Muzyka

PiotrkOFF Art Festival 2014! Dużo dobrej muzyki alternatywnej

 

Szósta edycja PiotrOFF Art Festival odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim w dniach 19-20 września. Na imprezie tradycyjnie najwięcej będzie muzyki, ale jak zwykle nie zabraknie też innych dziedzin sztuki. W tym roku na PiotrkOFF będzie m.in. jazz, skandynawskie brzmienia, folk, energetyczny alternatywny rock i elektronika. Na festiwalu zagra czołówka polskiej alternatywy m. in. Babu Król, Jazzpospolita, Sonia Pisze Piosenki, Plum, Łagodna Pianka, Hanimal i Jóga.

 

Festiwal wpisał się już na stałe w kulturalną mapę Piotrkowa. Odbywa się od 2009 roku. Na imprezie grały zespoły zagraniczne, ale też polskie, które występowały na największych festiwalach – krajowych i zagranicznych. PiotrkOFF odwiedzili m. in. Muchy, Fismoll, Patrick The Pan, Cool Kids Of Death, Lilly Hates Roses, George Dorn Screams, 3moonboys, Please The Trees (Czechy), The Washing Machine, Don't Ask Smingus (USA/GBR/PL), Romek Puchowski, Bajzel, L.Stadt, SelFbrush (Czechy), Pustki, Twilite, DagaDana, BiFF, Miąższ, Jelly Belly (Słowacja), The Drain (Czechy), Low-Fi (Włochy), Natalie Loves You, Peter J. Birch, Little White Lies, Setting The Woods On Fire, Keira Is You, Iowa Super Soccer, Budyń czy Halla Nordfjörd (Islandia).

W tym roku na festiwalu ponownie zagrają ciekawi przedstawiciele sceny alternatywnej. Koncerty odbędą się na terenie starego miasta – w kilku lokalach, na Rynku Piotrkowskim oraz w dwóch kościołach. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

PiotrkOFF Art Festival organizuje Loża Kulturalna Stare Miasto i agencja koncertowa Borówka Music.

Strony internetowe festiwalu: www.piotrkoff.pl oraz www.facebook.com/piotrkoff.art.festival

 

Oto pierwsi potwierdzeni gości PiotrkOFF Art Festival 2014:

 

Jazzpospolita

 

Od chwili debiutu zespół znajdował się w niemal nieustającej trasie koncertowej. Grali koncerty w Polsce, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Rumunii, Czechach, Rosji czy Bułgarii występując m.in. na festiwalach Open'er, Męskie Granie, London Jazz Festival, Match & Fuse, Copenhagen Jazz Festival, Comblain Jazz Festival, Garana Jazz i Kaliningrad City Jazz.

„Gazeta Wyborcza”: - Świetna pozycja i dla wielbicieli rodzimego nu jazzu, i dla rozglądających się za czymś bardziej ambitnym fanów niezależnego rocka.

„Polityka”: - To muzyka intensywna, pełna wyobraźni, uwolniona od schematów i zupełnie niepospolita.

W październiku 2014 Jazzpospolita wydaje swój czwarty album „Jazzpo!”. Płyta będzie zawierała nowy materiał, a zespół ruszy w kolejną trasę koncertową. Wcześniej jednak nowy materiał zaprezentuje na PiotrkOFF!

www.jazzpospolita.com

 

Plum

 

Grupę założyli bracia, Rafał i Marcin Piekoszewscy w 1999 roku, w Stargardzie Szczecińskim. Z pierwszym perkusistą Zbyszkiem Jasińskim wspólnie działali do roku 2008. W tym czasie nagrali trzy albumy: „Out of Confusion”, „Nothing Personal”, „Witness of Your Fall” oraz kilka EP – wszystkie wydane w najambitniejszych polskich wytwórniach. Jesienią 2008 roku do zespołu doszedł perkusista Adam Nastawski. W marcu 2011 r. ukazał się pod szyldem wytwórni Lado ABC przełomowy w działalności grupy album „Hoax”. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez fanów jak i krytykę. Do dziś zagrali dziesiątki koncertów w Polsce (m.in. OFF Festival, Open'er Festival, Fląder Festiwal), Czechach, Niemczech, na festiwalu Sound City Fest w Liverpoolu oraz na Primavera Sound Festival w Barcelonie! To trio to krew, moc i pot! Będzie ogień!

www.plumhoax.bandcamp.com

 

Babu Król

 

To wspólny projekt ikon polskiej sceny alternatywnej – Bajzla i Budynia (znacie ich m. in. z projektów Pogodno i Bajzel). Ten pierwszy, to człowiek orkiestra – legenda tanecznych rytmów, hipnotycznego transu i poetyki Witkacego, znany nie tylko w Polsce. Budyń, to wokalista, muzyk, performer, lider zespołu Pogodno. Znany z solowych poczynań, kolaboracji z teatrem i brawurowych występów na scenie. W projekcie Babu Król, od trzech lat muzycy występują w duecie, oddając szacunek Edwardowi Stachurze. Wydali świetnie przyjęty album „Sted” i zagrali dziesiątki koncertów w całej Polsce. Wydobyli wiersze Stachury spod tony powyciąganych swetrów i ckliwych harcerskich zaśpiewów. Nagrali płytę mocną, magiczną, motoryczną. Kilometry pożerane w trakcie lat grania bigbitu zaowocowały wyczuciem rytmu poety wędrującego i piosenkami, które pokazują Stachurę jako kogoś bliskiego naszym czasom. Czasom wędrówek, migracji i poszukiwań. Wiosną wyjdzie nowy album Babu Króla „Baobab”! Druga płyta duetu jest w pełni autorska. Piosenki na „Baobabie” usłyszymy przedpremierowo tylko na PiotrkOFF!!! Bajzel grał już na naszym festiwalu (w 2009 roku), Budyń również (w 2011). To były świetne, niezapomniane koncerty. Aż strach pomyśleć co będzie, jak połączymy te dwie osobowości!

www.babukrol.bandcamp.com

 

Sonia Pisze Piosenki

 

Sonia Wąsowska pochodzi z Warszawy. Szerszej publiczności dała się poznać za sprawą songwriterskich wieczorków organizowanych w Klubojadalni Eufemia i, co przyszło chwilę później, występów przed duetem Lilly Hates Roses. Razem z nimi koncertowała na terenie całej Polski, zwiedziła też Irlandię. Znalazła się w line upie tegorocznego Halfway Festival oraz Alter Fest.

26 czerwca ukazała się jej debiutancka EP „Friends To Lovers” Singlowy kawałek „Movie Qoutes” miał swą premierę w audycji „Offensywa” w radiowej Trójce. Na płycie znajdują się cztery utwory utrzymane w folkowej stylistyce. Mało jest w Polsce dziewczyn z gitarą. Jeszcze mniej, które swoimi piosenkami poruszają emocje. Sonia mówi, że inspiruje się głównie Cat Power i Laurą Marling. To bardzo dobre inspiracje, u nas - nie bójmy się tego powiedzieć - niespotykane. My dorzucamy do tego koszyka jeszcze Marikę Hackman, utalentowaną songwriterkę z Anglii, która podąża ścieżkami Laury Marling. Te porównania są jak najbardziej uzasadnione.

www.soniapiszepiosenki.bandcamp.com/album/friends-to-lovers-ep

 

Jóga

 

To autorska wizja muzyki podbita wysokim stężeniem emocji. Nastoletni duet ze Śląska poszukuje swojej drogi na obszarze nowych brzmień, co przekłada się na chwytające za serce piosenki. Akustyczna gitara połączona z elektronicznymi eksperymentami nadaje niepokojący ton dźwiękom z innej planety. Kosmiczność Jógi (nazwa zespołu pochodzi od piosenki Bjork) wymyka się opisom i szufladkom. Niektórzy porównują ich do King Krule, inni widzą w nich następców King Of Conveniance, ale porównania te pokazują tylko część ich muzyki. Rafał Skowroński (wokal, elektronika) i Kamil Łukasiuk (gitara) stawiają na szczerość przekazu i trans. Wokal Rafała ma w sobie soulową surowość i amerykański luz. Gitara Kamila błądzi pomiędzy ciszą, a zadumą, ale jej brzmienie jest wyraziste.

www.facebook.com/jogamusic

 

Łagodna Pianka

 

To czterech młodzieńców z malowniczego Podkarpacia. Grają bardzo dobre koncerty, co w zupełności wystarczyło, by jeszcze przed wydaniem debiutanckiego singla wystąpili na żywo w radiowej Czwórce, TVP2 i zagrali trasę ze Strachami Na Lachy. Następnie zdobywali serca nowych fanów samodzielnie wyprodukowanymi teledyskami z dużą dawką abstrakcyjnego poczucia humoru.

Doprowadziło to do występów m.in. na Coke Live Music Festival, Męskim Graniu, Jarocin Festival, Spring Break czy unplugged w Esce Rock. Przed rokiem ukazał się ich debiutancki album „Najmniejsze przeboje”. Jego producentem jest Jacek Szabrański (The Car Is On Fire). Zespół w swej krótkiej karierze zagrał już ponad 60 koncertów. Chłopaki przygotowują nowy album. Na PiotrkOFF poznamy kilka utworów z tego krążka.

www.lagodna-pianka.pl

 

Hanimal

 

To warszawska formacja założona na początku 2011 roku. Grupa grała na kilku festiwalach, takich jak Męskie Granie, OFF Festival, Włóczykij czy Slot Art. Ich utwory niejednokrotnie można było usłyszeć na antenach różnych rozgłośni, chociażby radiowej Trójki. Muzyka Hanimal jest nostalgiczna, ale nie sentymentalna. Jest jednocześnie delikatna i z charakterem, wielowymiarowa i zarazem oszczędna. Muzycy swobodnie poruszają się pomiędzy rytmicznym, napędzającym graniem a dźwiękowymi pejzażami. Każdy z instrumentów w tym kwintecie rozwija swoje indywidualne walory w pełnym wymiarze, tworząc jednocześnie jednorodną, spójną całość. Debiutancki album Hanimal „Poetry About The Point” został wydany przed rokiem. Na krążku znajduje się 11 utworów napisanych do poetyckich tekstów Magdy Malarowskiej. W kościele na ich koncercie będzie magia!

www.hanimal.pl

 

Malowanie autobusu

Dodatkową atrakcją festiwalu będzie malowanie autobusu MZK na Rynku Trybunalskim! Za projekt i wykonanie będzie odpowiedzialny Konrad Błaszczyk, współorganizator Hauva Graffiti Jam w Piotrkowie, na co dzień grafik w Agencji Kreatywnej „Blokk”. Po zakończeniu całej akcji autobus wróci na swoją linię. Odmieniony, będzie nadal służył pasażerom oraz stanie się mobilną pamiątką Piotrkoff Art Festival 2014. Malowanie odbędzie się na Rynku Trybunalskim w sobotnie popołudnie! Podczas akcji zagra Sonia Pisze Piosenki!

 

 

 

PIĄTEK, 19. 09. 2014

20.00 – 20.15

Otwarcie festiwalu

Kościół Ewangelicko-Augsburski

 

20.15 – 21.00

Hanimal

Kościół Ewangelicko-Augsburski

 

21.15 – 22.00

Jóga

 

Kościół Akademicki Panien Dominikanek

 

SOBOTA, 20. 09. 2014

Od godz. 15 do 19 będzie miało miejsce malowanie autobusu MZK na Rynku Trybunalskim! Za projekt i wykonanie będzie odpowiedzialny Konrad Błaszczyk, współorganizator Hauva Graffiti Jam w Piotrkowie. Malowanie odbędzie się na Rynku Trybunalskim w sobotnie popołudnie. Podczas akcji zagra Sonia Pisze Piosenki!

17.00 – 17.45

Sonia Pisze Piosenki

Rynek Trybunalski

 

20.00 – 20.45

Jazzpospolita

U Dunina

 

21.00 – 21.45

Babu Król

Rocco Cocco

 

22.00 – 22.45

Łagodna Pianka

Skyy Pub

 

23.00 – 23.45

Plum

Spirala

 


 

Miejsca Festiwalu:

Kościół Ewangelicko-Augsburski /ul. Rwańska 6/

Kościół Akademicki Panien Dominikanek /ul. Rycerska 3, wejście od Pl. Kościuszki/

Rynek Trybunalski

Skyy Pub /ul. Rycerska 8/

Rocco Cocco / Rynek Trybunalski 11/

Spirala /ul. Narutowicza 18 A/

U Dunina / Rynek Trybunalski 4/

 

 

Strony internetowe festiwalu: www.piotrkoff.pl oraz www.facebook.com/piotrkoff.art.festival

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca