Muzyka

„Radość z muzyki” prosto z Zanzibaru

„Radość z muzyki” prosto z Zanzibaru - tylko na Brave Festival 2015

 

Muzyka żeglarzy Oceanu Indyjskiego, rytmy Afryki Wschodniej i melodie świata arabskiego. Zanzibar to fascynująca mozaika różnych kultur. Na Brave Festival 2015 przedstawi ją grupa Zanzibar Taarab/Kidumbak Ensemble.

 

Nazwa grupy pochodzi od dwóch charakterystycznych dla Zanzibaru tradycji muzycznych – taarab i związanej z nią kindumbak. Grupy wykonujące taarab korzystają
z afrykańskich i europejskich instrumentów, a w ich utworach pojawiają się elementy arabskich, wschodnioafrykańskich, a nawet hinduskich tradycji muzycznych. Natomiast kindumbak to swobodniejsza i bardziej folkowa wersja taarab. Pozostawia muzykom więcej miejsca na improwizację i interakcję z publicznością. 

Słowo taarab oznacza z języka arabskiego „radość z muzyki”. To fascynująca tradycja, ponieważ słychać w niej niezwykłą, harmonijnie połączoną mozaikę kultur, które składają się na tożsamość Zanzibaru – opowiada Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.

Zanzibar jest miejscem jedynym w swoim rodzaju. Spotykają się tam i przenikają kultury arabska, Afryki Wschodniej, a także europejska i hinduska. Zanzibar Taarab / Kidumbak Ensemble jest grupą związaną z Dhow Countries Music Academy w Stone Town. Czym jest „dhow”? To arabska nazwa niewielkich żaglowców, od wieków używanych na Oceanie Indyjskim, łączących różnorodne kultury. Dhow jest symbolem tradycji i podróży.

 

Zanzibar Taarab/Kidumbak Ensemble

Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

14 lipca 2015 r. – godz. 18:00

16 lipca 2015 r. – godz. 18:00

 

11. edycja Brave Festival odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu.

 

Bilety dostępne za pośrednictwem strony internetowej:

http://2015.bravefestival.pl/#events

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 lipca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca