Muzyka

Maria Sadowska laureatką ,,Perspektywy" oraz ,,Lubiny "

Ten weekend Maria Sadowska najprawdopodobniej zapamięta na całe życie…

 

Maria Sadowska - wokalistka, reżyser, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny.


Pierwsza solową płytę nagrała mając 14 lat, kolejną trzy lata później. Wydała dwa albumy w Japonii. W lutym 2004 roku, ukazała się jej pierwsza polska „dorosła płyta”, na której mogliśmy usłyszeć połączenie poezji Marii Jasnorzewskiej – Pawlikowskiej z nowoczesną muzyką klubową i jazzem.

 

12 czerwca 2006 roku, premierę miała płyta „Tribute to Komeda” poświecona pamięci Krzysztofa Komedy. Klimat muzyczny całej płyty to jazzująca elektronika obfitująca w inspiracje zarówno tradycją jak i nowoczesnymi nurtami.
Z materiałem „Tribute To Komeda" artystka zagrała ponad 250 koncertów w kraju i za granicą.


W grudniu 2007 roku ukazała się specjalna płyta artystki zatytułowana „Gwiazda dla każdego”. Jest to wyjątkowy album z utworami o tematyce świątecznej.

W październiku 2008 Maria Sadowska za swoje osiągnięcia artystyczne i twórcze została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady „Prometeusz 2008”.
W listopadzie wystąpiła na prestiżowym jubileuszowym festiwalu JAZZ JAMBOREE, gdzie zaśpiewała w duecie z Michel Legrandem. Spośród wszystkich polskich wokalistek kompozytor wybrał tylko Marię Sadowską i zaprosił ja do wspólnego wykonania jego wielkiego przeboju „How Can You Keep The Music Playing”.
8 czerwca 2009 ukazał się album „Spis treści”. Jest to tym razem album w pełni autorski.


Koncertem z materiałem z tej płyty Maria otworzyła drugą edycję jednego z największych festiwali w Polsce - Orange Warsaw Festival 2009.
16 listopada 2009 ukazał się album „Demakijaż Soundtrack”, który stanowi jednocześnie ścieżkę dźwiękową do filmu o tym samym tytule oraz jest podsumowaniem 10-letniej działalności Sadowskiej na scenie klubowej. Płyta została nominowana do Fryderyka 2010 w kategorii „Album roku - Muzyka klubowa”.


15 stycznia 2010 Maria została mianowana Ambasadorem Warszawy – kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 dołączając do grona najwybitniejszych polskich artystów.


Pod koniec 2010 ukazała się płyta „Kaczmarski & Jazz” - wspólny projekt Marii, Anny Serafińskiej i Janusza Szroma. Cały rok 2011 artystka poświęciła pracy nad pełnometrażowym debiutem fabularnym, zatytułowanym „Dzień kobiet”.

 

W maju 2012 film miał swoją festiwalową premierę podczas 37.Gdynia Film Festiwal, do którego został nominowany w Konkursie Głównym. Obraz zakwalifikował się także do Konkursu Głównego 31.Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, gdzie zdobył Jantara 2012 za najlepszy scenariusz i 28.Warsaw Film Festival.

W listopadzie został zaprezentowany na 4.Festiwalu Polskich Filmów w Toronto (nagroda Ekran 2012 za najlepszy scenariusz), 22. Film Festival Cottbus (Grand Prix!, nagroda „Lubina”) a także na Festiwalu Cinergia w Łodzi.

 

Maria została natomiast laureatką prestiżowej Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna "Perspektywa" za reżyserię oraz otrzymała nominację do Nagrody Filmowej im. Andrzeja Munka w kategorii Debiut Reżyserski.

Premiera komercyjna filmu zaplanowana jest na 8 marca 2013(polska) i 8 maja 2013(świat).


 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca