Muzyka

Katarzyna Nosowska, Monika Borzym i Bela Komoszyńska śpiewają poezję Wisławy Szymorskiej

19 listopada w warszawskim Teatrze Syrena odbędzie się wyjątkowy koncert projektu Stubbornly Absent - "Commemoration - A Tribute to Wisława Szymborska", w którym udział wezmą Katarzyna Nosowska z Hey, Monika Borzym i Bela Komoszyńska z Sorry Boys.
To pierwszy w Polsce i na świecie projekt muzyczny z poezją Wisławy Szymborskiej zaśpiewaną w języku angielskim. Wiersze zainspirowały twórców do stworzenia eklektycznej i zaskakującej mieszanki dźwięków. W Teatrze Syrena Stubbornly Absent wystąpi z gośćmi - Katarzyną Nosowską, Moniką Borzym i Belą Komoszyńską.

- Przemysław Gintrowski opowiadał mi przed laty, że Zbigniew Herbert nie przepadał za "udźwiękawianiem" jego wierszy - opowiada Adam Sztaba. - Poezja tego kalibru w istocie nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Lecz nie o wsparcie tu chodzi, tylko o prawdziwą symbiozę. Ten mocno odważny i karkołomny plan twórców płyty, Kasi Klich i Jarosława Płocicy, by odnaleźć język muzyczny komunikujący się z poezją Wisławy Szymborskiej, w pełni się powiódł. Wyrafinowana elektronika, interpretacja, smak, tłumaczenia Joanny Trzeciak i wielobarwność tych utworów, to najwyższy światowy poziom. A poza wszystkim - termin "poezja śpiewana" od dawna zasługiwał na lifting.

Poniżej można obejrzeć promujący projekt teledysk - Stubbornly Absent, "Cat in An Empty Apartment". Z kolei pod tym adresem znajduje się zaproszenie od Kasi Nosowskiej.

Na połączenie wierszy z muzyką twórcy uzyskali zgodę Poetki oraz amerykańskiego wydawnictwa W.W. Norton & Company, wydawcy tomu przekładów wierszy Szymborskiej "Miracle Fair". Pozostałe tłumaczenia powstały specjalnie na potrzeby projektu. Ich autorką jest Joanna Trzeciak - tłumaczka poezji Wisławy Szymborskiej, wykładowca na Kent State University, laureatka nagród Heldt Translation Prize 2001, Griffin Poetry Prize 2012 oraz Found in Translation 2012.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Kwiatek
Kwiatek 13 listopada 2020, 19:26
Nie lepiej było w oryginale zaśpiewać?
źródło: megafon.pl
przysłano: 21 listopada 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca