Muzyka

10 kolejnych wykonawców Soundrive Festu

Poznaliśmy nowych artystów, który uświetnią Soundrive Fest w Gdańsku. Waxahatchee - dziewczyna, na której punkcie oszalał serwis Pitchfork, charyzmatyczna Princess Nokia oraz zjawiskowa Sevdaliza. To zaledwie trójka z dziesięciu wykonawców, których ogłosili organizatorzy.
Bliźniaczki Katie i Allison Crutchfield przez lata były nierozłącznymi przyjaciółkami, a także współautorkami kilku projektów muzycznych, lecz na początku roku 2011 stanęły przed wieloma życiowymi wyborami, które ostatecznie doprowadziły do stworzenia dwóch solowych projektów - Allison występuje od tego czasu pod własnym nazwiskiem, Katie pod zaczerpniętą z języka krik nazwą Waxahatchee.

Debiutancki album Katie dostrzegli przede wszystkim pasjonaci niszowego grania utrzymanego w stylistyce lo-fi, ale już wydane w 2013 roku "Cerulean Salt" okazało się dużym sukcesem.

Kiedy Sevda Alizadeh w wieku szesnastu lat przeprowadziła się z Teheranu do Rotterdamu, nikt nawet nie podejrzewał, że muzyka stanie się jej priorytetem. Na pierwszym miejscu była wówczas koszykówka i to do tego stopnia, że przyszła wokalistka znalazła się w narodowej kadrze Holandii. Dyscyplina i fizyczne poświęcenie przynosiły dobre wyniki, ale nie dawały radości, więc ostatecznie piłka została zamieniona na program Ableton, a boisko na scenę.

W parze z nastrojową muzyką pojawiły się równie mistyczne, zaskakujące teledyski, których realizację inspirował między innymi francuski film "Nienawiść", a także David Lynch. Premiera debiutanckiego albumu Sevdalizy zapowiedziana jest na ten rok, ale dziennikarze już teraz, po publikacji kilku pierwszych utworów mają trudności z gatunkową przynależnością wokalistki. Większość z nich sytuuje ją gdzieś pomiędzy R&B a... industrialem.

Destiny Frasqueri, jak naprawdę nazywa się Princess Nokia, pochodzi z Harlemu i doskonale zna trudy życia codziennego w niebezpiecznej okolicy. W swoich utworach porusza kwestie narkotyków, problemów z mężczyznami oraz odnajdywania się w społeczeństwie jako młoda Portorykanka. Princess Nokia nie idzie jednak na żadne kompromisy. Kiedy podczas jednego z koncertów usłyszała obraźliwe, seksistowskie komentarze na swój temat, po prostu zeszła ze sceny i przyłożyła wulgarnemu młodzieńcowi.

Frasqueri obrała wizerunek chłopczycy pielęgnującej swoją kobiecość. W muzyce najważniejsze są dla niej wpływy z początku lat 90., jej pierwsze wydawnictwo (zatytułowane "1992") wyraźnie nawiązuje zarówno do Aaliyah, jak i do Wu-Tang Clan.

Ponadto do składu dołączyła rock-bluesowa niemiecka grupa The Picturebooks, pochodzący z Meksyku Ritualz, będący czołowym przedstawicielem witch house'u, pop-rockowa ekipa Artificial Pleasure z Wielkiej Brytanii, polski, popowy wokalista Ralph Kamiński, Francuzi z Shaârghot łączący Industrial z EBM, noise'owa formacja So Slow z Polski oraz kolejni rodacy - rockmani z White Starlite.

Impreza odbędzie się w dniach 31 sierpnia - 2 września.

Soundrive Fest to jeden z nielicznych polskich festiwali promujących młodą muzykę alternatywną. Impreza odbywa się w klubie B90, który mieści się w industrialnej przestrzeni Stoczni Gdańskiej.

Do tej pory organizatorzy Soundrive Fest ogłosili, że w ramach festiwalu wystąpią Grave Pleasures, Pill, Cakes Da Killa, Get Your Gun, Dead, Not Pretty Enough, Rara, BNNT, Mayatri, Lutownica i A/T/O/S.

Bilety:
I Pula karnetów - 70 zł WYPRZEDANA
II Pula karnetów + CD Soundrive Fest 2014 gratis - 80 zł
III Pula karnetów + CD Soundrive Fest 2015 gratis - 90 zł
IV Pula karnetów + CD Soundrive Fest 2016 gratis - 100 zł

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 27 marca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca