Muzyka

Mystic festival 2020

Judas Priest, Nightwish i ponad dwudziestu innych artystów na MYSTIC FESTIVAL 2020

MYSTIC FESTIVAL 2020 odbędzie się 10 oraz 11 czerwca 2020 roku na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie!

Nadchodząca edycja MYSTIC FESTIVAL po raz pierwszy przyjmie formę imprezy open air. Podczas dwóch dni MYSTIC FESTIVAL 2020, na trzech scenach wystąpią:

DZIEŃ PIERWSZY (10 czerwca 2020):
JUDAS PRIEST (Wielka Brytania)
Mercyful Fate (Dania)
Heilung (Dania/Niemcy/Norwegia)
Mgła (Polska)
Obituary (USA)
Infected Rain (Mołdawia)

DZIEŃ DRUGI (11 czerwca 2020):
NIGHTWISH (Finlandia)
Accept (Niemcy)
Beast In Black (Finlandia)
Vader “De Profundis” (Polska)

Bilety jednodniowe można zakupić w cenie 259 zł za wybrany dzień. Wejściówki w podanej cenie będą dostępne do 16 grudnia bieżącego roku lub do wyczerpania puli. Dwudniowe karnety typu Early Bird są obecnie dostępne w cenie 459 zł lub 509 zł, w pakiecie z pierwszą oficjalną koszulką MYSTIC FESTIVAL 2020. Dzieci, które do dnia rozpoczęcia festiwalu nie ukończyły trzynastego roku życia, mogą wejść (pod okiem rodzica lub prawnego opiekuna) na MYSTIC FESTIVAL za darmo.

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać ze specjalnej ceny karnetu dla opiekuna (50% ceny biletu). W tym roku uruchomiliśmy dedykowany adres e-mail dla osób niepełnosprawnych. Zachęcamy do kontaktu z adresem: niepelnosprawni@mystic.pl.


JUDAS PRIEST (Wielka Brytania):
Dziś może to się wydawać dziwne, że nazwę zespołu zapożyczyli z piosenki Boba Dylana – ale skąd ją mieli wziąć? Metalu jeszcze nie było. To przecież oni wykuli tę brytyjską stal, zbudowali z niej zabójczą machinę i łamiąc prawo przynieśli nam ją na smutnych skrzydłach przeznaczenia, by produkowała grzech za grzechem: kolejne hymny i płyty, dzięki którym zapanowali nad światem.
Wymienianie zespołów, które na tym fundamencie zbudowały swoje brzmienie mija się z celem, bo Judas Priest wykreowali całe gatunki muzyczne. Heavy metal w najczystszej postaci to jedno. Ale bez porywających riffów i solówek Tiptona i Downinga, bez przeszywającego głosu Halforda, bez potęgi sekcji rytmicznej Hill/Holland (i później: Hill/Travis) – trudno sobie wyobrazić narodziny thrash metalu, deathmetalową rewoltę i blackmetalową pożogę. Na pewno nie w formie, którą dziś znamy.
Obecny skład koncertowy, w którym zaszczytne obowiązki toczenia gitarowych pojedynków wzięli na siebie Richie Faulkner i Andy Sneap kontynuuje to dzieło, zawstydzając całe zastępy wychowanków i pretendentów do tronu. Sorry, mili młodzieńcy, jeszcze nie teraz i długo nie – Judas Priest rządzą metalem i nie planują abdykacji. Ubiegłoroczny „Firepower”, fenomenalny osiemnasty album zespołu, rozwiał wszelkie wątpliwości.

NIGHTWISH (Finlandia):
Nie wymagają wprowadzenia. Wystarczy dać się wciągnąć do ich mrocznego, baśniowego świata i porwać kreślonej z symfonicznym rozmachem muzycznej wizji. Fiński zespół, dowodzony przez klawiszowca Tuomasa Holopainena, od drugiej połowy lat 90. wytycza w świecie metalu swój własny szlak. Jego znakiem rozpoznawczym są zaraźliwe melodie, bombastyczne aranżacje oraz kobiecy głos, łączący słodycz i siłę – obecnie zadanie to wypełnia Floor Jansen, która w roli wokalistki Nightwish zadebiutowała na albumie „Endless Forms Most Beautiful”. Nie ma chyba metalowego zespołu, który w XXI wieku odniósłby bardziej spektakularny sukces.

MERCYFUL FATE (Dania):
Po niemal dekadzie milczenia Mercyful Fate wracają na scenę i jednym z miejsc, w których ponownie złożą przysięgę, będzie Kraków. Ten wybitny zespół powstał w Kopenhadze u progu lat 80. torując drogę dla Metalliki i Slayera z jednej strony, a dla Morbid Angel i Emperor z drugiej. Ale choć tak wielu się nimi inspirowało, nikt nie podrobił unikalnego stylu Mercyful Fate, zawartego w kruchej równowadze pomiędzy siłą gitarowych riffów Hanka Shermanna, a wokalną brawurą i teatralnym zacięciem Kinga Diamonda. „Melissa” i „Don’t Break the Oath” do dziś pozostają niedoścignionymi wzorami muzyki w służbie mroku, choć żaden z późniejszych albumów tej legendy metalu ujmy jej nie przynosi.

MGŁA (Polska):
O Mgle wiele napisać się nie da, bo to w założeniu miał być antyzespół. Bez twarzy, bez narracji, bez promocji. Ale wystarczyła muzyka – z jednej strony diablo chwytliwa, z drugiej wściekła, niewolniczo wierna swojej blackmetalowej istocie – i rekomendacje kolejnych nawróconych, którzy wciągali w nałóg następnych nieszczęśników. Oto jak Mgła urosła do rangi jednego z najważniejszych dziś zespołów w swoim gatunku na świecie, niemal nie ruszając się z krakowskiego matecznika… Przełomem okazał się album „With Hearts Toward None” z 2012 roku, kolejnym pewnym krokiem otchłań była płyta „Exercises in Futility” (2015), a wydana niedawno „Age of Excuse” z miejsca stała się undergroundowym klasykiem, bo poza gronem wcześniej wtajemniczonych do legionu wyznawców dołączyli ci, co mieli okazję doświadczyć siły zespołu na koncertach. Gwiazdy rocka wchodzą na scenę by świecić. Mgła wręcz przeciwnie – pochłania światło. Warto podkreślić, że koncert na MYSTIC FESTIVAL będzie jedynym festiwalowym występem Mgły w Polsce w 2020 roku!

ACCEPT (Niemcy):
Mamy już na plakacie legendarny Judas Priest, więc obecność w programie Accept, innych wielkich pionierów europejskiego heavy metalu, będzie dla fanów klasycznych brzmień doskonałym uzupełnieniem. Tym bardziej, że zespół dowodzony przez gitarzystę Wolfa Hoffmanna, z Markiem Tornillo za mikrofonem, nieoczekiwanie odrodził się w drugiej połowie XXI wieku w mistrzowskiej wręcz formie. Dowodem zarówno świetne albumy (z „Blind Rage” i „The Rise of Chaos” na czele), jak i koncerty, na których nie biorą jeńców. 100% metalu w metalu.

HEILUNG (Niemcy/Dania/Norwegia):
Trio niemiecko-duńsko-norweskie, które metalowe jest tylko z ducha, mimo to doskonale pasuje do naszego festiwalu. Tego spektaklu, odwołującego się do pradawnych nordyckich wierzeń i rytuałów, nigdy nie zapomnicie. Z tego nowofolkowego transu nie będziecie w stanie się wyrwać. Rytm wygrywany na pradawnych instrumentach, m.in. z ludzkich kości, przeniesie was w świat Celtów i Wikingów, by – zgodnie z nazwą zespołu – uleczyć ze współczesności.

VADER (Polska):
Zaczynali w Olsztynie, w głębokich latach 80., cała Polska poznała ich za sprawą kultowego demo „Necrolust”, pionierskiego dla europejskiego death metalu. Po wydaniu kolejnego demo „Morbid Reich” zespół trafił pod skrzydła Earache Records, gdzie zadebiutował albumem „The Ultimate Incantation” i ruszył w trasę, która trwa do dziś. Wielu fanów uważa jednak, że dopiero na drugiej płycie – „De Profundis” – Vader zaprezentował pełnię kompozytorskich, wykonawczych i brzmieniowych możliwości. 25 rocznicę wydania tego albumu Vader będzie świętował na Mystic Festival prezentując go w całości.

OBITUARY (USA):
Na początku lat 90. nie było wśród fanów ekstremy ważniejszego sporu od tego, czy lepszy jest death metal z Ameryki czy może z Europy. Za oceanem kwatera główna gatunku mieściła się w studiu Morrisound, w Tampa, na Florydzie, gdzie wykuwało się ikoniczne brzmienie m.in. Death, Cannibal Corpse i Deicide. Oraz – oczywiście – Obituary, którzy zaskoczyli świat fantastycznym debiutem, zatytułowanym „Slowly We Rot”, wyróżniającym się superciężkimi riffami i wokalem Johna Tardy’ego. Nikt w tej branży nie potrafi rzygać piekłem lepiej od niego! Obituary przybywają do Krakowa, by zaprezentować nam swoją pierwszą płytę w całej jej plugawej okazałości.

BEAST IN BLACK (Finlandia):
Jako swoje największe inspiracje wskazują m.in. Judas Priest i Accept, więc na Mystic Festival 2020 będą się czuli jak u siebie w domu – i słusznie, bo potężnych i przebojowych metalowych hymnów nigdy dość, a Beast in Black właśnie w tym się specjalizują. Zespół złożony w Helsinkach przez doświadczonych muzyków, związanych wcześniej m.in. z Battle Beast, U.D.O. i Wardrum, zadebiutował w 2017 roku albumem „Berserker” i poprawił znakomitym „From Hell With Love”. Tytuł tej drugiej płyty mówi wszystko o muzyce – łączącej skrajne emocje w porywającą całość.

INFECTED RAIN (Mołdawia):
Mołdawski zespół z charyzmatyczną Leną Scissorhands za mikrofonem i skłonnością do odważnych poszukiwań we współczesnych nurtach metalu – od nu metalu, przez metalcore po techniczny death metal. Właśnie ukazuje się ich nowy album „Endorphin”, znakomicie wyprodukowany, dojrzały i odważny. Zapewni Infected Rain trwałe miejsce w pierwszej lidze nowego europejskiego metalu.

MYSTIC FESTIVAL 2020 odbędzie się w dniach 10 i 11 czerwca 2020r. na terenie krakowskiego Muzeum Lotnictwa i po raz pierwszy przybierze formę imprezy open air. Na trzech festiwalowych scenach wystąpi łącznie aż 30 artystów, w tym dwóch wyjątkowych headlinerów.

Organizatorem MYSTIC FESTIVAL jest Mystic Coalition, sojusz firm o bogatym doświadczeniu na rynku koncertowym, festiwalowym i wydawniczym, w skład którego wchodzą Knock Out Productions, Mystic Production i B90.
bilety niedostępne KRAKÓW
Muzeum Lotnictwa Polskiego 2020-06-10
bilety niedostępne KRAKÓW
Muzeum Lotnictwa Polskiego 2020-06-11
od: 10 czerwca 2020
do: 11 czerwca 2020

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 18 pazdziernika 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca