Muzyka

Paul McCartney pozywa Sony o prawa do utworów The Beatles

Paul McCartney zamierza odzyskać prawa do katalogu The Beatles. Basista i wokalista złożył w federalnym sądzie w Nowym Jorku pozew przeciwko firmie Sony/ATV.
Zgodnie z amerykańskim prawem, a dokładnie zapisem dotyczącym z 1976 roku, artysta może upomnieć się o prawa autorskie do swych utworów po 56 latach.

W październiku 2018 roku Paul McCartney powinien więc dostać połowę praw autorskich do utworów The Beatles opublikowanych w 1962 roku (drugą połowę dostanie spadkobierczyni Johna Lennona, Yoko Ono). W kolejnych latach artysta będzie odzyskiwał prawa do późniejszych nagrań.

- Darzymy Sir Paula McCartneya szacunkiem, cieszymy się wieloletnią i owocną współpracą dotyczącą cennego katalogu utworów skomponowanych przez Lennona i McCartneya - czytamy w oświadczeniu Sony. - Od dziesięcioleci współpracujemy z Sir Paulem i spadkobiercami Johna Lennona nad zachowaniem i promowaniem wartości katalogu. Czujemy się zawiedzeni tym, że złożono przeciwko nam pozew, który naszym zdaniem jest niepotrzebny i przedwczesny.

Paul McCartney nagrał 16 solowych płyt, z których ostatnia to "New" z października 2013 roku. Artysta dwukrotnie został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame - w 1998 roku jako członek The Beatles i rok później jako solista. W czasie swojej kariery 21 razy nagradzany był statuetką Grammy.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 20 stycznia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca