdążył już wystąpić u boku zespołów Czesław Śpiewa, Iowa Super Soccer, Please The Trees, Lonely Drifter Karen, Twilite czy Loco Star, a także Lecha Janerki, SelFbrusha, Tymona Tymańskiego, Halli Nordfjord, ET Tumasona czy Romka Puchowskiego.

 

EP Piotrka dostała takie recenzje:

– Okazuje się, że mamy nad Wisłą songwriterów na światowym poziomie. Udowadnia to Peter J.Birch. To debiut roku na polskiej scenie indie-folkowej! – „Instytutu Rozwoju Kultury Alternatywnej” (IRKA)

 

– Pamiętam, jak kilka miesięcy temu miałem okazję posłuchać Piotra na żywo. Pomimo lekkiej scenicznej niepewności już wtedy słychać było potencjał w jego muzyce. Nagrywając „In my Island” dowiódł, że to co robi, robi szczerze i przemyślenie. – Wojciech Żurek, magazyn „Splot”

 

– Cztery premierowe, solidnie zrealizowane utwory Petera to pierwszy zwiastun jego muzycznych możliwości. Głos artysty brzmi na naszej krajowej scenie bardzo wyraźnie. Mało który z naszych rodzimych artystów, z podobnym wyczuciem i przekonaniem, potrafi wyśpiewać swoje emocje w obcym języku. – Marcin Bieniek, portal „Uwolnij Muzykę”

 

– Amatorzy akustycznego grania powinni się cieszyć, że pojawił się ktoś taki, jak Piotrek Jan Brzeziński. – Martyna Zagórska, portal „Elephant Shoe”

 

– Artysta dysponuje charakterystyczną barwą głosu, która doskonale współgra się z proponowanym repertuarem. Niełatwo zaintrygować słuchacza mając do dyspozycji jedynie gitarę i głos. Peterowi się to udaje także dzięki kompozycjom. Birch pisze po prostu naprawdę dobre piosenki. – Tomek Staszczyk, „Dziennik Wielkopolski”

 

– Jego akustyczne ballady służą odprężeniu i przeniesieniu się do nibylandii. – portal We Are From Poland

 

– Nagrania Piotra przypominają mi solową twórczość Eddiego Veddera z Pearl Jam. Śpiew Petera ma w sobie coś z grunge’u. Bardzo amerykańska jest ta EP. Trochę filmowa, bardzo obrazowa, spokojna, ale nie zachowawcza i wróżąca dużo dobrego na przyszłość. Szczerze polecam wszystkim, którzy w natłoku nowoczesności, szukają szczerych akustycznych dźwięków. – Rafał Ziemba, „Kulturatka”

 

– Całość przywołuje na myśl Marka Kozeleka, Jose Gonzaleza czy solowego Thoma Yorka. Peter śpiewa po angielsku i wychodzi mu to bardzo dobrze. – Maciej Pletnia, portal „Music News”

 

– Czteroutworowa EP Petera J. Bircha to prawdziwa perełka. Mamy do czynienia z wydawnictwem jak najbardziej dojrzałym i wartym uwagi. – Tomasz Turski, portal Klubowa

 

– Z tą EP na pewno zbrata się niejedna wrażliwa dusza. Mam nadzieję, że matura pójdzie mu równie dobrze, jak nagranie tej perełki. – Kaśka Majka, portal Magnetoffon

 

Strona internetowa Petera J. Bircha: www.myspace.com/peterjohnbirch
Kontakt: Mini Agencja Koncertowa Borówka: borowka.music@gazeta.pl
Wydawcy: www.locco.gusstaff.com oraz www.borowkamusic.pl
 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 maja 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca