Muzyka

Trzy hity podczas IV edycji Festiwalu Pendereckiego w Zabrzu


Krzysztof Penderecki 25 września osobiście poprowadzi koncert finałowy IV edycji Międzynarodowego Festiwalu w Zabrzu, odbywającego się pod jego patronatem. Plenerowy koncert w strefie naziemnej Sztolni Królowa Luiza może zgromadzić nawet 900 uczestników. Koncert będzie połączeniem znanych dzieł Beethovena z twórczością prof. Pendereckiego w wykonaniu międzynarodowych solistów: Sarah McElravy i Juliana Rachlina w towarzystwie Sinfonietty Cracovii.

 

Wielki finał poprzedzą cztery dni Festiwalu 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido (21-24.09). Wśród nich dwa wydarzenia warte szczególnej uwagi: polska premiera opery G. Frida „Dziennik Anne Frank” w wykonaniu belgijskiej śpiewaczki Anny Maistriau oraz event „Penderecki w ciemnościach”.

 

Podczas eventu kluczową rolę odegra mrok, który specjalnie na tę okazję spowije poziom 320 Kopalni Guido. W pierwszej części eventu uczestnicy wysłuchają koncertu dzieł Krzysztofa Pendereckiego odgrywanego w zupełnych ciemnościach. W drugiej czeka ich uczta serwowana przez Dark Restaurant – również po ciemku! Do wyboru dwa rodzaje menu: bezpieczne Mood Food i bardziej ekstrawaganckie Bizarre Food.

 

Bilety na Festiwal do nabycia w kasie Kopalni Guido oraz na ticketpro.pl.

 

Program IV Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego w Zabrzu (21-25 września 2016):

 

21 IX 2016 godz. 19:00

Kopalnia Guido

 

OPERA POD ZIEMIĄ - PRZEDSTAWIENIE PRZEDPREMIEROWE

 

Gregorij Frid – „DZIENNIK ANNE FRANK" – opera w dwóch aktach

 

WYKONAWCY:

 

W roli Anne Frank: Anna Maistriau

Reżyseria: Rebekah Rota

Kierownictwo muzyczne: Jurek Dybał

Orkiestra: Wiedeński Ensemble Festiwalowy

 

22 IX 2016 godz. 19:00

Kopalnia Guido

 

OPERA POD ZIEMIĄ - POLSKA PREMIERA

 

Gregorij Frid – „DZIENNIK ANNE FRANK"– opera w dwóch aktach

 

WYKONAWCY:

W roli Anne Frank: Anna Maistriau

 

Reżyseria: Rebekah Rota

 

Kierownictwo muzyczne: Jurek Dybał

 

Orkiestra: Wiedeński Ensemble Festiwalowy

 

Gregorij Frid - „Anne Frank" - monodram operowy w dwóch aktach i dwudziestu jeden scenach na sopran i orkiestrę kameralną Libretto: Grigorij Frid na podstawie książki "Dziennik Anne Frank"; tłumaczenie polskie – Dominika Dybał. Wystawienie tego wspaniałego dzieła to wydarzenie wyjątkowe na skalę kraju, gdyż opera „Dziennik Anne Frank" wystawiana w Polsce nigdy nie była. Na potrzeby IV edycji festiwalu zostało przetłumaczone na język polski libretto opery napisane przez kompozytora ściśle na podstawie pamiętnika Anne Frank.

 

Podczas II Wojny Światowej, Anne Frank – 13-letnia Żydowska dziewczynka – ukrywała się na strychu budynku biura swego ojca w Amsterdamie od roku 1942 do 1944. Miejsce to dzieliła ze swą rodziną i czteroma innymi osobami. Przez cały czas ukrywania się pisała dziennik – prezent od rodziców na 13. urodziny. Notowała w nim życie codzienne – dzieliła z nim przyjemności, kłótnie, nadzieje i lęki. Po 25 miesiącach jej kryjówka została wydana, a jej mieszkańcy wysłani do obozów koncentracyjnych. Dziewięć miesięcy później Anne Frank zmarła na tyfus w obozie Bergen-Belsen. Jedynym członkiem rodziny, który przeżył był jej ojciec, który później postanowił wydać jej dziennik drukiem i skoncentrować swe życie wokół propagowania pamięci swej córki i Holocaustu.

 

Pierwsza edycja dziennika Anne Frank pojawiła się w Holandii w roku 1947. Od tamtej pory tłumaczona była na 55 języków i sprzedana w 20 milionach kopii. Na koniec XX wieku słynny magazyn Time umieścił Anne Frank na swej liście "Stu osobowości XX wieku." Postać Anne Frank wielokrotnie stawała się tematem dzieł światowej kinematografii, twórcy filmowi wplatali tę historię w formy fabularne, serialowe, tudzież dokumentalne. W tym roku w marcu miała miejsce premiera filmu fabularnego Hansa Steinbichlera opisującego całe życie bohaterki. Gregory Frid – rosyjski kompozytor – natknął się na „Dziennik Anne Frank" w roku 1969 i natychmiast wpadł mu do głowy pomysł na operę. Nie miał wątpliwości, że librecistką powinna stać się sama Anne, wybrał więc, mniej więcej chronologicznie, 21 scen z jej książki i skonstruował formę opery z przeznaczeniem na sopran solo i zespół kameralny. Muzyka na przestrzeni utworu dojrzewa, tak jak przez 2 lata, kiedy rozgrywa się jej akcja, dojrzewa Anne. W trakcie dzieła usłyszymy więc muzykę czasem antagonistyczną, czasem zatrważającą, innym razem zaś w nastroju heroicznych marzeń.

 

Zarówno reżyseria, choreografia, jak i scenografia opery – autorstwa kalifornijskiej reżyserki Rebekah Rota - dostosowane są do wyjątkowego wnętrza, które mieści się, nie jak w powieści na poddaszu, lecz 320 metrów pod ziemią w podziemiach kopalni. W analogii pozostaje natomiast wyobcowanie obu miejsc od tzw. zwykłego życia ulic miasta, o którym niejednokrotnie pisze autorka pamiętnika. „Czeluści podziemi Kopalni Guido wydają się być idealnym miejscem na wystawienie tej opery" – mówi realizatorka przestawienia.

 

Bilety: 50 zł normalny / 25 zł ulgowy

 

 

23 IX 2016 godz. 18:00

Kopalnia Guido

 

PENDERECKI W CIEMNOŚCIACH

 

"Penderecki w ciemnościach" to wydarzenie fundujące synestezję zmysłów słuchu, smaku, węchu i dotyku. W pierwszej części usłyszymy Kwartet Dafo, który zaprezentuje nam dzieła Krzysztofa Pendereckiego w całkowitej ciemności. Druga część wydarzenia to uczta przygotowana przez Dark Restaurant, podczas której specjalnie przeszkoleni kelnerzy zaserwują potrawy w całkowitym mroku. Ich nazwy będą owiane tajemnicą, co dodatkowo wyostrzy pozostałe zmysły.

 

I część:

 

WYKONAWCY:

Kwartet Dafo

 

PROGRAM:

 

KRZYSZTOF PENDERECKI

- Trzy utwory w dawnym stylu

- Kwartet smyczkowy nr 1

- Kwartet smyczkowy nr 2

- Kwartet smyczkowy nr 3 Kartki z nienapisanego dziennika"

- Der unterbrochene Gedanke na kwartet smyczkowy

 

„Gdy sztukę jaką umiesz już na pamięć, ćwicz w nocy, po ciemku! Gdy oczy nie widzą ani nut, ani klawiszy, gdy wszystko znika – dopiero wtenczas słuch z całą delikatnością występuje – i wtedy można siebie prawdziwie dosłyszeć, dostrzec każdą usterkę, ręka zaś nabiera pewności i śmiałości, której nie jest w stanie nabrać, gdy grający na klawisze ciągle patrzy" – Fryderyk Chopin

 

Kwartety Krzysztofa Pendereckiego wykonywane 23 września o godz. 18:00 przy zgaszonych światłach w podziemiach Kopalni Guido to wydarzenie nie tylko dla melomanów, którzy będą mieli wyjątkową okazję posłuchać wybitnego wykonania tych dzieł przez doskonały Kwartet Dafo, ale również dla miłośników ekscytujących wydarzeń. Percepcja awangardowej muzyki mistrza Pendereckiego zostanie wyostrzona w warstwie słuchowej poprzez ocięcie zmysłu wzroku, co niewątpliwie pozostawi na słuchaczach niezapomniane wrażenie. Kwartet Dafo specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Krzysztofa Pendereckiego, a wykonywane na koncercie utwory znalazły się na doskonale przyjętej przez krytykę płycie, nagranej pod czujnym okiem samego kompozytora.

 

II część:

 

DARK RESTAURANT to restauracja jak każda, która jednak szczególnie wyostrza zmysły smaku, węchu i słuchu.

 

A wszystko za sprawą ciemności, w której przychodzi Wam przebywać.

 

Klasyczne i wyszukane potrawy, smakują inaczej, zwłaszcza gdy są dla Was zagadką...

 

Kelner, zaopatrzony w noktowizor, doprowadza Was do stolika ustalając wcześniej:

- co zrobić by wyjść z ciemności do toalety?

- jak zachować się po zakończeniu degustacji ?

 

Informując:

• o nieużywaniu telefonów komórkowych, zegarków fluorescencyjnych, oraz innych przedmiotów mogących być nawet znikomym źródłem światła

• o optymalnym czasie przebywania w DARK RESTAURANT (ok. 1 godziny)

• kelner jest tutaj jedynym opiekunem i przewodnikiem dla Was, a kiedy chcecie go przywołać, używacie dzwonka

• na pożegnanie istnieje możliwość spotkania z Szefem Kuchni

 

Szef Kuchni proponuje nowe menu w stylu fusion

 

Wszystkie dania są przygotowywane zgodnie z zasadami slow food, bezpośrednio przed podaniem; opierają się na produktach regionalnych i kuchni molekularnej.

 

Dania wybierasz przed wejściem do DARK RESTAURANT spośród proponowanych zestawów:

zestawy SPECJALNE:

• MOOD FOOD przystawka, danie główne i deser

• BIZARRE FOOD przystawka, danie główne i deser

 

Przy dokonywaniu rezerwacji należy podać:

- dane personalne każdego z uczestników

- grupy alergenów

- nazwę zestawu: MOOD FOOD lub BIZARRE FOOD

- w dniu eventu przed zjazdem na poziom 320 należy podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z warunkami uczestnictwa w evencie.

 

Bilety: Cena eventu 180 zł/ os. 320 zł/ para

 

Rezerwacja możliwa do dnia 21.09.2016r.

 

24 IX 2016 godz. 19:00

Kopalnia Guido

 

OPERA POD ZIEMIĄ - PRZEDSTAWIENIE

 

Gregorij Frid – „DZIENNIK ANNE FRANK" – opera w dwóch aktach

 

WYKONAWCY:

 

W roli Anne Frank: Anna Maistriau

 

Reżyseria: Rebekah Rota

 

Kierownictwo muzyczne: Jurek Dybał

 

Orkiestra: Wiedeński Ensemble Festiwalowy

 

Bilety: 50 zł normalny / 25 zł ulgowy

 

 

25 IX 2016 godz. 19:00

Sztolnia Królowa Luiza

 

KONCERT FINAŁOWY – BEETHOVEN INDUSTRIALNIE

 

dyryguje Krzysztof Penderecki

 

WYKONAWCY:

Krzysztof Penderecki – dyrygent

Julian Rachlin – altówka

Sarah McElravy – skrzypce

Sinfonietta Cracovia

 

PROGRAM:

Ludwig van Beethoven – Uwertura „Egmont"

Ludwig van Beethoven – VII Symfonia A-dur, op. 92

Krzysztof Penderecki – Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę

 

Na zakończenie festiwalu – Symfoniczny open-air z udziałem gwiazd.

 

Festiwal po raz kolejny wychodzi spod ziemi, tym razem, po raz pierwszy w historii festiwalu, do strefy naziemnej Sztolni Królowej Luizy. 25 września usłyszymy prawdziwy przebój muzyki klasycznej – VII Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz napisany z okazji 200. rocznicy wiedeńskiego Musikverein – Koncert podwójny na skrzypce, altówkę i orkiestrę patrona festiwalu. Wykonawcami będą gwiazdy światowego formatu – Julian Rachlin i Sarah McElravy, którym towarzyszyć będzie orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą samego mistrza Krzysztofa Pendereckiego.

 

Bilety: 40 zł normalny / 20 zł ulgowy

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 września 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca