Muzyka

Gitara Kurta Cobaina po raz pierwszy na licytacji w serwisie eBay!

Ponad dwadzieścia lat po śmierci Kurta Cobaina, legendarnego wokalisty zespołu Nirvana, fani będą mogli powalczyć na ekskluzywnej aukcji w serwisie eBay o wyjątkową gitarę z jego prywatnej kolekcji. Aukcja potrwa od 16 do 26 lutego. Wydarzenie to zbiegnie się w czasie z inną wyjątkową datą – 20 lutego Kurt Cobain obchodziłby swoje pięćdziesiąte urodziny. Gitarę będzie można licytować pod adresem: eBay.com/KurtCobainGuitar.

 

Gitara Hagstrom Blue Sparkle Deluxe, o której mowa stała się własnością Cobaina pod koniec 1992 r. Po jego śmierci w kwietniu 1994 r., została przekazana przez Courtney Love bliskiemu przyjacielowi – członkowi innej grunge’owej kapeli z Seattle, by finalnie trafić w ręce Nathana Fasolda z Portland - właściciela sklepu Black Book Guitars, specjalizującego się w sprzedaży instrumentów z wyjątkową historią. Kolekcjoner nawiązał współpracę z eBay for Charity – komórką umożliwiającą sprzedawcom wystawianie na licytację przedmiotów, z których dochód wspomaga organizacje non profit. Ku czci dziedzictwa Kurta Cobaina, 10 procent zysku z aukcji zasili Transition Projects, Inc. - wywodzącą się z Portland organizację, która każdego roku pomaga ponad 10 tys. potrzebujących w wychodzeniu z bezdomności i zdobywaniu dachu nad głową.

 

- Umożliwienie dostępu do autentycznego i zarazem tak rzadkiego okazu kolekcjonerskiego, jakim jest Hagstrom Blue Sparkle Deluxe Cobaina doskonale wpisuje się w misję eBay’a. To wyjątkowa szansa dla 167 milionów naszych aktywnych użytkowników. Ta gitara pokazuje, jak ogromny wypływ na historię rocka ma wciąż zespół Nirvana - powiedział Sam Bright, Senior Director działu Art & Collectibles w eBay.

 

Obecnie wszelkie autentyczne pamiątki związane z zespołem Nirvana są coraz bardziej rozchwytywane. Jednostka badawcza eBay’a - DataLabs przeanalizowała statystyki dotyczące zakupów związanych z Nirvaną. Okazuje się, że ostatnia dekada przyniosła ponad trzykrotny wzrost sprzedaży t-shirtów zespołu, co podkreśla wagę spuścizny zespołu i jego stały wpływ na dzisiejszą popkulturę. Sprzedaż związanych z kapelą pamiątek takich, jak płyty winylowe czy elementy odzieży, poszybowała w górę w 2014 i 2015 roku, co najprawdopodobniej spowodowane było wstąpieniem Nirvany do Rock & Roll Hall of Fame, a także wyprodukowanym przez HBO dokumentem Kurt Cobain: Montage of Heck.*

 

O gitarze

Gitara będąca przedmiotem aukcji została uwierzytelniona przez Earniego Bailey’a, który sprawował pieczę nad gitarami Kurta Cobaina i pełnił funkcję pierwszego technika gitarowego Nirvany. Bailey osobiście dostarczył Hagstroma Blue Sparkle Deluxe do rąk Cobaina do Seattle w 1992 roku. Po otrzymaniu tej wyjątkowej gitary oraz kilku podobnych modeli instrumentu, Cobain wyraził wolę zachowania Hagstroma w ramach prezentu świątecznego. Specjalnie dla Cobaina Bailey przekonwertował gitarę na orientację leworęczną. George Gruhn, wiodący ekspert w dziedzinie gitar typu vintage, potwierdził, że Hagstrom Blue Sparkle Deluxe to pochodzący z lat 1958-1960 egzemplarz Hagstrom Deluxe Model 90.

 

Gitary cieszą się popularnością wśród kupujących na eBay – niemal 4,5 mln tych instrumentów zostało nabytych poprzez serwis eBay w USA w ciągu ostatniej dekady, przy czym niewiele mniej egzemplarzy sprzedanych zostało w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.*


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 lutego 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca