Muzyka

Atari Teenage Riot zagrają w Lublinie

Atari Teenage Riot to kolejna gwiazda festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2018.
Pionierzy nurtu digital hardcore, legendarne Atari Teenage Riot, dołącza do tegorocznego składu Innych Brzmień. Na ich niezwykłe występy składa się mocne elektroniczne brzmienie, punkowy przekaz i spektakularne wizualizacje. Pochodząca z Berlina formacja przyjedzie do Lublina na jedyny polski koncert.

Atari Teenage Riot to zespół założony przez Aleca Empire we wczesnych latach 90. w Berlinie czasów transformacji. Wraz z upadkiem muru berlińskiego, ówczesna scena alternatywna dostała wielki zastrzyk nowych możliwości i energii. Ten kreatywny moment dziejowy dał życie wielu oryginalnym projektom i nurtom w sztuce. Jednym z tych zjawisk było właśnie Atari Teenage Riot - grające wówczas w składzie: Hanin Elias, Carl Crack i wspomniany już Alec Empire.

Myśląc o tamtych czasach rewolucji kulturowej, trio z Berlina śmiało można wskazać jako jeden z najbardziej przełomowych i bezkompromisowych projektów muzycznych. Artyści, uznawani powszechnie za prekursorów stylu digital hardcore, w swojej twórczości połączyli gitarowy punk i hard core z ciężką elektroniką, tworząc podwaliny nowego gatunku. W swoją muzykę wplatali dodatkowo także elementy hip-hopu, breakbeatu, noise'u, a nawet disco oraz mocny anarchistyczno-antynazistowski przekaz. W owym czasie Alec Empire powołał też do życia label Digital Hardcore Recordings i stało się jasne, że oto w Europie narodziło się nowe zjawisko na scenie muzycznej. Grupą zachwycił się sam John Peel, promując ją w swoich audycjach.

Po wydanym w 1997 roku albumie "Burn Berlin Burn", Atari Teenage Riot miało już status legendy undergroundu, koncertując na całym świecie m.in. razem z Nine Inch Nails, Rage Against The Machine, Beckiem czy Jon Spencer Blues Explosion.

W 2001 roku nastąpił jeden z momentów zwrotnych w historii zespołu, a mianowicie tragiczna śmierć Carla Cracka i zawieszenie działalności grupy. Po latach przerwy, wykorzystanej m.in. na solową działalność pozostałych muzyków, Atari Teenage Riot wróciło w 2010 roku z nowym wokalistą, CX Kidtronikiem.

Jak mówi dziś Alec Empire, Atari Teenage Riot ma za zadanie cały czas poszukiwać nowoczesnego języka w muzyce, ale też nieść aktualny i ważny przekaz dla odbiorców. W Lublinie, podczas Innych Brzmień, czeka nas więc prawdziwy ładunek dźwięku, obrazu i intensywnych emocji.

Na festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia zagrają także George Clinton & Parliament Funkadelic, Baba Zula, Ifriqiyya Electrique i Dirtmusic.

Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festival 2018 odbędzie się w dniach 28 czerwca - 1 lipca 2018 w Lublinie.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 14 marca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca