Muzyka

13. Festiwal Legend Rocka: Foreigner

Z dziesięcioma albumami o statusie platynowych płyt oraz z 16 przebojami na liście TOP 30, FOREIGNER jest powszechnie uważany za jeden z najpopularniejszych rockowych zespołów na świecie z fantastycznym muzycznym arsenałem, który wciąż napędza sprzedaż biletów na ich koncerty oraz płyt – sprzedaż płyt przekracza teraz 80 milionów egzemplarzy.

Odpowiedzialny za niektóre z najbardziej porywających hymnów rock and rolla takie jak “Juke Box Hero,” “Cold As Ice,” “Hot Blooded,” “Waiting For A Girl Like You,” “Feels Like The First Time,” “Urgent,” “Head Games,” “Say You Will,” “Dirty White Boy,” “Long, Long Way From Home” i światowy hit nr 1: “I Want To Know What Love Is,” FOREIGNER pozostaje w formie nieprzerwanie od 40 lat i wciąż odnosi płytowe sukcesy – znalazł się w rankingu Billboard 200.

FOREIGNER jest szeroko obecny w każdej kategorii Billboardowych list “najlepsi z najlepszych”. Sprzedaż katalogowa ich płyt często przesłania Led Zeppelin, AC/DC, the Rolling Stones, the Who, Def Leppard, Van Halen, Aerosmith i ich innych rówieśników grających klasycznego rocka. (Źródło: Nielsen SoundScan kończące tydzień 8/3/17). Katalogowa sprzedaż płyt FOREIGNER’a została ostatnio ogłoszona w in Business Insider wśród Top 40, na liście Najlepiej Sprzedających Muzykę Artystów w dziejach. FOREIGNER wyprzedził Britney Spears, Boba Dylana, Phila Collinsa, Prince’a, Queen, Bon Jovi i wielu innych. FOREIGNER jest jednym z najczęściej oglądanych wykonawców klasycznego rocka na YouTube z tygodniową ilością wyświetleń często przekraczającą miliony (Źródło: Next Big Sound).

Założony w 1976 roku FOREIGNER miał na swoim debiutanckim albumie hity takie jak “Feels Like The First Time,” “Cold As Ice” i “Long, Long Way From Home.” Następna płyta Double Vision zawierała przeboje “Urgent,” “Juke Box Hero” oraz “Waiting For A Girl Like You.” Te utwory pomogły FOREIGNERowi przy okazji jego kolejnych albumów w imponujący sposób znaleźć się na miejscu pierwszym listy Billboard. W rozkwicie brzmienia lat 80-tych, piąta płyta FOREIGNER‘a, Agent Provocateur, dała światu absolutny globalny hit nr 1:” I Want To Know What Love Is.” A po tyn kamieniu milowym w światowej muzyce wydana została piosenka “Waiting For A Girl Like You”, która pobiła wszelkie rekordy popularności.

Sercem FOREIGNER’a jest założyciel, członek Songwriters Hall of Fame Mick Jones, wiozjonerski mistrz, którego styl pisania piosenek, niezatarte chwyty gitarowe oraz niezgłębione talenty cały czas mają wpływ na zespół i pozostaje on liderem FOREIGNER’a prowadzącym zespół w nowe horyzonty.

Po przerwie w 2002 roku Jones zreformował zespół wybrał Kelly Hansena – wiodący wokal, by ten pomógł mu pisać, inspirując tym samym nowy rozdział w historii FOREIGNER’a. Jeden z największych showmenów w historii rocka, Hansen zalicza się do kręgu najbardziej profesjonalnych i poważanych osób w historii rock and roll’a. Z ponad trzydziestopięcioletnim doświadczeniem i karierą, która pokrywa niemal każdy aspekt muzyki od wiodącego wokalisty po produkcję czy inżynierię dźwięku, Hansen poprowadził FOREIGNER’a w nowy cyfrowy wiek przyciągając całe nowe pokolenia fanów.

W aktualnym lineup’ie FOREIGNER’a znajdują się m.in. multiinstrumentalista Tom Gimbel, uznany basista Jeff Pilson, klawiszowiec Michael Bluestein, gitarzysta Bruce Watson i perkusista Chris Frazier. Bezprecedensowy nowy poziom energii poprowadził grupę do ponownego stworzenia powalającego brzmienia, które przemawia za niegasnącą popularnością FOREIGNER‘a.

Z nową energią i zapałem, FOREIGNER ponownie znalazł się na listach rankingu Billboard w 2005 roku po wydaniu płyty największe hity na żywo Extended Versions. W 2009 roku ukazała się Can’t Slow Down I znalazła się wśród Top 30 płyt listy Billboard, dzięki dwóm singlom z tej płyty, które weszły do Top 20 radiowych singli: “In Pieces” i “When It Comes To Love.” Następnie ukazał się trzypłytowy album , Feels Like The First Time, który zawierał płytę CD z akustyczną reinterpretacją wielu klasycznych utworów FOREIGNER‘a, ponownie nagranie w studio z nowym składem zespołu oraz DVD z występem na żywo ukazującym ogromną energię i siłę zespołu.

Muzyka FOREIGNER’a zyskała w ostatnich latach na nowo na popularności, dzięki jej wykorzystaniu w programach telewizyjnych, grach wideo, filmach, reklamach i w Internecie. Films takie jak Rock of Ages, Bad Moms, Angry Birds, Magic Mike, Pitch Perfect, program telewizyjne Orange Is The New Black, Stranger Things, The Late Show with Stephen Colbert i The Tonight Show Starring Jimmy Fallon wykorzystały piosenki FOREIGNER’a w swoich ścieżkach dźwiękowych. Reklamodawcy, m.in. Toyota, Stouffer’s i Ford również wykorzystują muzykę FOREIGNER’a by zyskać fanów.

W czerwcu 2013 roku, Mick Jones został członkiem Songwriters Hall of Fame. Jones uważany jest za wybitnie utalentowanego artystę w wielu wymiarach, “muzyka muzyków,” pisał piosenki z Ericiem Claptonem, np. “Bad Love” , z Ozzym Osbournem np. “Dreamer”, a także zajmował się produkcją płyt w tym np. Storm Front Billy Joel’a czy 5150 Van Halen’s . Zdobywca nagrody Grammy, nominowany do Złotych Głobów Jones, jest również laureatem prestiżowej brytyjskiej nagrody Ivor Novello za “The Flame Still Burns,” ze ścieżki dźwiękowej do filmu Still Crazy.

W maju 2014 roku, Prezes Atlantic Records Craig Kallman ofiarował Mickowi Jonesowi nagrody złotą i platynową certyfikowaną przez RIAA (Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Płytowego) za sześć piosenek FOREIGNER‘a. Te nagrody oznaczają 500,000 i 1,000,000 pobrań hitów FOREIGNER’a. Ta nagroda ma bardziej indywidualny character i jest ilustracją oddźwięku FOREIGNER’a w erze cyfrowej.

W minionych latach, FOREIGNER odbył wiele tras koncertowych z Live Nation, dając czadu nie tylko w Europie, ale I w Stanach Zdjednoczonych.
W 2014 roku FOREIGNER był główną gwiazdą tour The Soundtrack of Summer po amfiteatrach w Stanach, gdzie koncertował ze Styx i Donem Felderem. By korespondować z tą trasą koncertową została wydana płyta o takiej samej nazwie, która stała się wielkim zestawieniem hitów i natychmiast znalazła się liście Billboard Top 200. W 2015 roku FOREIGNER towarzyszył Kid Rock w jego trasie “Cheap Date: First Kiss Tour.”

W październiku 2016 roku FOREIGNER dokonał kolejnego przełomu w swojej karierze po raz pierwszy dając całkowicie wyprzedany koncert akustyczny w nowojorskim Carnegie. W trakcie tego koncertu zespół podkreślił swoją współpracę z Muzeum Grammy w zakresie promowania edukacji muzycznej w szkołach. Część koncertu stanowił konkurs a cappella dla licealistów z Nowego Jorku, którzy rywalizowali o 5,000 dolarów, nagrodę ufundował sam zespół.

Ten rok przyniósł również pierwszy w historii akustycznym album FOREIGNER‘a In Concert: Unplugged, nagrany podczas jedynego w życiu prywatnego koncertu, którego gospodarzem był Edsel B. Ford II , a który odbył się w Detroit w Ford Motor Company Conference & Event Center. Przychód z tego przedsięwzięcia został przez zespół przekazany organizacji do badań nad cukrzyczą u młodzieży JDRF (Juvenile Diabetes Research Foundation) a album jest dostępny w sprzedaży tylko za pośrednictwem serwisu Amazon.

Rok 2017 to 40-sta rocznica FOREIGNER‘a. The Warner Music Group wypuściła dwupłytowy album CD “40,” zawierający 40 piosenek nagranych w latach 1977- 2017. Kolekcja ta znalazła się na liście Billboard Top 200 i zawiera w sobie dwa kawałki nagrane specjalnie na tą okazję: “Give My Life For Love” oraz nową wersję “I Don’t Want To Live Without You.” Album był na liście Billboard Top 200 przez dziewięć tygodni. Zespół odbył rocznicową trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych składającą się z czterdziestu koncertów, jako suport wystąpili Cheap Trick i Jason Bonham z Led Zeppelin.

W kwietniu 2018 roku FOREIGNER znalazł się na szczycie listy Billboard Classic Album po raz pierwszy z FOREIGNER WITH THE 21ST CENTURY SYMPHONY ORCHESTRA & CHORUS, nagraniem pierwszego w dziejach koncertu FOREIGNER’a z orkiestrą symfoniczną, jaki miał miejsce w Lucernie w Szwajcarii. Zespół był główną gwiazdą koncertów w Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii i Nowej Zelandii, w tym wyprzedanych całkowicie show w Londyńskiej Royal Albert Hall oraz operze w Sydney. Latem 2018 roku FOREIGNER wystąpił w trzydziestu miastach na trasie koncertowej Live Nation US summer tour z Whitesnake, ponownie supportował Jason Bonham z Led Zeppelin. Emocje nie opadają a wkrótce szykuje się premiera Juke Box Hero, the Musical w Kanadzie. W następstwie po serii wyprzedanych całkowicie warsztatów w Albercie i Calgary, premiera musicalu odbędzie się w Toronto w 2019 roku. Napisane przez płodny duet Dicka Clementa and Iana La Frenais, odpowiedzialnych za film The Commitments oraz za program telewizyjny Tracey Ullman, przedstawienie zawiera 16 kultowych przebojów FOREIGNER‘a z listy Top 30 hits.

13. Festiwal Legend Rocka: Foreigner

kup bilety SŁUPSK
Amfiteatr w Dolinie Charlotty 2019-07-17
od: 4 lipca 2019
do: 17 lipca 2019
SŁUPSK

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 4 kwietnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca