Muzyka

Orkiestra Sinfonia Varsovia

Spośród wielu zaplanowanych na rok 100-lecia odzyskania niepodległości wydarzeń, Koncert Prwykonań, który odbędzie się 1 grudnia 2018 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, zasługuje na szczególną uwagę.
Szymon Bywalec poprowadzi wówczas dwa prawykonania utworów zamówionych przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

„Time capsule” Macieja Zielińskiego, oprócz wymiaru czysto muzycznego posiadać ma istotny aspekt edukacyjny. Twórca pragnie w swoim utworze poprowadzić słuchaczy przez różne epoki historyczne, prezentując przy okazji różnorodność możliwości brzmieniowych, drzemiących w orkiestrze. Literatura muzyczna pokazuje, że podobne pomysły często skutkowały powstaniem niezwykle atrakcyjnych i oryginalnych kompozycji, jak choćby „The Young Person's Guide to the Orchestra” Benjamina Brittena. Wszechstronne doświadczenie artystyczne Macieja Zielińskiego, autora muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej i rozrywkowej pozwala podejrzewać, że jego „Time capsule” będzie dziełem, które w twórczy sposób połączy w sobie różne tradycje i techniki kompozytorskie.

Bezpośrednią inspiracją do powstania drugiego z zamówionych utworów jest 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. „Polonia Resurrecta” Grzegorza Duchnowskiego będzie czteroczęściowym poematem symfonicznym na wielką orkiestrę. Forma poematu symfonicznego w rodzimej muzyce bardzo często służyła za medium ekspresji zachwytu nad ojczystym krajobrazem („Step”), legendami („Stanisław i Anna Oświecimowie”) lub dokonaniami postaci historycznych („Mikołaj Kopernik”). Mając w świadomości dzieła Noskowskiego, Karłowicza, Szabelskiego czy Kilara, Grzegorz Duchnowski słusznie zdaje się sięgać po formę poematu symfonicznego, jako najbardziej odpowiednią dla uczczenia wspaniałej, narodowej rocznicy.

Mimo, że utwory Duchnowskiego i Zielińskiego wydają się mieć całkowicie odmienne źródła inspiracji, łączy je wspólny cel stymulowania polskiej kultury narodowej od strony edukacyjnej oraz panegirycznej.

Orkiestra Sinfonia Varsovia

bilety niedostępne WARSZAWA
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego 2018-12-01
1 grudnia 2018
WARSZAWA

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 19 pazdziernika 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca