Muzyka

Chopin w podróży - recital Jacka Kortusa w Pałacu Pacółtowo

Pałac Pacółtowo rozpoczyna kolejny cykl salonowych recitali Fryderyka Chopina pod nazwą „Chopin w podróży”. W ostatni weekend każdego miesiąca, we wspaniałych wnętrzach Pałacu spotykamy się z muzyką Chopina w wykonaniu najznakomitszych pianistów, laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Cykl inauguruje recital Jacka Kortusa, 28 stycznia 2018 roku, a wszystkie spotkania prowadzi Jan Popis, muzykolog, krytyk muzyczny, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki Fryderyka Chopina.

 

Pałace i dwory – to miejsca, jakże liczne, które Chopin odwiedził podczas swych bliższych i dalszych podróży. Tam czuł się najlepiej. Tam też najchętniej grał dla niedużego, na ogół, grona słuchaczy.  W takich też okolicznościach potrafił komponować, często pod wpływem chwili. Tak było np. w Antoninie, w salonie księcia Antoniego Radziwiłła (jesienią 1829 roku), gdy dla potrzeb wspólnego muzykowania napisał Poloneza C-dur na fortepian i wiolonczelę (książę był biegłym wiolonczelistą oraz komponował).

 

 

Podróż szlakiem Chopina byłaby zapewne niezwykłym doświadczeniem odwiedzenia miejsc, w których był Chopin, i w których jego muzyki słuchałoby się w sposób jedyny i niepowtarzalny. Dotąd mało mówiło się o tym, jak znaczący wpływ na kształt muzyki Chopina miały warszawskie i nie tylko warszawskie salony. Dla jej odbioru potrzeba powrotu do takich miejsc, by poczuć jej bliskość. W dużej sali ulega ona rozproszeniu. „Ja nie nadaję się do występów publicznych – duże audytorium mnie onieśmiela” – miał powiedzieć sam Chopin. I tak też jest z jego muzyką. By przeżyć jej piękno, potrzeba owej „przyjacielskiej” z nią bliskości. Taką atmosferę stwarza właśnie muzyczny salon i jego kameralny charakter.

 

To już kolejna odsłona chopinowskich recitali w salonie Pałacu Pacółtowo, w których możemy uczestniczyć od dwóch lat. Zostały wymyślone tak, by odbyć podróży, trafić do miejsca, w którym można posłuchać muzyki Chopina i odczuć jej wyjątkowe piękno. Po dwóch latach zdążyły zdobyć uznanie osób mających wcześniej kontakt z tą muzyką, ale i też słuchających jej po raz pierwszy, którzy wyznali, że: „wrażenie pozostaje jedyne i niezapomniane, bo w takich warunkach Chopina ma się na wyciągnięcie ręki”.

 

Koncerty są łączone ze słowem o muzyce, pozwalającym bliżej poznać postać i twórczość Chopina.

 

28 styczeń godziny 13:00 i 17:00

 

Kolejne recitale zaplanowane są w następujących terminach:

25 lutego 2018    - MACIEJ WOTA

25 marca 2018    - ADAM GOŹDZIEWSKI

29 kwietnia 2018    - ŁUKASZ CHRZĘSZCZYK

 

Więcej informacji na naszej stronie:

http://www.palacpacoltowo.pl/

 

Pacółtowo 14-107 , Pacółtowo 2

tel.: +48 89 642 29 84

e-mail: palac@palacpacoltowo.pl

 

 

od: 28 stycznia 2018, 17:00
do: 28 stycznia 2018, 18:30 Pałac Pacółtowo
Pacółtowo

przysłano: 24 stycznia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca