Muzyka

Cezariusz Gadzina – Mosty

Mosty łączą wiele brzegów stylistycznych: jazz nowoczesny z muzyką tradycyjną, słowiańską kantylenę z afrykańską rytmiką, jazzową swobodę z partiami zapisanymi przez kompozytora, eksplorującymi harmoniczne i kolorystyczne możliwości tkwiące w bogatym składzie zespołu. Muzycy zapraszają nas w podróż przez bardzo zmienne krajobrazy, które niekiedy zaskakują a niekiedy zdają się przywoływać w naszej pamięci znajome miejsca. Mosty przedstawiają świat bardzo bliski, świat, który czekał tylko na swoje odkrycie. 

Projekt Mosty powstał na zamówienie jednego z najprężniejszych festiwali jazzowych w Belgii – Jazz Brugge, na którym Cezariusz Gadzina otrzymał tzw. carte blanche do zaprezentowania swojej wizji artystycznej. Koncert premierowy odbył się w międzynarodowej obsadzie. Wydarzenie to było bardzo znamienne dla projektu, ponieważ brugge w języku flamandzkim oznacza „most”. Mosty zostały również zaprezentowane dla kilkutysięcznej publiczności podczas Brosella Festival w Brukseli. Muzycznym przesłaniem projektu jest łączenie styli muzycznych (stąd nazwa) w nowych kompozycjach tworzonych przez lidera specjalnie do tego projektu. Płyta CD Mosty ukazała się w drugiej połowie 2017 roku nakładem wydawnictwa Universal Music Polska. Uniwersalność muzyki podkreślają tytuły kompozycji, które w różnych językach oznaczają „most”: Hid (język węgierski), Daraja (język swahili), Jambatan (język malajski), Dildey (język amharski), Brugge (język flamandzki), Zubia (język baskijski), Tulay (język filipiński), Pod (język rumuński).

„Tytuły poszczególnych kompozycji są tłumaczeniem na różne języki tytułu albumu – Mosty – pochodzącego z języka polskiego. Osiem razy Gadzina ze swoim zespołem uwodzi i zwodzi słuchacza, łącząc ze sobą różne kultury muzyczne. Mosty to przede wszystkim jedna z czołowych płyt saksofonowych, wielowarstwowa i różnorodna. Idealny program dla klubów i festiwali”. [Georges Tonla Briquet, Jazz’Halo, Belgia]

 

Wykonawcy:

Cezariusz Gadzina – saksofon sopranowy i altowy, lider
Piotr Wojtasik– trąbka
Maciej Sikała – saksofon tenorowy
Bartosz Pernal – puzon
Cezary Paciorek – akordeon
Paweł Pańta – kontrabas
Piotr Iwicki – instrumenty perkusyjne
Patryk Dobosz – perkusja

 

Cezariusz Gadzina – Mosty

bilety niedostępne WROCŁAW
Narodowe Forum Muzyki 2019-10-13
13 pazdziernika 2019
WROCŁAW

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 14 pazdziernika 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca