Muzyka

AMADOU & MARIAM and BLIND BOYS OF ALABAM - Szczecin Music Fest 2010

Amadou & Mariam (Mali)
Duet powstał w Bamako, stolicy Mali w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku, a wiec ich historia liczy ponad 35 lat! Mariam Doumbia i Amadou Bagayoko to wyjątkowa muzyczna para. Poznali się w ośrodku dla niewidomych i połączyło ich uczucie i muzyka. Aby rozwinąć skrzydła przeprowadzili się do Wybrzeża Kości Słoniowej gdzie dokonali pierwszych nagrań. Szybko zdobyli dużą popularność w całej Afryce Zachodniej. W połowie lat 90-tych postanowili przenieść się do Francji aby szukać nowych inspiracji i możliwości. Światowy rozgłos przyniosła im współpca z Manu Chao, która zaowocowała albumem Dimanche à Bamako z 2004. Manu Chao był głównym producentem i sam wystąpił (zagrał i zaśpiewał) na płycie. W 2008 roku duet nagrał bardzo dobrze przyjęty na całym świecie album Welcome to Mali, w którym, oprócz afrykańskiej muzyki można usłyszeć bogactwo eklektycznych brzmień gdzie tradycja afrykańska spotyka sę ze muzyką popularną świata zachodniego. Amadou i Mariam współpracowali z wieloma producentami i wybitnymi osobistościami muzycznymi jak Damon Albarn ze słynnej grupy Blur czy wspomniany wcześniej Manu Chao. Duet grał na największych festiwalach na świecie, między innymi na Glastonbury, Coachelli. Rozgrzewali także publiczność przed koncertami wielu sław, m.in. Coldplay i The Scissor Sisters.

The Blind Boys of Alabama (USA)
Jeśli napiszemy, że to zespół legendarny to nie napiszemy całej prawdy. To nie tylko legenda, ale także kilkudziesięcioletnia historia muzyki Afroamerykanów w USA. Trzej kolejni prezydenci Stanów Zjednoczonych (Bill Clinton w 1994 roku, George W. Bush w 2004 i Barack Obama w 2010) gościli zespół w Białym Domu. The Blind Boys Of Alabama są sześciokrotnymi laureatami najbardziej prestiżowego wyróżnienia rynku muzycznego - nagrody Grammy, cztery razy zdobyli najwyższe wyróżnienie w świecie muzyki gospel - Dove Award. To najsłynniejsza, najbardziej utytułowana i najdłużej działająca grupa gospel.

Pod koniec lat 80. grupa poszerzyła znacznie pole swoich działań artystycznych, nawiązała współpracę z wieloma popularnymi artystami. Na płycie Deep River z 1992 roku, pod okiem znakomitego organisty i kompozytora Bookera T. Jonesa, zespół wzbogacił wykonywaną muzykę o elementy nowoczesnego bluesa i rhythm and bluesa. Śpiewacy sięgali coraz częściej po repertuar muzyki popularnej. W efekcie w 2001 roku powstał album Spirit of the Century przyjęty entuzjastycznie przez krytyków. Płyta okazała się jednocześnie największym sukcesem komercyjnym w długiej historii grupy. Jej zawartość jest doskonałym przykładem łączenia w oryginalną całość gospel, bluesa, soulu i muzyki folk. Śpiewacy nagrali obok tradycyjnych pieśni gospel piosenki Toma Waitsa i spółki autorskiej Jagger-Richards. Jeszcze śmielej ułożony repertuar znalazł się na albumie Higher Ground wydanym przez Real World, z piosenkami napisanymi przez współczesne gwiazdy: Prince’a, Steviego Wondera, Curtisa Mayfielda, Jimmiego Cliffa, Arethę Franklin i Bena Harpera. W 2002 roku zespół uczestniczył w sesji nagrań Petera Gabriela na płytę Up. Rozmaitość muzycznych zainteresowań zespołu i współpraca z młodymi artystami znalazły odbicie na kolejnych albumach Down In New Orleans i Take The High Road. The Blind Boys są znani z przekraczania wielu muzycznych granic z ich niezwykłą interpretacją wszystkiego, od tradycyjnych ulubionych utworów gospel po współczesny materiał soul.

AMADOU & MARIAM and BLIND BOYS OF ALABAM - Szczecin Music Fest 2010

bilety niedostępne SZCZECIN
Filharmonia im. M. Karłowicza 2020-05-12
12 maja 2020
SZCZECIN

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 21 lutego 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca