Muzyka

Living Colour na Przystanku Woodstock

Living Colour to kolejna gwiazda Przystanku Woodstock 2016.
Zespół Living Color, w którego skład wchodzą wokalista Corey Glover, gitarzysta Vernon Reid, basista Muzz Skillings i perkusista Will Calhoun, powstał w połowie lat 80.

Młody zespół przez kilka lat doskonalił swoje umiejętności w słynnym nowojorskim klubie CBGB, czekając, aż jego brzmienie nabierze ostatecznego kształtu. Wtedy, dość niespodziewanie, muzycy znaleźli wsparcie w Micku Jaggerze, który wziął ich pod swoje skrzydła, wyprodukował ich demo i pomógł im podpisać umowę z Epic. Debiutancki album Living Color "Vivid", który został wydany w 1998 roku, potrzebował kilku miesięcy, by nabrać prawdziwego rozpędu. Zimą teledysk do utworu "Cult of Personality" na okrągło leciał w MTV, co pomogło zespołowi wspiąć się na wyższe miejsca list przebojów, a albumowi zyskać status platynowej płyty.

Zarówno na "Vivid", jak na kolejnych albumach zespół udowadnia, że rock wciąż może nieść istotne przesłanie. Widać to szczególnie na przykładzie utworów takich jak "Open Letter to a Landlord" czy "Funny Vibe". W roku 1990 kwartet przegrupował szyki i podjął się stworzenia drugiego albumu "Time's Up", który wprawdzie na listach przebojów radził sobie nie najgorzej, jednak nie spełnił do końca oczekiwań, które powstały po niesamowitym sukcesie jego poprzednika. Występ otwierający festiwal Lollapalooza w lecie 1991 pomógł Living Colour pozostać w centrum zainteresowania, podobnie jak bazująca na niewydanych wcześniej numerach EP-ka "Biscuits". Wkrótce Skillingsa w zespole zastąpił weteran studyjny Doug Wimbish, a zespół nagrał swój do tej pory najbardziej mroczny album "Stain". Choć wydany w 1993 roku zestaw nie sprzedał się tak dobrze jak jego poprzednicy, utrzymał przy zespole spore grono oddanych fanów. Był to moment, w którym Living Colour wchodził w nową, przełomową fazę kariery. Jeszcze w tym samym roku muzycy zaczęli pisać utwory do czwartego albumu studyjnego, jednak brak zgody co do kierunku muzycznego, w którym powinni podążać, doprowadził do sporu między członkami i rozwiązania grupy na początku 1995 roku.

Po rozpadzie Living Colour byli członkowie zespołu oddali się własnym projektom muzycznym. Po kilku latach przerwy Calhoun i Wimbish połączyli siły z Gloverem, tworząc nową formację Headfake, która potem sporo koncertowała w okolicach Nowego Jorku. Na kilka dni przed Bożym Narodzeniem w roku 2000 Headfake zagrał w klubie CBGB z gościnnym udziałem Reida, co zapoczątkowało plotki o zbliżającej się reaktywacji Living Colour. Plotki okazały się prawdziwe: w lecie roku 2001 Living Colour rozpoczęli swoją pierwszą od sześciu lat trasę koncertową. W roku 2003, po podpisaniu umowy z Sacntuary, zespół wydał swoją najbardziej do tej pory eksperymentalną płytę "Collideoscope", a dwa lata później składankę "What's Your Favorite Color". Kolejne albumy to "Evertyhing is Possible: The Very Best of Living Colour" z roku 2006 oraz "Chair in the Doorway" w roku 2009.

W roku 2013 Living Colour obchodził 25. rocznicę swojego debiutanckiego albumu "Vivid", koncertując w Europie, Japonii, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Ich najnowszy album to "Shade" z roku 2015.

Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 14-16 lipca.

Udział w festiwalu wcześniej potwierdzili Apocalyptica, Tarja Turunen, Vintage Trouble, Bring Me The Horizon, Inner Circle, Molotov.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 25 lutego 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca