Muzyka

Grupa Contra Mundum gra dla "Wyklętego"

Rockowa formacja Contra Mundum zrealizowała klip do filmu "Wyklęty".
Kawałek nosi tytuł "Już dopala się ogień biwaku" i oryginalnie pochodzi z płyty "W wierszu i boju. 1914-1949".

Piosenka śpiewana była w oddziałach partyzanckich w okresie walki z niemiecką okupacją, a potem przez żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W nowym klipie wykorzystano sceny z filmu Konrada Łęckiego "Wyklęty", który wejdzie na ekrany kin 10 marca 2017 roku.

W teledysku sceny z udziałem muzyków z Contra Mundum przeplatają się z fragmentami z filmu "Wyklęty". Mamy więc sceny batalistyczne, jak i codzienne, obozowe życie Żołnierzy Wyklętych. Autorem scenariusza i reżyserem klipu - podobnie jak filmu - jest Konrad Łęcki, za zdjęcia odpowiadał Karol Łakomiec, a w realizacji udział wzięli także: Mariusz Świąder, Wojciech Marczak, Daniel Wrona i Alicja Posłowska, którzy byli również zaangażowani w produkcję "Wyklętego". Z efektem można zapoznać się pod tym adresem.

- Nasze dotychczasowe płyty stanowią pewien przemarsz dziejowy od konfederacji barskiej, przez okres I i II wojny światowej, po pieśni bardów opozycji z czasów stanu wojennego - mówi Norbert "Smoła" Smoliński, lider Contra Mundum. - To taka nasza misja w rockowej oprawie. Piosenkę pt. "Już dopala się ogień biwaku" Żołnierze Wyklęci śpiewali do innej melodii, my zrobiliśmy z tego balladę akustyczną, pozostawiając obozowy, biwakowy smak. Samo pojęcie `Wyklętych´ funkcjonuje w popkulturze, niektórym może się wydawać, że zbyt często, ja jednak wierzę, że ta karta historii musi się wypełnić, by ludzie rozumieli, kim byli, tak jak znają pojęcia okupacji czy powstania warszawskiego. W tym tkwi wartość filmu Konrada Łęckiego.

Akcja "Wyklętego" toczy się w powojennej Polsce. Historia inspirowana jest losami ostatniego z "Wyklętych", Józefa Franczaka pseudonim Lalek. Obsadę filmu tworzą m.in.: Wojciech Niemczyk, Marcin Kwaśny, Janusz Chabior, Jarosław Witaszczyk, Robert Wrzosek, Łukasz Pruchniewicz, Michał Węgrzyński, Ignacy Gogolewski, Maciej Rayzacher Łukasz Węgrzynowski, Andrzej Plata, Hanna Świętnicka, Piotr Cyrwus, Marek Siudym, Olgierd Łukaszewicz, Leszek Teleszyński.

Więcej informacji o "Wyklętym" na oficjalnej stronie produkcji. http://www.wyklety.pl/

Contra Mundum to rockowe, ciężkie brzmienie, połączone z tekstami wybitnych, polskich poetów, jak: C.K. Norwid, J. Słowacki, Z. Herbert i K.K. Baczyński.Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 22 lutego 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca