Muzyka

Dźwiękobrazy - Imaginary soundscapes. Wystawa i koncert Stéphane Clor!

Wernisaż i koncert: piątek 16 grudnia 2016, godz. 18:00
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

 

Wystawa jest czynna do 22 grudnia 2016, codziennie (oprócz poniedziałku) 12:00 - 18:00

 

 

„Dzisiejszego poranka odnalazłem ponownie moje uszy. Zostawiłem je w szufladzie, obok zegara z niekończącym się, podwójnym tykaniem huśtawki wahadła, bliskiego niespokojnemu metronomowi. Długo zajęło mi wtórne przywyknięcie do moich uszu – nie używałem ich już przez dłuższy czas.

 

Na początku świat po prawej stronie: chrzęst drewnianej podłogi, ostrej i suchej, oddech dziurki od klucza jak szepty zapomnianych duchów. Ściany wibrują, a uspakajający bas roztacza się wokół i wypełnia całe moje ciało.

 

Świat po lewej stronie to okno: to, co za nim, wiatr uderzający rytmicznie o szybę. Gałęzie tańczą imitując dźwięk nieskończonej masy nasion rozrzuconej w powietrzu. Silnik rozdziela ulice rykiem dzikiego zwierzęcia. Wszystkie te dźwięki tworzą hipnotyzującą symfonię, która mnie usypia. Zamykam oczy i zatracam się w dźwięku. Uszy – nigdy więcej was nie zapomnę.”
 

 

Stéphane Clor jest francuskim muzykiem i artystą. Gra głównie muzykę elektroakustyczną, improwizowaną na kontrabasie i wiolonczeli. Bada relacje między dźwiękiem, ruchem, przestrzenią a czasem. Programuje interaktywne, kinetyczne systemy do spektakli oraz instalacji wizualnych i muzycznych. Zajmuje się również działaniami pedagogicznymi wokół muzyki komputerowej.

 

Obecnie artysta odbywa rezydencję artystyczną w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku, w ramach prowadzonego od 2011 roku projektu wymian rezydencji artystycznych przez Stowarzyszenie Apollonia ze Strasburga, Miasto Strasburg, Miasto Gdańsk oraz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. W poprzednich edycjach w programie wymiany bilateralnej wzięli udział: Ahmet Dogan, Patrick Bogner, Jia Qiu, Dorothee Haller oraz Yiumsiri Vantanapindu. Wśród polskich artystów, wyjeżdżających na pobyt rezydencyjny do Strasburga znaleźli się: Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Angelika Fojtuch, Grzegorz Stefański oraz – obecnie – Urszula Kozak.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 grudnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca