Muzyka

Muzyka filmowa na żywo w Arsenale. T-Mobile Nowe Horyzonty

W trakcie 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty będziemy świadkami niebanalnych połączeń filmu z muzyką w wykonaniu młodych utalentowanych artystów i prawdziwych mistrzów gatunku. W Arsenale Minimatikon – filmowe alter ego Orange The Juice – zaprezentuje muzykę do kultowego „Gabinetu Doktora Caligari”, a Mikołaj Trzaska z zespołem zagra ścieżkę dźwiękową do filmów Wojtka Smarzowskiego.

 

„Mikołaj Trzaska Mówi Movie” to nowy międzynarodowy projekt dźwiękowo-filmowy Mikołaja Trzaski, przygotowany specjalnie na festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty. Jego premiera odbędzie się 25 lipca w Klubie Festiwalowym w Arsenale. Na projekt składają się utwory pochodzące z soundtracków do wybitnego kina Wojciecha Smarzowskiego, ale też fragmenty muzyki, które nie znalazły się na ścieżkach dźwiękowych. Na scenie Arsenału Trzasce towarzyszyć będzie grupa muzyków międzynarodowych, w tym Mark Sanders i Olie Brice (Riverloam Trio), Per-Ake Holmlander z orkiestry Resonance oraz Johannes Bauer z kwartetu Petera Brotzmanna. Mikołaj Trzaska to kompozytor, saksofonista i klarnecista, jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny jazzowej i około jazzowej. Współtwórca buntowniczej polskiej odmiany jazzu – yassu (był jednym z członków-założycieli słynnej grupy Miłość oraz liderem grupy Łoskot), niedający się zaszufladkować. Stale współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, tworzy także muzykę do Teatru Telewizji oraz polskich dokumentów.

 

- Muzyka filmowa jest najbardziej intymną częścią mojej twórczości. Mam ukryty lęk przed eksponowaniem tych emocji i uczuć w życiu codziennym, ale w muzyce, jak u większości artystów, to wychodzi – mówi Trzaska.

 

Z kolei 24 lipca na Scenie Muzycznej festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty wraz z zagraną na żywo nową ścieżką dźwiękową, przygotowaną przez zespół Minimatikon, będzie można zobaczyć Gabinet doktora Caligari - jedno z największych arcydzieł światowej kinematografii, niesamowity film grozy, jeden z pierwszych horrorów i thrillerów psychologicznych w historii kina, idealna realizacja estetyki niemieckiego ekspresjonizmu, w reżyserii Roberta Wiene, według scenariusza Carla Mayera i Hans Janowitz. Członkowie eksperymentalnego zespołu Orange The Juice zaprezentują soundtrack będący pełną dramaturgii mieszanką jazzu, rocka, neoklasycyzmu i muzycznego eksperymentu, która w pełni przekłada na dźwiękowy język wizję Roberta Wiene o tajemniczym doktorze i jego słudze, lunatyku Cezarze. Marcin A. Steczkowski na fortepianie, trąbce i klawiszach, Dawid Lewandowski na gitarze, Marcin Jadach na kontrabasie i gitarze basowej, Jan Kiedrzyński na perkusji, Piotr Cebula na skrzypcach, Mariusz Godzina na saksofonie i klarnecie oraz wokalista Konrad Zawadzki zaprezentują na żywo swoją dźwiękową interpretację wizji zawartej w kultowym Gabinecie doktora Caligari.


W ramach 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w Arsenale usłyszymy również obdarzoną niezwykłym głosem Diamandę Galás – będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Sceny Muzycznej. Zagrają też Tomahawk z Mikem Pattonem, król drum’n’bass Roni Size w duecie z MC Dynamite oraz Rykarda Parasol feat. M. Koteluk & M. Furtak. Scena Muzyczna to także Semantik Punk, L.U.C & Motion Trio, Nervy, IP Group, Mirror Code, projekty rosyjskie: NOM i Elektro Moskva oraz DJ Nights (m.in. My Head Is Dubby, Adrianna Styrcz & Kuba Lib, 2Much, Poppa Fats’). Funky New Orleans poprowadzą paradę uliczną z Kina Nowe Horyzonty do Arsenału, który czynny będzie codziennie od 21:00.

 

Więcej informacji i bilety na www.nowehoryzonty.pl oraz www.facebook.com/NoweHoryzontyArsenal


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 lipca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca