Muzyka

Muzyczna odsłona Gdańsk Tattoo Konwent!

Już 23 i 24 lipca w AMBEREXPO w Gdańsku odbędzie się 17. edycja Tattoo Konwent. Wspomniany festiwal to miejsce, gdzie poszukiwać można inspiracji nie tylko w kontekście tatuażu, ale również muzyki. Każda edycja Tattoo Konwent zaskakuje zróżnicowanym lineupem. Tym razem na scenie pojawią się: Paddy and the Rats, Jerry’s Fingers, Quebonafide, Glory Days, Żabson. Dla odwiedzających zagrają również dje: PZG, Rhythm Baboon i Hoax. 

 

Tatuaż przez lata stanowił znak rozpoznawczy subkultur, które zdaniem wielu powoli zanikają lub wzajemnie się przenikają tworząc zupełnie nowe zespoły zjawisk kulturowych. Chociaż skojarzenia u wielu osób pozostają niezmienne, niezaprzeczalnie tatuaże stają się częścią kultury dominującej, są elementem stylu i nie wiążą się z konkretnym światopoglądem. Podobnie jest z muzyką, która niegdyś była swego rodzaju manifestem. Dzisiaj coraz rzadziej spotyka się osoby o bardzo sprecyzowanym guście muzycznym. Warto dodać, że powstająca w ostatnich latach muzyka bywa trudna do zaklasyfikowania do konkretnego gatunku. Niemożliwa staje się odpowiedź na pytanie: jakiej muzyki słuchają posiadacze tatuażu, ponieważ wytatuowanych spotkać można na każdego rodzaju koncercie i imprezie.

 

Tattoo Konwent jako wydarzenie dedykowane zróżnicowanej grupie odbiorców, jaką stanowią osoby zainteresowane sztuką tatuażu, nie zamyka się na jeden rodzaj muzyki. Na festiwalu usłyszeć można artystów punk rockowych i hip-hopowych, ale przed publicznością stają również muzycy tworzący muzykę ambientową, elektroniczną, rock’n’rollową, rockabilly, hardcore, folk i szeroką pojętą alternatywę.

 

Tegoroczny, gdański lineup otworzy Glory Days z Warszawy. Ten trzyosobowy skład rozrusza fanów tzw. „ulicznego grania”. Streetpunkowcy ze stolicy cenieni są za wysoki poziom gry, porównywany do znanych, zagranicznych zespołów tworzących w podobnej stylistyce.

 

Pierwszy dzień zwieńczy występ Paddy and the Rats z Węgier. Pochodzący z Miskolc zespół, tworzący celtyckiego punk rocka powstał z inicjatywy Paddy'ego (gitara akustyczna, śpiew), Joey'a (gitara elektryczna) i Vince'a (gitara basowa). W skład grupy wchodzą także Seamus (perkusja), Sam i Sonny (instrumenty ludowe). Będzie to ósmy występ zespołu w Polsce. Ich repertuar zawiera przeróbki irlandzkich i szkockich przyśpiewek ludowych, ale także własne nagrania. Paddy and the Rats, przez wielu zaliczani do czołówki celtyckiego punk rocka, podczas swoich koncertów porywają do zabawy publiczność dzięki niezwykłej energii i pasji.

 

W niedzielę w trójmiejskiej hali AMBEREXPO z głośników popłyną głównie hiphopowe bity. Żabson rozgrzeje publiczność utworami z debiutanckiego krążka „Nie kumam”. Raper kojarzony jest nie tylko z własnych nagrań, ale także z produkcji z udziałem Borixona, Deysa, Kubana. Znany jest z porywającego flow oraz zabawy konwencją i stylem. Artysta ma na koncie utwory nagrane z gwiazdą wieczoru Quebonafide, którego występ zakończy trójmiejską edycję Tattoo Kowent. 

 

Fani uwielbiają Quebonafide za świeże spojrzenie na rap, refleksyjne teksty i dopracowaną technikę rymowania. Raper ma na koncie album „Ezoteryka”, wydany w 2015 roku. Aktualnie pracuje nad nowym materiałem na kolejną płytę, realizowaną podczas podróży dookoła świata. W ciągu minionych trzech lat Quebonafide wraz z Wesołą Ekipą (KrzyKrzysztof, Dj Myszka) zagrali już ponad 300 koncertów, w kraju i za granicą. Tattoo Konwent jest jednym z przystanków na trasie koncertowego lata Quebonafide.

 

W drugi dzień konwentu w programie sceny muzycznej planowany jest także koncert rock’n’bluesowej grupy Jerry’s Fingers. Zespół, dzięki swojej twórczości stanowiącej mieszankę rock’n’rolla, boogie woogie i bluesa, przeniesie publiczność do lat 50. i 60.. Istniejący od 2011 roku, 6-osobowy skład ze Śląska nie tylko interpretuje klasyki gatunku, ale tworzy własne, energetyczne kompozycje. Podczas trzech ostatnich lat wspólnego grania Jerry’s Fingers wystąpili na ponad stu koncertach. Pojawili się m.in. na festiwalach Rawa Blues Festiwal, Jimiway Blues Festival, Polish Boogie Festival, Rock’N’Road Rockabilly Festival. Na swoim koncie mają liczne wyróżnienia. Podczas koncertu Jerry’s Fingers, na scenie obok standardowych instrumentów zobaczyć można kontrabas, saksofon i harfę. Na Gdańsk Tattoo Konwent promować będą swoją pierwszą autorską płytę pod tytułem „Rockin’ Fury”. 

 

Na Tattoo Konwent nigdy nie jest cicho. W ciągu dnia, przed koncertami, w strefie wystawienniczej pracują setki maszynek do tatuowania, a przez korytarze przewija się tłum odwiedzających, korzystających z licznych wydarzeń towarzyszących konwencji. O oprawę muzyczną sceny głównej po raz kolejny zadba PZG. Wiele osób znajdzie czas na chwilę wytchnienia w strefie chill, gdzie na odwiedzających czekać będą dje: HOAX oraz Rhythm Baboon.


 

Bilety na wydarzenie dostępne są już w internetowej przedsprzedaży, w cenie 35 za bilet jednodniowy, 45 za karnet dwudniowy i 115 zł za karnet grupowy dla 3 osób. Wejściówka VIP to koszt 200 zł. Dzieci do 12 roku życia uczestniczą w wydarzeniu za darmo. Bilety i dodatkowe informacje na temat wydarzenia znaleźć można na stronie www.gdansk.tattookonwent.pl oraz na Facebooku www.facebook.com/tattookonwent . 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 lipca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca