Muzyka

Skalpel rusza w trasę z big-bandem

22 lutego rozpocznie się trasa koncertowa Skalpel Big Band, a jej pierwszym przystankiem będzie Stary Maneż w Gdańsku.
- Dzięki współpracy z big-bandem nasza muzyka zaczyna żyć nowym życiem - podkreślają Marcin Cichy i Igor Pudło. - Przeżywa drugą młodość. Jest bardziej witalna i zarazem nieprzewidywalna, gdy pojawiają się improwizacje naszych wspaniałych solistów.

Dotychczas nu jazzową muzykę Skalpela rozpisaną na bigbandowy skład można było usłyszeć na żywo trzykrotnie: podczas próby otwartej w Poznaniu oraz na Jazz Ring Festival i OFF Festival.

- Nasza reakcja na te dźwięki była taka sama jak publiczności - entuzjastyczna - mówią Marcin Cichy i Igor Pudło. - Dla nas sytuacja było o tyle specyficzna, że doświadczyliśmy jak nasze dzieło się do nas uniezależnia. Na koncertach jesteśmy zarazem współwykonawcami, ale też słuchaczami tej muzyki i bardzo się ona nam podoba. W przypadku tego big bandu więcej znaczy naprawdę... więcej.

Pomysłem na bigbandowe granie zaraził ich Patryk Piłasiewicz, utalentowany kompozytor, dyrygent i aranżer. Jakich argumentów użył, by przekonać duet do swojej koncepcji?

- Przede wszystkim połechtał naszą próżność entuzjastycznie komplementując naszą muzykę i deklarując się jako nasz fan. W bezpośredniej rozmowie, na początku zeszłego roku, okazało się, że nie jest to ślepa miłość, ale związek opary na głębokim zrozumieniu i znajomości naszej twórczości. Dodatkowym argumentem było to, że Patryk realizował wcześniej z big bandem muzykę z płyt Milesa Davisa "Birth of the Cool" i "Sketches of Spain", które dla nas też są ważne i inspirujące.

Lutowo - marcowe tournée obejmuje sześć miast, ale członkowie Skalpela zapewniają, że na tym lista miejsc, które odwiedzą się nie skończy.

- Mamy nadzieję, że z każdym koncertem w Polskę i w świat będą szły informacje o jakości i sukcesie tego projektu i zainteresowanie nim będzie rosło w postępie geometrycznym. To jest to na co czekali nasi fani, nawet jeżeli o tym nie wiedzieli. Oczywiście z przyczyn logistyczno - organizacyjnych taka trasa nie będzie trwała w nieskończoność. Słuchacze tych koncertów powinni mieć świadomość i przyjemność z tego, że uczestniczą w czymś wyjątkowym, specjalnym - mówią członkowie Skalpela.

Oprócz Gdańska, Skalpel Big Band będzie można zobaczyć i posłuchać na żywo w Toruniu, Łodzi, Katowicach, Krakowie i Warszawie. Bilety na koncerty trasy są już dostępne w ogólnopolskich sieciach Eventim, eBilet, Ticketmaster oraz w salonach Empik.

22.02.2019, Gdańsk, Stary Maneż
23.02.2019, Toruń, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
24.02.2019, Łódź, Wytwórnia
22.03.2019, Warszawa, Palladium
23.03.2019, Katowice, Fabryka Porcelany - P23
24.03.2019, Kraków, Klub Studio

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 6 lutego 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca