Muzyka

Zalewski zaśpiewał Niemena w Krakowie

 

Źródło: https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/04/a4/5a69f00e61a32_o,size,969x565,q,71,h,a0ec63.jpgCzesław Niemen to niezaprzeczalnie ikona polskiej sceny muzycznej i godny wzór dla wszystkich artystów. 2 września nastąpił dla mnie ogromny przełom. Do tej pory myślałem, że żaden artysta nie jest w stanie oddać tych unikalnych tekstów i atmosfery charakterystycznej dla Niemena lepiej niż on sam. Często odtwórstwo Niemena prowadzi po prostu do śmieszności. Artyści pogrążają się, śpiewając jego utwory. Tak właśnie myślałem do 2 września, do koncertu Krzysztofa Zalewskiego w Krakowie.

 

2 września w ICE Kraków zabrzmiał prawdziwy duch Niemena. Nieco podrasowany, nieco rockowy i elektroniczny, ale jednak Niemen. Na początku tego koncertu byłem nastawiony nieco pesymistycznie – myślałem, że taka ingerencja w utwory Niemena to coś w rodzaju profanacji, coś, czego nie powinno się zmieniać pod żadnym pozorem. Wystarczył tylko jeden utwór, żebym zmienił zdanie. Krzysztof Zalewski udowodnił mi i wszystkim zebranym w sali koncertowej, że Niemena trzeba przede wszystkim czuć, żeby go zaśpiewać.

 

 

 

Źródło: https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjUgK2c26HdAhVFiSwKHZjkCkMQjRx6BAgBEAU&url=http%3A%2F%2Fmuzykoholicy.com%2F2018%2F08%2Fprojekt-zalewski-spiewa-niemena-we-wroclawiu%2F&psig=AOvVaw1O4x0cDGckWSli7jcG0NtE&ust=1536162783538151Powrót do tak kultowych utworów w zupełnie innej, nowoczesnej aranżacji był naprawdę ciekawym muzycznym doświadczeniem. Reakcje ludzi były bezcenne – byli po prostu zaszokowani. Jakby zobaczyli samego Niemena. Sam miałem ciarki przy utworze Dziwny jest ten świat. Głos Zalewskiego idealnie oddał emocje tego utworu i nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek mógł zrobić to lepiej. Czuć było, że Zalewski naprawdę czuje Niemena.

 

Źródło: https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/dd6ktkqTURBXy83YzkyM2M2NGUzZmIyYTRjYzFhNTMxOTQ5ZTQyNmQ0Mi5qcGVnkpUCzQPAAMLDlQIAzQPAwsMOgromnie się cieszę, że zabrakło zbędnego patosu. Zalewski tańczył razem z całym zespołem i zachęcał wszystkich, żeby poniosła ich muzyka. Nie zabrakło również damskiego pierwiastka. W chórkach Zalewskiego znalazły się Natalia i Paulina Przybysz, jako dopełnienie perfekcyjnego zespołu. Ogromnym zaskoczeniem był dla mnie utwór wykonany przez Natalię Mów do mnie jeszcze. Wydawać by się mogło, że jej specyficzny głos wręcz mija się z charakterem Niemena. Nic bardziej mylnego. Byłem zachwycony tym wykonaniem – nowa aranżacja, soulowy głos i tekst Niemena. Wszystko idealnie się dopełniło. Naprawdę nie da się zapomnieć tego magicznego wykonania.

 

 

2 września w ICE Kraków Zalewski zaśpiewał Niemena. Poczuł Niemena i na chwilę stał się Niemenem. Potwierdził, że jest artystą ambitnym do granic muzycznych możliwości i zahipnotyzował krakowską publiczność. Zalewski śpiewa Niemena to szczególna trasa. Jestem ogromnie szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć w jednym z jej koncertów. Ogromnie dziękuję Zalewskiemu za jego trasę i podziwiam jego pomysłowość. To prawdziwy muzyczny geniusz. A mi zostało tylko czekać na kolejny jego projekt...

 

Wojtek Kułaga

Wojtek Kułaga

26 Kraków
412 artykułów
Student Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi bloga Recenzje Wojtka. Jego życie jest mocno związane z muzyką - śpiewa, prowadzi swój kanał na YouTube, gra na gitarze, komponuje. Uwielbia pop i muzykę…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Arian
Arian 13 września 2018, 08:31
niech lepiej zaspiewa wlasne utwory,sami coverowcy
przysłano: 4 września 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca