Muzyka

Voo Voo, Natalia i Immigranci na Niepokornych

Podczas kwietniowych Niepokornych zagrają zespoły Voo Voo, Natalie Loves You oraz The Immigrants. Pierwsza grupa to ikona polskiej muzyki, druga to nowy ciekawy projekt ze Śląska, a trzecia to londyńska formacja, która rozpoczęła podbój Europy. Koncert w ramach Niepokornych, cyklu z muzyką alternatywną, rozpocznie się w krakowskim klubie Żaczek (al. 3 Maja 5)w czwartek, 11 kwietnia, o godz. 19.30. Muzyce towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Olgi Lisiewicz, studentki UJ.

 

Voo Voo

Grupa istnieje nieprzerwanie od ćwierć wieku. To jedna najbardziej żywotnych i pracowitych marek w historii polskiej muzyki. W ich nagraniach usłyszeć można echa najróżniejszych światów, dziś już klasycznych, ale nade wszystko bardzo osobisty świat Voo Voo. Bo przecież najwybitniejsze – a pisane przystępnym językiem – dzieła tego zespołu wciąż pozostają inspiracją dla twórczych poszukiwań współczesnej muzyki.

Czy Voo Voo gra jazz? Tak, bo w tym graniu jest jazzu nieskończoność i rozpęd. Czy gra

rocka? Tak, bo w tym graniu jest rocka prostota. Czy gra coś jeszcze? Na pewno. Gra dużo!

A w przypadku nawet najbardziej rockowych dokonań tego bandu słychać elementy muzyki

etnicznej albo klasycznej, czasem takie też niekonwencjonalne instrumentarium. Zespół lubi

dialogować z artystami z wielu stron świata (od Azji, przez Podhale, po Amerykę Południową

i Afrykę), ale lubi też spotykać się „jedynie sam ze sobą”. Wszystko to składa się na sztukę

daleką od utartych podziałów i skostniałych rygorów. W 1995  roku Wojciech Waglewski – lider grupy – został uhonorowany Paszportem „Polityki” za „łączenie muzyki różnych

kultur”. W latach: 1994, 2008, 2009 został laureatem Fryderyka – najważniejszej nagrody

polskiego środowiska muzycznego (kategoria: Kompozytor Roku). Każdy z muzyków

Voo Voo współpracuje również z innymi formacjami. Te doświadczenia pozwalają wciąż

udoskonalać oryginalne brzmienie grupy. Ale nikt tak do końca nie wie, jak nazwać tę

muzykę… I dobrze – wystarczy słuchać. I to duchem, a nie (tylko) uchem... I pamiętać, że tu,

jak w dobrym kinie, niektóre historie wydarzają się poza słowami i poza kadrem!

19 października ukazała się nowa studyjna płyta Voo Voo nazwana najprościej „Nowa płyta”. To muzyczna historia porównywalna z dobrą audycją radiową, w której to trafnie dobrane szczegóły tworzą niezapomnianą całość. Tak. Będę się upierał, że „Nowa płyta” to jest nowy concept album, ale rozumiany „na nowo”.  Zapomnijmy tu więc o jakiejś rockowej suicie, tudzież żonglerce artystycznej, czy post-produkcyjnej. Wsłuchajmy się lepiej w dialog bezpośrednio sąsiadujących ze sobą utworów… „Nowa płyta” ma błysk szczególny. Jest bowiem płytą intuicyjnie mądrą rockowo. I może nawet gdzieś  konceptualną intuicyjnie… Jest płytą, gdzie obok prawdziwej kompetencji artystycznej znać humor, luz i zespołową, niekłamaną radość grania. Płynie z niej takie właśnie, jasne przesłanie.

Voo Voo to Wojciech Waglewski – gitary, śpiew, Mateusz Pospieszalski – saksofony, śpiew, Karim Martusewicz – bas oraz Michał Bryndal – perkusja.

www.voovoo.pl

 

Natalie Loves You

To stwierdzenie, które przypuszczalnie może wywołać wiele skrajnych emocji – od cukierkowej euforii, po niepowstrzymaną burzę uczuć.  Tak można określić muzykę zespołu, który powstał z inicjatywy dwojga muzyków: Natalii Baranowskiej oraz Grzegorza Chrząścika, działających uprzednio w takich projektach jak Iowa Super Soccer, Gutierez, czy Mofoplan. Inspirując się muzyką skandynawską oraz europejską, znaleźli sposób, by stworzyć swój własny projekt, który miał po prostu oddawać ich stany emocjonalne, pasje i zainteresowania. Z czasem do zespołu dołączyli nowi członkowie: Piotrek Sawicki, Bartek Pluta i Tomek Szczepanek.

www.natalielovesyou.bandcamp.com

 

The Immigrants (UK)

Zespół powstał przed laty w Rio de Janeiro, by w 2012 roku odrodzić się w nowym obliczu w Londynie. The Immigrants tworzy czterech facetów, a każdy z nich pochodzi z innego kraju – Niemiec, Czech, Włoch i Brazylii. Spotkali się w Londynie, przesiąkli tamtejszą sceną i zaczęli tworzyć własne utwory o opuszczeniu, pustce i determinacji. Zespół rusza w pierwszą trasę koncertową po Europie. Odwiedzi też Polskę!

www.facebook.com/immigrantsband

 

Olga Lisiewicz (malarstwo)

Studiuje matematykę stosowaną na UJ. Maluje właściwie od zawsze, a formalnie uczyła się tego w Młodzieżowym Domu Kultury pod okiem Anny Charciarek. Będzie to druga wystawa Olgi. Pierwsza została wywieszona w krakowskim lokalu Cztery Pokoje.

http://kuzniaobrazow.manifo.com/

 

Niepokorni to cykl imprez w krakowskim klubie studenckim Żaczek (al. 3 Maja 5), który ma zaprezentować publiczności akademickiej twórczość ludzi odważnych, nie płynących głównym nurtem sztuki, często odstających od ogólnie przyjętej normy. Chcemy postawić na tych, którzy są w kolorowej awangardzie społeczeństwa oraz tych, którzy siedząc w kącie, nie zwracając niczyjej uwagi, tworzą rzeczy, które mogą zmienić bieg historii. Stawiamy bardziej na alternatywę niż główne nurty. Na każdym koncercie obok gwiazdy wieczoru  prezentują się mniej znani artyści. Chcemy dawać szansę przede wszystkim studentom krakowskich uczelni, ale też innych z całej Polski… i świata. W ramach cyklu, raz w miesiącu organizowane są koncerty znanych i mniej znanych muzyków, wernisaże fotografii i malarstwa. Na Niepokornych grali m.in. Lao Che, Voo Voo, Loco Star, Indigo Tree, The Car Is On Fire, Halla Nordfjord, CeZik & KlejNuty, Lech Janerka, Świetliki, Pustki, Dick4Dick, Żywiołak, Czesław Śpiewa, Pustki i Kapela Ze Wsi Warszawa. Producentem imprezy jest Edyta Pogwizd reprezentująca klub Żaczek, gospodarzem Bartek „Borówka” Borowicz, który przedstawiał artystów.

www.borowkamusic.pl

www.klubzaczek.pl

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca