Muzyka

Enter Enea Festival

9-ty Enter Enea Festival już w czerwcu! pierwsi artyści programu Leszka Możdżera

  1. edycja Enter Enea Festival, międzynarodowego festiwalu muzycznego pod dyrekcją artystyczną, wybitnego polskiego muzyka Leszka Możdżera, odbędzie się 17-19.06.2019 w Poznaniu, nad Jeziorem Strzeszyńskim. Bilety już w sprzedaży.

Muzyczne spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego na stałe wpisały się już do koncertowego kalendarza Poznania. Kameralność plenerowego Festiwalu jest, obok wyjątkowego, autorskiego programu skierowanego na premiery i projekty specjalne Leszka Możdżera i przegląd jego muzycznych fascynacji, to jego znaki rozpoznawcze.

Enter Enea Festival prezentuje różnorodną scenę jazzową, inspirującą dla muzyków zajmujących się gatunkami pokrewnymi, lub szukających inspiracji na przecięciu sztuk. Ważnym elementem programowym jest też spotkanie muzyki improwizowanej, ludowej, klasyki i muzyki elektronicznej. 17-19 czerwca, na jednej scenie, nad Jeziorem Strzeszyńskim spotykają się muzycy, których nie możemy zamykać w gatunkowych szufladkach. W trzydniowym programie zabrzmią m.in. bałkańska orkiestra dęta, elektroniczny jazz i fortepianowy koncert solowy. Pełen program Festiwalu ogłoszony zostanie w połowie maja.

Program 2019 - pierwsi artyści

W tegorocznym programie usłyszymy między innymi koncerty szwajcarskiego artysty, wirtuoza instrumentów perkusyjnych Jojo Mayera & Nerve. Nerve powstało w latach 90. Na przestrzeni lat muzycy inspirowali się szerokim spektrum muzyki elektronicznej, poprzez Jungle, Dub Step, czy aż po Minimal, w których zawsze szukali pola do improwizacji. Zespół z ogromnym sukcesem i charyzmą zintegrował jazzowe brzemienia w erę cyfrową, dbając o rock’n rolowego ducha, co zapewnia niepowtarzalną formę ekspresji i znakomite brzmienia.

Szlachetną antytezą do tej propozycji będzie koncert Chrisa Jarretta, jednego z najbardziej cenionych na świecie jazzowych wirtuozów fortepianu i organów kościelnych. Muzyka Chrisa Jarretta ignoruje nakazy stylu. Chris Jarrett wykorzystuje struktury muzyki klasycznej i wolności jazzowej improwizacji. Łączy w sobie zamiłowanie do form wraz z rozwojem energii jazzu.

Wpływy, które można usłyszeć w jego muzyce pochodzą od m.in. Sergeja Prokofiewa, Charlesa Mingusa, Franka Zappy, łącząc się w jego autorskim wykonaniu prawdziwy kalejdoskop.

Jednym z projektów specjalnych tegorocznej edycji będzie koncert jazzowej gitarzystki Susan Weinert i Leszka Możdżera, do których na scenie dołączą Martin Weinert, basista i muzyczny partner artystki od początku jej muzycznej kariery i Cezary Konrad, znany już publiczności Enter Enea Festival. Muzycy spotkali się między innymi przy nagraniu płyty „Fjord”, Susan i Martina Weinerta, wydanej w 2015 roku. Fragmenty tego materiału usłyszymy w specjalnym koncercie na głos, gitarę, bas, perkusję i fortepian. Niemiecka gitarzystka z radością wraca do Polski, gdzie regularnie spotyka się z muzykami na warsztatach w Chodzieży, tym razem po raz pierwszy wystąpi w Polsce z artystami z którymi wyruszyła już w autorską, muzyczną podróż.

Najbliższy Enter Enea Festival wyróżnia się programowo etnicznymi akcentami, z których Leszek Możdzer zaproponował koncertową klamrę

 

Poniedziałkowy, niebiletowany program zainauguruje Dagadana, w programie urozmaiconym o nowy materiał z udziałem gości specjalnych, w tym Leszka Możdżera. Wtorkowy wieczór rozpocznie koncert tureckiego Taksim Trio, rozpoznawalnego na rynku world music z uwagi na perfekcyjne zespolenie muzycznych temperamentów wirtuozów, z kolei w środowy wieczór Festiwal zakończy wulkan macedońskiej energii, Kocani Orchestar.

Dagadana - od 2008, znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Od samego początku ich filozofią było spotykanie się, dzielenie się muzyką i sztuką z artystami z różnych zakątków globu oraz bycie ambasadorami polskiej i ukraińskiej kultury. Stąd efekty w postaci nagrań, czy koncertów z muzykami z całego świata. Jedno z tych spotkań doprowadziło do nagrania najnowszego albumu “Meridian 68”, na którym znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski, ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Podczas Enter Enea Festival artyści zagrają utwory z płyty „Meridian 68” i z wcześniejszych albumów. Dagadana zapowie również nowy krążek i zaprosi na scenę licznych gości. 

Taksim Trio - mistrzowie melodii, improwizacji i nastroju. Ich szczególne znaki to perfekcyjne zespolenie trzech instrumentów i trzech muzycznych osobowości. Hüsnü Şenlendirici (klarnet), Ismail Tunçbilek (bağlama) i Aytaç Doğan (kanun) to wirtuozi swoich instrumentów i jedni z najbardziej znanych obecnie tureckich muzyków. Wszyscy trzej znali się od lat, byli członkami różnych popularnych zespołów, jednak w 2007 roku postanowili połączyć swoje talenty jako trio. Ich wydany w tym samym roku debiutancki album „Taksim Trio” odniósł w Turcji ogromny sukces, a także otworzył im drzwi na światowy rynek world music. Słuchaczy zachwyciło przenikanie się w ich muzyce różnorodnych wpływów: od jazzu i bliskowschodniej muzyki cygańskiej przez otomańską klasykę, do tureckiej popularnej arabeski i popu. Przede wszystkim jednak Taksim Trio imponowało zarówno perfekcją we wspólnym zgraniu jak i indywidualnym kunsztem każdego z muzyków.

 

Kočani Orkestar - romska orkiestra dęta z miasta Koczani w Macedonii. Liderem jest Naat Veliov. Kočani Orkestar to wizytówka bałkańskiego stylu w muzyce, odnoszącego się do cygańskich korzeni, tureckich rytmów i latynoskich brzmień.

 

Na Enter Enea Festival zagra też Jojo Mayer w projekcje Nerve, a także Chris Jarret. Jednym z projektów specjalnych tegorocznej edycji będzie koncert jazzowej gitarzystki Susan Weinert i Leszka Możdżera, do których na scenie dołączą Martin Weinert i Cezary Konrad. Artyści wystąpią wspólnie jako Reunion Quartet, jako, że ich pierwsze spotkanie miało miejsce w latach 90-tych. Pełen program Festiwalu ogłoszony zostanie w połowie maja.

Punktem wyjścia dla organizacji Festiwalu była prezentacja i popularyzacja najwyższej jakości muzyki jazzowej, kojarzonej dotąd z elitarnymi klubami muzycznymi, w niezobowiązującym plenerze. Sponsorem tytularnym Festiwalu jest Enea. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznań, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego i sprzedaży biletów, która trwa już na portalach Eventim i Bilety24. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”.

 

bilety niedostępne POZNAŃ
Plaża nad Jeziorem Strzeszyńskim 2019-06-19
bilety niedostępne POZNAŃ
Plaża nad Jeziorem Strzeszyńskim 2019-06-18
kup bilety POZNAŃ
Plaża nad Jeziorem Strzeszyńskim 2019-06-18
od: 18 czerwca 2019
do: 19 czerwca 2019

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 23 maja 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca