Muzyka

ET TUMASON | bluesman z Islandii na koncertach w Polsce

Nie ma islandzkiego artysty, który w ostatnich latach częściej odwiedzałby Polskę. Zagrał już w naszym kraju sześć tras koncertowych! Wiosną przyjedzie na kolejną. Dał w sumie na terenie Polski ponad 90 koncertów, które były bardzo entuzjastycznie przyjmowane. Polska publiczność go uwielbia! Dwa lata temu zagrał w naszym kraju 21 koncertów dzień po dniu. Kim jest tajemniczy Islandczyk i jaką serwuje muzykę? Powiedzieć, że ET Tumason gra bluesa, to prawie nic nie powiedzieć. Gra najdzikszego delta-bluesa, jakiego można zagrać tylko na akustycznej gitarze i samemu zaśpiewać!

 

10.05 - sobota - Lublin - Voodoo Cat Lounge (ul. Cicha 2) - g. 20

11.05 - niedziela - Tarnów - Pin Up (Rynek 16) - g. 20

12.05 - poniedziałek - Łódź - house gig „Pogonka” (ul. Pogonowskiego 45) - g. 20

13.05 - wtorek - Mysłowice - klub Kalosz (ul. Wojska Polskiego 13) - g. 20

14.05 - środa - Kraków - Żaczek (al. 3 Maja 5) - g. 17 + Lao Che i Czesław Śpiewa

14.05 - środa - Kraków - Kolektyw Dajwór - OFF Centrum (ul. Dajwór 16) - g.20

15.05 - czwartek - Oborniki Śląskie - Salonik 4 Muz (ul. Piłsudskiego 13) - g.18:30

15.05 - czwartek - Wrocław - Łykend (Podwale 37) - g. 21

16.05 - piątek - Opole - Zespół Winiarni Strych (Rynek 7) - g. 20

17.05 - sobota - Piotrków Trybunalski - Ormianin (Rynek Trybunalski 10) - g.20

18.05 - niedziela - Białystok - GramOffOn (ul. Malmeda 17) - g.20

19.05 - poniedziałek - Łomianki - Lemon Tree (ul. Zachodnia 38) - g. 20

20.05 - wtorek - Poznań - Meskalina (Stary Rynek 6) - g. 19

21.05 - środa - Ostrzeszów - Kawiarnia Baszta (ul. Zamkowa 6) - g. 20

22.05 - czwartek - secret show na Śląsku

 

Pracował jako sklepikarz, ogrodnik i śmieciarz, ale nie dobra materialne i sprawy przyziemne, ale blues jest jego życiem! Ta fascynacja zaczęła się gdy w wieku 13 lat znalazł na śmietniku stare nagrania Roberta Johnsona i Freda McDowella. Jako 18-latek musiał opuścić swoje miasto – Reykjavik z powodów, których nie chce ujawnić. Przybył do Berlina, gdzie trafił do małego labelu 8MM Musik, stworzonego przez ludzi ze słynnego klubu 8MM. Pijąc przy barze zostawił im swoją płytę demo i zniknął. Ludzie z 8MM tak zachwycili się jego surowym bluesem, że zaczęli go szukać w całym mieście, by w końcu trafić na niego w najpodlejszej berlińskiej dzielnicy czerwonych latarni.

Zaproponowali mu tyle piwa, ile jest w stanie wypić i dali możliwość grania koncertów w 8MM, co zdarzało się tam nadzwyczaj rzadko. Dzikie i nieprzewidywalne koncerty ET Tumasona zyskały sławę w całym mieście, dzięki której zagrał potem w wielu innych klubach Berlina. Obecnie ET Tumason żyje między Reykjavikiem, Berlinem, Kopenhagą i Pragą. Stale podróżuje. W międzyczasie odwiedza Polskę, gdzie daje niezapomniane koncerty.

 

Nakładem 8MM Musik ukazała się płyta, będąca zapisem jednego z koncertów ET. W Polsce album dystrybuowała wytwórnia Gusstaff Records (krążek również jest już wyprzedany). Utwory z płyty gościły m.in. na antenie radiowe Trójki w programach Agnieszki Szydłowskiej. Sam ET również grał na żywo w kilku polskich rozgłośniach radiowych. W 2010 roku wydał limitowaną płytę (50 sztuk, Borówka Music/Locco Records) z zapisem koncertu z… Wołowa. Album rozszedł się w jeden dzień. W Polsce szalony Islandczyk występował z czołówką bluesa (Dżem, Wielebny Blues Band, Romek Puchowski) jak i sceny alternatywnej (The Car Is On Fire, Bajzel, Peter J. Birch).

 

Strona internetowa artysty: www.myspace.com/ettumason


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 maja 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca