Muzyka

Jak wędrowała muzyka

Zapraszamy do Warsztatów Kultury na spotkania słowno-muzyczne dla najmłodszych, odbywające się w ramach nowego cyklu Ele Mele Nutki. Rozpoczynamy go już w najbliższą niedzielę od wyjątkowej podróży przez Europę pt. "Jak wędrowała muzyka".

 

Na pochmurne jesienne dni przygotowaliśmy cykl wydarzeń łączących elementy muzyki, teatru i opowieści... Na spotkania i warsztaty zapraszamy zarówno dzieci jak i ich rodziców.


Spotkania z cyklu Ele Mele Nutki zachęcają do czynnego i twórczego spędzenia czasu. Muzyka i opowieści poprowadzą nas przez różne kraje, kultury i tradycje. Kapela Bosa Nóżka przybliży polskie gry, zabawy i melodie oraz wprowadzi w świąteczny nastrój dzięki kolędowaniu przy dźwiękach tradycyjnych instrumentów - skrzypiec, suki biłgorajskiej i bębenka. Opowiadacze zabiorą nas w podróż do egzotycznych kultur z najdalszych zakątków Afryki i Azji, gdzie rytm bębnów i innych instrumentów rozbudzi nasze zmysły i wyobraźnię. Podczas interaktywnego performensu muzycznego Kulu-lu-lu odkryjemy tajemnice kulistych przedmiotów, a na spotkaniu z teatrzykiem Słuchaj Uchem i wierszami Joanny Papuzińskiej powędrujemy do krainy snów.


Organizując cykl Ele Mele Nutki pragniemy zachęcić dzieci i opiekunów do wspólnego, czynnego uczestnictwa w kulturze oraz do odkrywania prostych działań, możliwych do zrealizowania ze swoimi najbliższymi również w zaciszu domowym, które jest pełne dźwięków, instrumentów i opowieści. Musimy je tylko odkryć…Jak wędrowała muzyka 
- słowno-muzyczna podróż przez Europę
 

21 października 2012 / niedziela
Warsztaty Kultury 
ul. ks. J. Popiełuszki 5  
Godz.: 11.00
Wstęp wolny

„Jak wędrowała muzyka” - czyli oparta na muzyce i krótkich opowiastkach podróż przez Europę, podczas której będzie można poznać specyfikę i rytmy z różnych jej części. Wraz z Katarzyną Enemuo (opowieści, muzyka) i Adamem Cudakiem (muzyka) wędrować będziemy od Estonii przez Szwecję, Polskę, Ukrainę, Węgry, Bałkany, Włochy i Francję aż do Hiszpanii.  
Do wspólnego podróżowania zapraszamy zarówno dzieci (4-10 lat) jak i rodziców. 

O PROWADZĄCYCH:
Katarzyna Enemuo – z urodzenia – Pomorzanka, z wykształcenia etnolog, z natury – nomada.  O 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Uczyła się od najlepszych śpiewaków – tych kształconych i tych ludowych. Od 2000 roku współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, jako solistka w dramatach liturgicznych i innych programach koncertowych (m.in. „Kanty i Psalmy” – XVII-wieczna nabożna tradycja ukraińska, „Theotokos” – tradycje maryjne Wschodu i Zachodu, „Zamek Warmia” – muzyka dawnych Prus Wschodnich, „Orient-Okcydent” – muzyka czasów krucjat). Uczestniczka wypraw na wsie polskie, ukraińskie, węgierskie i mołdawskie. Współzałożycielka Kapeli Jazgodki – jedynej polskiej kapeli programowo grającej w kuchni. Zbiera i śpiewa pieśni, ballady i piosenki średniowieczne i tradycyjne, tropi tradycje społecznego świętowania, prowadzi warsztaty tańców i pieśni tradycyjnych oraz śpiewu naturalnym głosem dla dzieci i dorosłych;  od 2009 roku uczy się sztuki opowiadania i opowiada – bajki, baśnie, historie prawdziwe i zmyślone, dzieciom i dorosłym (m.in. w programach Afrobajanie, Baśnie Cygańskie, Karczma na Lodzie). Zajmuje się edukacją kulturową i działaniami na rzecz dialogu międzykulturowego prowadząc Aka Chukwu – Afrykańskie Przedsięwzięcie Edukacyjno-Artystyczne (od 2008) oraz Wędrowną Wytwórnię Zdarzeń Parparusza (od 2010).

Więcej: www.parparusza.wordpress.com


Adam Cudak - z wykształcenia pedagog, z zamiłowania muzyk (lirnik, buzukista, utalentowany flecista młodego pokolenia). Jego twórczość można określić jako folk, ale tak naprawdę jest to mieszanka różnych stylów, gatunków i nurtów muzycznych. Wyznaje zasadę, że muzyka jest wolną dyscypliną i nie można jej jednoznacznie definiować, toteż nie boi się wypuszczać na jej nieznane tereny. Muzyka, jaką wykonuje, ociera się mniej lub bardziej o muzykę irlandzką, bretońską, orientalną, bałkańską, jazz, rock, poezję śpiewaną itd. Fascynują go instrumenty "etniczne" pochodzące z różnych kultur, dlatego ciągle poszerza swoje instrumentarium o nowe egzemplarze.
 

Program całego cyklu dostępny jest na stronie internetowejwww.warsztatykultury.pl/elemelenutki

 

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca