Muzyka

GŁOSY 12. FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR 2016

Afro-kubańskie korzenne rytmy, gruzińscy górale, rytualna muzyka z Haiti, oraz melodie z Brazylii i Peru. 24 września rozpoczyna się 12 edycja najważniejszej imprezy world music w Polsce. Na scenie wystąpią znakomici muzycy i artyści z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Usłyszymy 26 unikalnych barw głosu i wokali z najdalszych zakątków świata.

 

Głos – wibracje wytwarzane przez struny głosowe – najdelikatniejszy i najbardziej sugestywny sposób wyrażania emocji i nastrojów. Najintymniejszy, najbardziej osobisty a zarazem najdoskonalszy naturalny instrument muzyczny. „Głos ma ogromną moc. Potrafi nas oczarować, ale i urazić. Zaintrygować i zmusić do działania. Głos ożywia muzykę, przenosi nas w odległe światy, opowiada niezwykłe  historie” – tłumaczy tegoroczny temat festiwalu Maria Pomianowska – dyrektor artystyczna FSK.

 

„W tym roku, w szczególny sposób sięgamy do muzyki korzeni. Zaprosiliśmy do Warszawy pieśniarzy z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Moc ich muzyki płynie z połączenia pradawnych pieśni z brzmieniem współczesności. Ci niezwykli artyści  poruszający się swobodnie w świecie muzyki tradycyjnej potrafią w subtelny sposób łączyć stare melodie z elektroniką, soulem, jazzem czy popem” – dodaje dyrektorka festiwalu.

 

Tegoroczną edycję Festiwalu Skrzyżowanie Kultur otworzy legendarna pieśniarka pochodząca z Ameryki Południowej. 72. letnia  Susana Baca – dziś jedna z najważniejszych kobiet muzycznej sceny Peru, która oprócz niebywałych walorów wokalnych ma duże doświadczenie dyplomatyczne. Była minister kultury, laureatka dwóch nagród Latin Grammy z miłości do muzyki i kraju przodków wraca do niemal zapomnianych rytmów afro w muzyce peruwiańskiej.

 

Na festiwalowej scenie wystąpi również zjawiskowa i wymykająca się wszelkim schematom Ester Rada – energetyczna, charyzmatyczna, wschodząca gwiazda o żydowskich korzeniach reprezentująca nowy soul z elementami etiopskich wpływów. Alicja Keys określiła 31. letnią artystkę jednym słowem: „niesamowita”. Krytycy porównują ją do Elli Fitzgerald i Niny Simone.

 

Obie piosenkarki obdarzone są magnetycznym poruszającym głosem. W swojej muzyce odważnie czerpią z brzmień wielu kultur.

 

Trzecim i jednym z najbardziej oczekiwanych koncertów tegorocznej edycji jest występ amerykańsko-kubańskiego duetu - Tima Eriksena i Omara Sosy. Niezwykłość ich współpracy wynika z syntezy pozornie niemożliwych do połączenia elementów – amerykańskiego folku z punk rockowym brzmieniem reprezentowanym przez Eriksena oraz odważnych transowych rytmów z echem arabskiej lutni i elementami soulu i jazzu w wykonaniu Sosy, dzięki którym muzyk uważany jest za jednego z najoryginalniejszych
i najodważniejszych artystów muzyki world XXI wieku.

 

Festiwal potrwa osiem dni w specjalnie zbudowanej na tę okoliczność przestrzeni przed Pałacem Kultury i Nauki (od ul. Świętokrzyskiej).

 

W namiocie koncertowym  przeznaczonym dla ponad tysięcznej publiczności wystąpią ponadto muzycy z Brazylii, Libanu, USA, Gruzji, Hiszpanii, Haiti oraz Polski.

 

Koncerty, których nie można przegapić: Renata Rosa (Brazylia) – prawdziwy wulkan ekspresji, wokalistka, która podczas swoich występów przenosi publiczność w świat plemiennych społeczności, dzikich rytmów i robotniczego Sao Paolo oraz Chouk Bwa Libète (Haiti)– zespół etniczny, eksperymentujący z tradycją Voodoo – opartą o rytualne  melodie, pieśni i tańce wzbogacone improwizacjami rytmicznymi rodem z pradawnej Afryki. Wielbiciele orientalnych pieśni docenią niezwykły talent Ghady Shbeir – libańskiej śpiewaczki majacej w swym repertuarze staro-arabskie melodie i pieśni sakralne. Ghada uznawana jest za jedną z najbardziej cenionych wokalistek koncertujących na Bliskim Wschodzie. Poza karierą solistyczną artyska uczy śpiewu

w Narodowym Konserwatorium w Libanie.

Szczegółowy program edycji opublikowany zostanie na stronie: festiwal.warszawa.pl

 

***

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim 215 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz oraz Anna Szewczuk-Czech. Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.

SPRZEDAŻ BILETÓW

Bilety do kupienia od 4 lipca za pośrednictwem sieci sprzedaży eBilet.pl (www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/festiwal-skrzyzowanie-kultur)
 

Od 24 września  do 1 października bilety będą do nabycia
 w namiocie festiwalowym w godzinach :16:00 – 20:00,
25 września w godz. 10:00 – 20:00.
 

Koncert dla dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny ( 25 września o godz. 11:00)

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

 

24 września

29 września

Renata Rosa (Brazylia)

Sounds Like Poland:

Susana Baca (Peru)

Čači Vorba, Tęgie Chłopy, Motion Trio

Godz: 19:00

Godz:19:00

Cena: 40 zł.

Cena: 40 zł.

   

25 września

30 września

Koncert dla dzieci:

Kolektyw Europa:

 Adriano Adewale (Brazylia)

Trebunie Tutki (Polska) & Urmuli (Gruzja)

Godz: 11:00

 / Premiera albumu „Duch Gór“

Cena: 15 zł.

Kalakan (Hiszpania)

 

Godz:19:00

 

Cena:40 zł.

   

25 września

1 października

Ghada Shbeir (Liban)

Chouk Bwa Libète (Haiti)

Tim Eriksen (USA) & Omar Sosa (Kuba)

Ester Rada (Izrael)

Godz: 18:00

Godz: 19:00

Cena: 40 zł.

Cena: 40 zł.

 

 

 

Karnet na wszystkie koncerty w cenie 150 zł.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 lipca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca