Muzyka

Zjednoczeni w różnorodności

ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODNOŚCI – 15 LAT POLSKI W EU

ERGO ARENA // 1.05.2019 // godz. 20.00

 

ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODNOŚCI - 15 LAT POLSKI W EU: Grażyna Łobaszewska & Ajagore, Maria Peszek, Natalia Przybysz, Fisz Emade Tworzywo, Muniek i Przyjaciele, Raz Dwa Trzy i Voo Voo na jednej scenie w ERGO ARENIE!  W koncercie udział wezmą również: Joanna Marcinkowska, fortepian, Chór Kameralny 441 Hz oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego

 

1 maja 2019 roku będziemy świętować 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, środkom europejskim oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności wokół europejskich wartości, nasz kraj przeszedł niesamowitą metamorfozę. Pozytywne skutki członkostwa wyraźnie widać w polskich miastach. Europejski wspólny rynek pozytywnie wpłynął na naszą sytuację gospodarczą. Dzięki środkom finansowym z UE samorządy zrealizowały wiele inwestycji infrastrukturalnych, rewitalizacji, powstało wiele nowoczesnych obiektów sportowych i kulturalnych. Jednym z takich obiektów jest hala widowiskowo-sportowa ERGO ARENA usytuowana na granicy Gdańska i Sopotu.

 

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej to jednak nie tylko korzyści ekonomiczne, to również wspólnota wartości i poczucie więzi z obywatelami innych narodów. Muzyczne świętowanie rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej uświetni obecność wyrazistych na rynku muzycznym osobowości artystycznych, które eksperymentują muzycznie, czerpiąc inspiracje z wielu gatunków muzycznych oraz aktualnych wydarzeń na świecie. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory odnoszące się do fundamentalnych – w życiu każdego człowieka - wartości, takich jak miłość, wolność, szacunek, niezależność, stanowiących artystyczny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości.

 

O ARTYSTACH:

 

Grażyna Łobaszewska, jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, autorka tekstów, kompozytorka i pedagog, przez krytyków muzycznych nazywana polską Arethą Franklin, artystką o ''najczarniejszym polskim głosie''. Łobaszewska, znana z takich utworów jak ''Czas nas uczy pogody''''Za szybą''''Gdybyś'' czy wyśmienitych duetów z Piotrem Schulzem (m.in. ''Może za jakiś czas'' i ''Autostradą do nieba'') od lat zachwyca polską i europejską publiczność. Artystka od blisko 20 lat  współpracuje z młodymi, trójmiejskimi jazzmanami: Piotrem Manią, Patrykiem Stachurą i Kubą Staruszkiewiczem. Od 2008 roku na scenie regularnie towarzyszy jej tczewska formacja AJAGORE w składzie: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary) oraz Michał Szczeblewski (perkusja), której brzmienie stanowi doskonałe uzupełnienie głębokiego i pełnego ognia głosu, jakim obdarzona jest wokalistka. Owocem tej współpracy jest niezliczona ilość koncertów oraz najnowsze wydawnictwo poświęcone pamięci Czesława Niemena pod tytułem „Dziwny jest.”

 

Maria Peszek, aktorka i wokalistka, jedna z najpopularniejszych artystek polskiej sceny alternatywnej. W 2005 roku Maria Peszek wydała swój debiutancki, świetnie przyjęty przez krytykę i publiczność album "Miasto Mania",  który zaledwie kilka miesięcy od premiery okrył się platyną. Muzykę skomponował lider Voo Voo Wojciech Waglewski i jego synowie Bartek  (Fisz) i Piotr (Emade).  Zdaniem twórców była to płyta wielkomiejska, opatrzona współczesnym brzmieniem. W warstwie muzycznej opierała się o proste, prawie minimalistyczne piosenki o nieco mrocznym rodowodzie, w których - gdy do głosu dochodził Waglewski ojciec - dominowały jazzowe harmonie, gdy zaś pałeczkę przejmowali synowie - wszystko pulsowało brzmieniem reggae i dub. „Miastomania” wywindowała artystkę na sam szczyt polskiej sceny muzycznej. Drugi album artystki „Maria Awaria” ukazał się we wrześniu 2009 roku i okazał się być jednym z największych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Wielki sukces komercyjny i artystyczny, ponad 120 koncertów w całej Polsce i za granicą, zaproszenia na występy na najważniejszych festiwalach muzycznych (Heineken Open’er, Sopot, Jarocin i OFF Festiwal) ostatecznie potwierdziły status Marii Peszek jako jednej z najważniejszych postaci polskiej sceny rozrywkowej.
W 2010 roku ukazało się DVD "Najmniejszy Koncert Świata", które było zapisem koncertu w Alvernia Studios zagranego dla 20 osób rok wcześniej. 3 października 2012 ukazała się trzecia płyta "JEZUS MARIA PESZEK", która jest zamknięciem muzycznego tryptyku. To najbardziej przejmujący
i bezkompromisowy album w dorobku artystki. Ta bezkompromisowość na pewno wywoła skrajne emocje — jednych zachwyci i uzależni, innych może drażnić i boleć, ale nikogo nie pozostawi obojętnym.

 

Natalia Przybysz, wokalistka i autorka tekstów, obecnie jedna z najbardziej wyrazistych osobowości muzycznych. Pojawiła się na polskim rynku muzycznym w 2001, kiedy to wraz z siostrą Pauliną Przybysz, Markiem Piotrowskim oraz Bartkiem Królikiem powołali do życia zespół Sistars, wnosząc powiew świeżego powietrza na polską scenę. Ich soulowo-hiphopowwe utwory szybko podbiły listy przebojów. Wraz z grupą nagrała dwa albumy studyjne, które na stałe wpisały się w historię polskiej muzyki – „Siła Sióstr” z 2003 roku oraz „A.E.I.O.U.” z 2005. Po rozwiązaniu zespołu Natalia skupiła się na solowej karierze i poszukiwaniach własnej artystycznej drogi.

W sierpniu 2011 roku Natalia zagrała przed Erykah Badu na koncercie w Warszawie. Latem 2012 roku nagrała płytę z okazji 50-lecia debiutu artystycznego Janis Joplin. Projekt został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez publiczność jak i krytyków. Według redaktorów internetowego portalu Jazzsoul Tour premiera „Kozmic Blues” była jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku. Uznanie krytyków i duża frekwencja publiczności na jej koncertach przyczyniły się do wydania albumu „Kozmic Blues; Tribute to Janis Joplin” w czerwcu następnego roku. Album okazał się inspiracją do powstania płyty „Prąd”, która osiągnęła status platyny (30 000 sprzedanych egzemplarzy). W 2015 roku Natalia otrzymała nagrodę Fryderyka w dwóch kategoriach – Album Roku za „Prąd” oraz Singiel Roku dla „Miód”. 9 maja odbyła się premiera singla "Światło nocne" zapowiadającego kolejny album Natalii Przybysz o tym samym tytule – premiera płyty odbyła się 1 września 2017 roku. W 2018 roku Natalia otrzymała za tę płytę nagrodę Fryderyka w kategorii "Album Roku Pop".

 

FISZ EMADE TWORZYWO to duet, który od roku 2001 tworzą producent muzyczny i instrumentalista Piotr Waglewski oraz raper i wokalista Bartek Waglewski. W chwili obecnej zespół ma na swoim koncie 10 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej i hiphopowo-eklektycznej, której nieobce są wpływy jazzu, downtempo czy funk. Przez lata obecności na polskim rynku fonograficznym bracia Waglewscy przyzwyczaili swoich fanów do muzycznych eksperymentów, bez większego trudu mieszając ze sobą różne style i gatunki, starając się jednak by wszystkie ich produkcje łączyły dobra jakość i zaangażowanie.

 

Muniek i Przyjaciele to akustyczna odsłona koncertów w wykonaniu Zygmunta „Muńka” Staszczyka, autora tekstów, wokalisty i lidera formacji  T. Love. Podczas koncertów towarzyszą artyście: Cezariusz Kosman – gitara akustyczna oraz Janek “Jahlove” Pęczak – gitara akustyczna. 

Zygmunt Staszczyk, współzałożyciel i lider formacji T.Love, urodził się w 1963 roku w Częstochowie. Tam ukończył IV LO. Kilka lat później został absolwentem polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo działał w zespole Atak, przekształconym w Opozycję.  W 1982 roku wraz z Januszem Knorowskim, Dariuszem Zającem i Jackiem Wudeckim założył zespól T.Love. Do 1987 roku grupa funkcjonowała pod nazwą Teenage Love Alternative. Największe przeboje z tego okresu to "Garaż" (1984), "IV LO" (1985) i "Autobusy i tramwaje" (1988).  W 1989 roku Staszczyk wyjechał do Anglii, a zespół zawiesił działalność. Do Polski wrócił w 1991 roku, reaktywował zespół, w którym ze starego składu pozostał tylko on sam. Udzielał się także m.in. w formacjach Szwagierkolaska  i Paul Pavique Movement. 

 

Raz Dwa Trzy to zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków. Karierę zaczynał na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Nierzadko wymieniany, jako zespół rockowy - wszak występował w Jarocinie. Sympatycy, fani i wielbiciele Raz Dwa Trzy kochają Adama Nowaka i jego zespół za senne bosanowy, kojące rytmy reggaeowe, miękko otulające dźwięki gitar, akordeonu i kontrabasu. Bogactwo instrumentów, technicznie doskonałe aranżacje, pełna pasja tworzenia i grania to znaki firmowe zespołu. Teksty Adama Nowaka są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Filozoficzne kapsułki, które chce się połknąć, by poszerzyć świadomość. Adam Nowak nie boi się pytań o rzeczy trudne i ostateczne. Jego liryka porusza i pozostaje w słuchaczu. Raz Dwa Trzy to zjawisko. Fenomen.

 

Voo Voo to jeden z najoryginalniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej, który w swojej muzyce ze świetnym skutkiem połączył rock z jazzem i folkiem różnych rejonów świata. Grupa powstała w 1985 roku w Warszawie, jej założycielem jest Wojciech Waglewski - kompozytor, autor bardzo ciekawych metaforycznych tekstów, gitarzysta i wokalista. Każda z płyt Voo Voo stawała się niezwykłą muzyczną podróżą ku różnym zakątkom świata rocka, choć często przekraczał on rockowe granice.

Voo Voo tworzy także świetne i jedyne w swoim rodzaju przedstawienia muzyczne. Wielokrotnie występowało na Przystanku Woodstock i w cyklu koncertów Męskie Granie, któremu Waglewski przez dwa lata przewodził artystycznie. Muzycy Voo Voo lubią zapraszać na swoje płyty gości. Śpiewali i grali z nimi m.in. K. Nosowska, Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek.

 

Chór Kameralny 441 Hz powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej, których pasją jest muzyka chóralna. Chór specjalizuje się w repertuarze współczesnym. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Odbył tournée koncertowe do Włoch i Niemiec, a także organizował koncerty w Gdańsku w ramach wymiany artystycznej z chórami ze Szwecji i Czech. Wiodącym celem Chóru Kameralnego „441 Hz” jest wykonawstwo i promowanie współczesnej muzyki wokalnej.

Chór ma na swoim koncie wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych: Grand Prix XII Miedzynarodowego Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie, dwa Złote Medale oraz zwycięstwa w kategoriach: Muzyka współczesna oraz Chóry Kameralne na Międzynarodowym Festiwalu „Slovakia Cantat” w Bratysławie (2016), Złoty Dyplom i II Nagroda na 46 Ogólnopolskim Festiwalu „Legnica Cantat” (2015), Nagroda Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie, oraz szereg nagród specjalnych: za najlepsze wykonanie kompozycji współczesnej, za najlepszą technikę wokalną oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta (2014). Chór Kameralny „441 Hz” otrzymał również Nagrodę Grand Prix X Kaszubskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie (2014), a także Złoty Medal i I Miejsce na II Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2013), I Miejsce w kat. "A" (chóry o wysokim poziomie artystycznym) na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2009) oraz Złoty Medal na III Międzynarodowym Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie (2007).

 

Polska Filharmonia Kameralna Sopot powstała w lutym 1982 roku z inicjatywy Wojciecha Rajskiego, który niezmiennie do dziś pełni funkcję jej Dyrektora Artystycznego. PFK Sopot jest 19-osobową orkiestrą smyczkową, występującą także w składzie powiększonym o grupę instrumentów dętych. PFK Sopot od początku swej działalności aktywnie koncertuje w Polsce i za granicami kraju, w tym także na cenionych europejskich festiwalach. Na swoim koncie ma koncerty w m.in. w Niemczech, Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, USA, Chinach i Japonii. Filharmonia koncertowała
z najwybitniejszymi solistami światowej sławy wśród których byli m.in. Krystian Zimerman, Mścisław Roztropowicz, Ivo Pogorelić, Aleksandra Kurzak czy Konstanty Andrzej Kulka. Orkiestra ma w swoim dorobku ponad 60 płyt nagranych dla wielu renomowanych firm fonograficznych. Począwszy od 2011 r. PFK Sopot jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic, corocznie uświetniającego letnią ofertę kulturalną Trójmiasta.

 

BILETY

 

Bilety w cenie 20 zł w sprzedaży:

 

  • Dzieci do 3 roku życia  mają darmowy wstęp na wydarzenie, wszystkie które ukończyły 3 rok życia muszą posiadać już normalny bilet.

 

 

 

Koncert zrealizowano ze środków finansowych Miast Sopotu oraz Gdańska
Sponsor Główny: Ergo Hestia
Partner Wydarzenia: Naczelna Rada Adwokacka
Organizatorzy: ERGO ARENA oraz Bałtycka Agencja Artystyczna BART
Patronat medialny: Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Trójmiasto

ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODNOŚCI

kup bilety GDAŃSK/SOPOT
ERGO ARENA 2019-05-01
1 maja 2019
GDAŃSK/SOPOT

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 17 kwietnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca