Muzyka

Reaggowy BAKSHISH „ 4-I-VER”

PREMIERA 17 LISTOPADA

 

 

 

 

Zapowiadana na Ostróda Reagge Festiwal, premiera albumu BAKSHISH „4-I-VER” jest ważnym wydarzeniem w świecie muzycznym. Zespół po 12 latach powraca na scenę w nowym składzie, z nową energią i wielkim stylu. Będziecie się mogli o tym przekonać już 17 listopada 2012. Płyta trafia na półki sklepowe w całym kraju. Wydawcą krążka jest Fonografika.

 

„4 I-ver” to czwarty oficjalny i autorski album zespołu Bakshish. Jak często się określa „to nowa płyta na nowe czasy”. Krążek zawiera kompozycje utrzymane w klimacie dub-reggae-soul-jazz. Nie zabrakło na nim odważnych eksperymentów muzycznych połączeń i pozornie odległych podróży stylistycznych czego efekty możecie sprawdzić słuchając promomixu.

 

http://youtu.be/kevyu_wVBPA

 

Płyta została nagrana w studio "M"PR Radia Opole i dokończona w domowym studio Radka Wociala, którego obok Krzysztofa Niedźwieckiego zaprosił JareX do współprodukcji. Jak można się było spodziewać, to trio poddało się materiałowi muzycznemu ze wzajemnością. Do finalnego mixu i zakończenia produkcji materiału zaangażowano ekipę częstochowskiego studia Radioaktywni.

Album dostępny na ternie całego kraju w dobrych sklepach muzycznych, a także w formie cyfrowej na www.fonografika.pl

 

 

 

 

BIOGRAFIA:

BAKSHISH to jeden z fundamentalnych zespołów związanych z historią muzyki korzeni w naszym kraju. W tym roku celebrują swoją długą 30. letnią podroż oraz promują swoja długo oczekiwana płytę ”4-I-VER”!

 

Bakshish to jeden z pierwszych i najważniejszych polskich zespołów reggae. Powstali w Kluczborku w 1982 roku, a ich znaczenie dla polskiej sceny reggae jest niepodważalne. Poprzez punk rock, ska i rock-steady szybko dotarli do reggae. W 1983 roku grupa znalazła się w pierwszej dziesiątce konkursu festiwalu w Jarocinie. Rok później wystąpili na tym pamiętnym festiwalu w charakterze gwiazdy. Po 10 latach istnienia w 1992 roku w studio Złota Skała zrealizowali swój pierwszy album „One Love”, który sprzedał się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. W 1994 roku przy wsparciu producenta Felixa Woltera nagrali album „Eye”. Choroba wokalisty Jarexa ograniczyła poważnie aktywność grupy. W 1996 roku w domowym zaciszu Jarex stworzył pierwszy w Polsce projekt  techno-dubowy Tabu Duby, który doczekał się już trzech wydawnictw. Ostatnią jak do tej pory płytą wydaną przez Bakshish jest album   „B-3″ (2000). W 2007 roku podczas Ostróda Reggae Festiwal Bakshish w towarzystwie wielu gości zagrał pamiętny koncert z okazji 25. lecia istnienia.

 

Przez lata przez Bakshish (kiedyś Bakszysz) przewinęły się dziesiątki muzyków, z których wielu obecnie stanowi absolutny top polskiej sceny muzycznej. W 2010 powrócili do koncertowania, udowadniając świetną formę na wielu festiwalach oraz podczas koncertów klubowych w całej Polsce i w Wielkiej Brytanii. Minęło już dwanaście lat od momentu ukazania się ostatniej płyty Bakshishu zatytułowanej       „B-3”, która szybko zyskała miano klasyki polskiego reggae. Przez te 12 lat byliśmy świadkami wielu zdarzeń, przemian na świecie, co również miało odzwierciedlenie, przełożenie na zespół” – mówi Jarek. Trzon zespołu stanowią Jarek „JareX” Kowalczyk, Mariusz „Mario Tolo” Litner oraz Monika Biczysko.

 

Bakshish  w 2010 r. w zmienionym składzie rozpoczął regularne próby i koncerty. Szybko rozpoczęła się praca nad nowymi utworami i nową płytą…
„4-I-VER” to czwarty oficjalny i autorski album zespołu, tak bardzo wyczekiwany przez fanów i środowisko muzyczne. To nowa płyta na nowe czasy. Znajdują się na niej kompozycje utrzymane w klimacie dub-reggae-soul-jazz. Zespól posuwa się do odważnych eksperymentów muzycznych. Nagrany w Studio „M” Radia Opole album został ukończony w Pro Silesia Studio Radka Wociala, który wraz z Jarexem i Krzysztofem Niedźwieckim stał się współproducentem albumu. Do finalnego mixu i masteringu zaangażowano ekipę częstochowskiego studia Radioaktywni.

 

Skład zespołu:

JAREK ”JAreX” KOWALCZYK – voc.

RADEK WOCIAL – klawisze, voc.

MONIKA BICZYSKO – voc., klawisze, sax

KRZYSIEK NIEDŹWIECKI – gitara, voc.

DAMIAN POPRAWA – bass

ANDRZEJ RAK – perkusja

MARIUSZ ”Mario Tolo” LITNER – gitara, voc.

 

 

 


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Robert 16 listopada 2012, 10:47
A pozostając w podobne stylistyce, 29 listopada w łódzkiej Szafie na Rewolucji 10 wystąpi Megitza Quartet, czyli zespół Małgorzaty Babiarz, pochodzącej z Podhala, śpiewającej kontrabasistki, niezwykle cenionej za Oceanem. Olbrzymia dawka energii w bałkańsko - podhalańskim klimacie.
przysłano: 15 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca