Muzyka

Morze Muzyki – KETIL BJORNSTAD

KETIL BJORNSTAD
wybitny norweski pianista, gwiazda wytwórni ECM

Ketil Bjornstad - pianista, kompozytor, a także pisarz, wielki mistrz nastroju. Obok Jana Garbarka jeden z najsłynniejszych przedstawicieli norweskiego brzmienia w jazzie. Czerpie inspiracje z rodzimego folkloru - nostalgicznego, śpiewnego i związanego tamtejszym krajobrazem, jego surowością i pięknem.

Choć w niezwykle bogatej spuściźnie artysty (około 50 płyt autorskich) możemy napotkać nowoczesne elementy (użycie elektroniki, duety z gitarą elektryczną), to niemal każdy z jego albumów posiada liczne momenty wyciszenia i poetyckiej zadumy. Na scenie zadebiutował jako 16-latek, wykonując z Filharmonią w Oslo koncert fortepianowy Beli Bartoka. Kilka lat później słuchając muzyki Milesa Davisa zapragnął tworzyć własne kompozycje. W latach 70. spotkał wielu malarzy, poetów oraz muzyków jazzowych skupionych wokół prężnie działającego w Oslo Clubu 7. Właśnie to artystyczne środowisko pomogło mu w wypracowaniu własnego stylu.

Muzyka Ketila Bjornstada była wielokrotnie wykorzystana w filmach, w tym między innymi w naszym kraju („Samotność w sieci”). Płyty artysty nagrywane dla prestiżowych wytwórni płytowych ECM i Emarcy/Universal, oprócz niewątpliwej wartości artystycznej, odznaczają się wybitną dbałością o krystaliczną jakość detalu dźwiękowego i przestrzenność brzmienia.

Nazwisko Ketila Bjornstada pojawia się zawsze obok takich wybitnych pianistów i mistrzów nastroju jak Ludovico Einaudi i Leszek Możdżer.

Morze Muzyki – KETIL BJORNSTAD

kup bilety SZCZECIN
Opera na Zamku 2018-10-16
16 pazdziernika 2018
SZCZECIN

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 20 września 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca