Muzyka

Zalewski i siostry Przybysz śpiewają Niemena

26 stycznia ukaże się nowa płyta Krzysztofa Zalewskiego. Nie będzie to jednak kolejna autorska płyta. Tym razem to projekt specjalny - album z piosenkami Czesława Niemena.
Wszystko zaczęło się w Jarocinie. Organizatorzy festiwalu postanowili godnie uczcić dwie piękne rocznice - pół wieku od premiery płyty "Dziwny jest ten świat" i 30 lat od występu Czesława Niemena na jarocińskiej imprezie, i zaproponowali Krzysztofowi Zalewskiemu przygotowanie koncertu z repertuarem mistrza. Autor "Złota" zgodził się, bo lubi wyzwania, ale zrobił to również po to, by lepiej poznać swojego idola.

Zalewski podszedł do zadania z szacunkiem, ale nie na kolanach. Nie wywrócił tych utworów do góry nogami, nie wymyślał interpretacji na siłę odmiennych od oryginałów - raczej ujednolicił repertuar pochodzący z różnych okresów twórczych Niemena, po czym włożył w to wszystkie swoje umiejętności, całą energię. Jarocińska publiczność przyjęła koncert entuzjastycznie, więc trzeba było rzecz utrwalić dla potomnych. Powstała aktualna, świeżo brzmiąca płyta, gatunkowo rozpięta pomiędzy hard rockiem a białym soulem, z niezbyt głęboko ukrytymi pokładami słowiańskiej melancholii.

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo jest "Przyjdź w taką noc", w którym w chórkach zaśpiewały siostry Paulina i Natalia Przybysz. Nagranie można sprawdzić poniżej. - Cała płyta w styczniu, a póki co, na pierwszy ogień serwujmy Wam piękną, bigbitową piosenkę - "Przyjdź w taką noc" (i jakie chórki - uauauiua!) - mówi Zalewski. - To dopiero początek tej przygody. Niebawem następne piosenki i koncerty. Trzymajcie się ciepło!

Oprócz singla na płycie znajdą się między innymi "Dziwny jest ten świat", "Jednego serca", ale również te nieodkryte jak "Doloniedola" czy "Status mojego ja".

Projekt "Zalewski śpiewa Niemena" będzie można usłyszeć na żywo już w lutym. Zalewski z zespołem w znakomitym składzie (Jurek Zagórski, Tomasz Duda, Jarek Jóźwik, Pat Stawiński, Kuba Staruszkiewicz, Natalia i Paulina Przybysz,) zagrają w najpiękniejszych salach w całej Polsce. Oto plan koncertów:

5 lutego - Warszawa, Teatr Roma
12 lutego - Poznań, Sala Ziemi
13 lutego - Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka
16 lutego - Jarocin, Jarociński Ośrodek Kultury
17 lutego - Łódź, Filharmonia Łódzka
18 lutego - Lublin, Centrum Spotkania Kultur
22 lutego - Szczecin, Filharmonia Im. Mieczysława Karłowicza
25 lutego - Katowice, Miasto Ogrodów
26 lutego - Kraków, Opera Krakowska

Krzysztof Zalewski wygrał "Idola" w 2003, zaraz potem wydał płytę "Pistolet" i... zniknął. Przez ten czas jednak cały czas był obecny na scenie, rozwijał się, szlifował warsztat. Grał m. in. w zespole Nosowskiej oraz Hey, współtworzy Muchy i Japoto, grał z Brodką, skomponował wraz z Budyniem piosenki do filmu "Jeż Jerzy". Po wieloletniej przerwie wrócił z albumem "Zelig" w listopadzie 2013 roku. Jego kolejny longplay, Złoto", ukazał się w listopadzie 2016 roku. Zalewski współtworzył przebój "Armaty" projektu Męskie Granie Orkiestra. Zadebiutował też jako aktor na planie filmu "Historia Roja", gdzie zagrał tytułową rolę Mieczysława "Roja" Dziemieszkiewicza.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 30 grudnia 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca