Muzyka

„Book it!” – Robert Brylewski

 

Robert Brylewski - spotkanie i koncert

 

Punkt wyjścia do rozmowy stanowić będzie  książka „Kryzys w Babilonie”autorstwa Rafała Księżyka i Roberta Brylewskiego, wydana przez Wydawnictwo Literackie.

 

Kiedy: czwartek, 13 grudnia 2012, godz. 18:00

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

Wstęp wolny

 

 

Określenia typu ikona, żywa legenda, postać kultowa, są w dzisiejszej popkulturze i mediach zdecydowanie nadużywane. Jednak jak inaczej nazwać naszego, kolejnego gościa, aby w pełni zawrzeć jego wkład w polską kulturę niezależną oraz historię rodzimej sceny muzycznej? Nasza propozycja na grudniowy Book it! to spotkanie z Robertem Brylewskim.    

 

W rocznicę symbolicznej daty 13 grudnia, porozmawiamy z artystą, który przez całe swoje życie szedł własną drogą, bez kompromisów, kontestując i komentując trudną rzeczywistość lat 80, ale też współczesny, galopujący kapitalizm. „Kryzys w Babilonie”, książka autorstwa Rafała Księżyka – znakomitego dziennikarza i eksperta muzycznego – zbudowana jest z ogromnej ilości wspomnień Brylewskiego. Ten swoisty wywiad-rzeka, wciąga i uwodzi czytelnika bez reszty. Fascynujące historie artysty z tras koncertowych, pierwszych występów w Jarocinie, narodzin takich scenicznych legend jak: Kryzys, Izrael czy Brygada Kryzys, mieszają się z prywatnymi zapisami pamięci, wspomnieniami rodziny, przyjaciół, środowiska tamtych burzliwych lat. Księżyk jest bardzo dobrze przygotowany do rozmowy, co dodatkowo zaciera granicę pomiędzy pytającym a pytanym i nadaje książce bardzo unikalny charakter rozmowy dwóch dobrych znajomych. A rozmawiać jest o czym. Wystarczy choćby wspomnieć najważniejsze zespoły Brylewskiego – wspomniane już wcześniej punkowe formacje Kryzys i Brygada Kryzys, reggae’owy Izrael, mocną, bezkompromisową Armię czy transowo-poszukujący Falarek Band. Niezliczona jest też ilość pomniejszych kooperacji czy gościnnych wystąpień muzyka, ale taki jest właśnie Robert Brylewski. Na swój sposób jest artystą totalnym. Zafascynowanym wieloma gatunkami muzycznymi, brzmieniem akustycznym, ale też nowymi zdobyczami techniki, miłośnikiem kina i sztuk plastycznych (m. in. tworzy własne kolaże), człowiekiem żyjącym kulturą w wielu jej aspektach.

 

Twórczość Roberta Brylewskiego do dziś stanowi inspirację dla wielu współczesnych zespołów, a lista muzyków z jakimi grał przez te wszystkie lata jest imponująca: Tymon Tymański, Darek Maleo Malejonek, Tomasz Budzyński, Alek Korecki, Antoni Ziut Gralak, Marcin Świetlicki, Mikołaj Trzaska, Tomasz Lipiński, Jerzy Mazzoll, Włodek Kinior Kiniorski czy Piotr Stopa Żyżylewicz to tylko ci najbardziej rozpoznawalni z nich.   

Aktualnie artysta świętuje XXX lecie Brygady Kryzys, koncertując w Polsce z tą legendarną grupą. W Warsztatach Kultury, na zakończenie wieczoru, wystąpi natomiast w kameralnym koncercie, prezentując wybrane utwory ze swojej dyskografii.       

Spotkanie z Brylewskim poprzedzi projekcja filmu Pawła Końja Konnaka – „Exodus – Robert Brylewski”.  

Ten grudniowy wieczór będzie zatem świetną okazją do spotkania z jedną z najważniejszych postaci polskiej muzyki alternatywnej, poznania nowych faktów, anegdot, wspomnień oraz wysłuchania na żywo muzyki, która miała wpływ na całe pokolenie. 

 

 

Program: 
godz. 18.00 – projekcja filmu „Exodus – Robert Brylewski” w reż. Pawła „Końja” Konnaka
godz. 19.00 – spotkanie z Robertem Brylewskim i rozmowa na temat książki „Kryzys w Babilonie” oraz koncert

 

 

 

„Book it! – kilka zdań o muzyce” 
 

Muzyka jest sztuką, która mówi zwykle sama za siebie, czasem jednak, aby lepiej ją zrozumieć, warto dowiedzieć się więcej na temat rzeczywistości w której powstawała, poznać konteksty towarzyszące jej, oddać głos autorom, wykonawcom czy znawcom.  Doskonałą okazję do tego stanowi cykl Book it!

 

„Book it! – kilka zdań o muzyce” to cykl wieczorów autorskich poświęconych życiu i twórczości znanych artystów polskiej sceny muzycznej. W Warsztatach Kultury spotykamy się więc z  autorami lub bohaterami niedawno wydanych książek o tej tematyce.

Pretekstem i fundamentem każdego spotkania jest rozmowa o książce, ale też o życiu, kulturze, muzyce i ludziach. Za każdym razem będzie inaczej, niekiedy dostaniemy barwne opisy czasów w których przyszło tworzyć zaproszonym gościom, innym razem zabawne anegdoty ze światka artystów, a czasem prawdziwie przejmujące, prywatne historie. Czasem muzycy podzielą się z nami wspomnieniami z tras koncertowych, a czasem życiową mądrością i refleksjami na ważne tematy. Jak to też w życiu bywa, jedni wyrywają się do zabrania głosu sami, innych trzeba trochę pociągnąć za język, oswoić, a następnie zamienić się w słuch. 

 

Każde ze spotkań składa się z kilku części, które wspólnie stworzą barwne obrazy zapraszanych gości, gatunków muzycznych i historii polskiej sceny muzycznej. Obok rozmów i dyskusji, można zobaczyć unikalne filmy, a  każdy wieczór kończy niezwykle intymny i niepowtarzalny koncert.

 

Book it! to także czas, który warto zarezerwować na stałe w swoim kalendarzu, gdyż z artystami i ich historiami spotykamy się co miesiąc, zawsze w czwartki.

 
 

Kontakt:

Producent cyklu „Book it! – kilka zdań o muzyce”
Agnieszka Wojciechowska
Warsztaty Kultury 
ul. Ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin
e-mail: a.wojciechowska@warsztatykultury.pl
tel.: +48 81 466 59 08
fax: 81 53 308 18
mobile: + 48 607 544 366  

www.warsztatykultury.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 grudnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca