Muzyka

Blues daje im siłę. „Orla” Kasy Chorych

„Orla” Kasy Chorych prezentuje się naprawdę ciekawie. Pełno tam przebojowego potencjału i refleksyjnych songów.

Kto słyszał o Kasie Chorych (wywiad), nie zdziwi się, że tematem muzycznym ich najnowszego albumu jest właśnie blues. Panowie wykorzystują możliwości tego stylu na wiele sposobów. Czasami goniąc słuchaczy, jak w otwierającym płytę niewinnym wstępem Białym Bluesie lub znajdującym się w połowie stawki Musisz wiedzieć. Dają też wytchnienie, uwodzą instrumentalnym spokojem, wprowadzają w ponad siedmiominutową zadumę utworem Blues Leżącego. Tytuł tym razem świetnie dopasował się do muzycznych poczynań Kasy Chorych.

 

Blues wskoczył, co widać powyżej, do dwóch tytułów. Blues zdobył muzycznie całą płytę. Orla jest nim przesiąknięta. I, pomimo że muzycy Kasy Chorych czasy swoich debiutów scenicznych mają dawno za sobą, brzmi niezwykle żywiołowo. Skąd się w panach bierze ta energia? Dzięki czemu udało im się nagrać mocną w swym wyrazie płytę?

 

 

Odpowiedź jest prosta i znajduje się w tekście O kobiecie.

 

To właśnie w O kobiecie Tioskow zawarł znaczącą frazę: Blues mi daje siłę życia. Magiczna siła muzyki działa rewelacyjnie, mimo że – jak dodaje – przecież już nie jestem młody. Słuchając Orli, trudno pozbyć się wrażenie, że ta autorefleksyjna sentencja odnosi się do całej Kasy Chorych. W końcu nawet w tych wolniejszych kompozycjach czuje się potrzebę grania, potrzebę tworzenia precyzyjnych, przemyślanych muzycznie kompozycji. I zaraz wraca jak mantra refren z pierwszego kawałka na płycie (do którego teledysk pod recenzją):

 

Bluesa słuchaj

Bluesa graj

Kto gra bluesa nie jest sam

 

Przy tym wszystkim Kasa Chorych potrafi się świetnie bawić. Najlepszym dowodem na to jest ocierający się o knajpiany, weselny klimat O Nim. Czuje się tu nadal bluesa? Czuje się! Takiego trochę country bluesa. Niezwykle to radosne.

 

Właśnie taką siłę życia zdaje się dawać zespołowi blues. Siłę pozwalającą im szeroko spojrzeć na muzykę i odważnie zaciągnąć swoje instrumenty i głosy w różne rejony. Kiedy rozpocznie się Niespodzianka, to możemy naprawdę poczuć się zaskoczeni tym, gdzie nas Kasa zabrała. Czysta harmonijka i śpiew… Nie, to nie jest Soyka. Chociaż można przez chwilę tak pomyśleć. Głos Tioskowa potrafi zadziwić.

 

Orla prezentuje się naprawdę ciekawie. A ta krótka recenzja nie jest w stanie odkryć wszelkich nowych pomysłów pozornie starej (bo duchem wciąż to młodzieńcy z werwą) Kasy Chorych. Pełno tam przebojowego potencjału (np. Dokąd Mnie Prowadzisz) i refleksyjnych songów (m.in. O Człowieku z gościnnymi poczynaniami na wokalu Sebastiana Riedela).

 

Zespół jeszcze przed premierą ostrzegał, że zaskoczy. Zaskoczy zmianami. I jeżeli jego fani są naprawdę zaskoczenie, to na pewno pozytywnie. Ci zaś, którzy z Kasą Chorych zetkną się po raz pierwszy, na pewno nie pożałują.


© Michał Domagalski

 

Album: Orla

Wykonawca: Kasa Chorych

Wydawca: Metal Mind Productions
Data wydania: 2014-04-07

 

 

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Lila
Lila 12 maja 2014, 17:10
Piękna recenzja, piękna płyta
Michał Domagalski
Michał Domagalski 13 maja 2014, 07:38
@Lila, dzięki.
przysłano: 7 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca