Muzyka

Boban marković orchestar

Boban Marković Orkestar zagra we Wrocławiu!

Jedna z najważniejszych bałkańskich orkiestr dętych przyjeżdża do Wrocławia promować swoją najnowsza płytę.

Boban Marković Orchestar wystąpi 29 stycznia w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze na zaproszenie Ethno Jazz Festival.


Utwory z albumu Mrak, wydanego przez wytwórnię Fono w 2019 r. błyskawicznie znalazły się na pierwszych miejscach światowej listy europejskich przebojów, otrzymując przy tym bardzo pozytywne recenzje.
Dzięki nowym, jak i starym utworom, Boban Markovic - wirtuoz trąbki, legenda bałkańskiej sceny muzycznej - wraz z zespołem w 2020 r. podbije cały świat.

Boban Marković urodził się 6 maja 1965 roku w Vladicin Han w południowej Serbii, gdzie większą część liczby mieszkańców stanowią Romowie, grupa etniczna o bogatej tradycji muzycznej.
Boban otrzymał swoją pierwszą trąbkę w wieku 5 lat. Dojrzewając, Boban marzył o zostaniu profesjonalnym piłkarzem, co nie podobało się jego ojcu. Gdy miał dziesięć lat, usłyszał od niego, że jego przeznaczeniem jest gra na trąbce.
Marković zaczął grać na koncertach swojego ojca Dragutina i na weselach, na których występowała orkiestra. Nierzadko grał aż do wyczerpania.
Gdy miał 16 lat był już profesjonalnym muzykiem, a 4 lata później utworzył własną orkiestrę.
Przełomem w jego karierze był występ i wygrana w Guca, gdzie odbywa się najważniejszy festiwal muzyki instrumentów dętych w dawnej Jugosławii. Nie ma nic tak bardziej satysfakcjonującego dla Serba jak noszenie miana „pierwszej trąbki” festiwalu w Guca.
Boban tytuł ten otrzymał łączenie 6 razy, aż do roku 1995 kiedy to otrzymał Nagrodę Mistrza Trąbki, o czym marzył każdy muzyk na Bałkanach.
W 2006 Markovića wybrano na Ambasadora festiwalu, przez co stał się jedną z najważniejszych osobistości na scenie muzyki instrumentów dętych w Serbii i na świecie.
Dla młodego i utalentowanego Bobana drzwi do międzynarodowej kariery stanęły otworem.
Wielokrotnie nagradzany reżyser filmowy Emir Kusurica i najpopularniejszy bałkański kompozytor Goran Bregović zaprosili Markovića do nagrania ścieżki dźwiękowej do filmów „Underground” i „Arizona Dream”.
Jednym z największych dla Bobana osiągnięć było umieszczenie przez brytyjski magazyn Song List wśród 50 najlepszych instrumentalistów na świecie.
Międzynarodowa kariera Bobana rozpoczęła się w 1999 roku. Od tego czasu on i jego orkiestra, w tym jego syn Marko, występowali w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Jego ojciec Dragutin miał rację - przeznaczeniem Bobana było być trębaczem. Genialnym trębaczem.
Muzyka Bobana jest współczesna i miejska, z poszanowaniem więzi z tradycją.
Muzycy tacy jak Dj Shantel, Balkan Beatbox czy Zach Condon, lider grupy Beirut, nazywają Bobana Markovica źródłem swoich inspiracji, a nawet dedykują mu piosenki i zapożyczają z jego twórczości.

BOBAN MARKOVIĆ ORCHESTAR

kup bilety WROCŁAW
Sala Gotycka w Starym Klasztorze 2020-01-29
29 stycznia 2020
WROCŁAW

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 18 pazdziernika 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca